- Reklama -

Poslední den letošního ročníku festivalu Rock for People 2017 se loučil nejen krásným počasím, ale hlavně nabitým programem. Tahákem čtvrtečního dne byla především americká kapela Evanescence, která po dlouhé době opět zavítala do České republiky.

 

Oproti středečnímu programu, který byl plný kytar a tvrdé muziky, se poslední den nesl v poklidnějším duchu. Dopomohlo k tomu také velice horké počasí. Návštěvníci dávali přednost posezení a poslechu ve stínu před horečným poskakování u stage. Každý kout, jenž vás skryl před pařícím sluncem, byl bez šance obsazen.

 

 

Na scénu se dostalo mnohem více českých interpretů, v porovnání se zbytkem festivalu. Zahajovacího vystoupení se ujali čeští Skywalker. Pro ně byla Komerční banka stage největší, na které doposud vystupovali. Že si to užívají, bylo vidět už od nástupu, kdy se začali rozcvičovat a svými dalšími vylomeninami bavili přítomné diváky.

 

Skywalker

 

Po příchodu k hlavní Rock for People stagi mnozí s podivem koukali na připravené lavičky. Ty zde byly nainstalované pro seniory z domova důchodců z Hradce Králové, kteří jsou každoročně zváni na jedno představení. Letošní výběr padl na Michala Malátného, který zazpíval swingové, prvorepublikové a filmové písně spolu s Kolínským Big Bandem. Nechyběly ani písně z repertoáru Michalovy domovské kapely Chinaski, jen v trochu jiném podání.

 

Michal Malátný

 

Česká stopa pokračovala Debbi a jejím prosluněným a pozitivním vystoupením. Největšího ohlasu se jí dostalo poté, co odehrála svůj největší hit Touch the Sun. Jednalo o příjemné vystoupení, které se přesně hodilo pro odpolední lenošení.

 

Debbi

 

Jako další zpěvačka z domovské scény se představila momentálně velice populární Lenny s hity All My Love a Hell.o. Oba zazněly, i když u poslední písně interpretce už docházel hlas. Ke konci vystoupení už skoro nemohla ani mluvit. Nedávala to na sobě ale znát, a vše si užívala spolu s posluchači na plný plyn. Vždyť jí samotné se splnil sen, když si mohla na letošním ročníku zazpívat.

 

Lenny

 

Ještě před vystoupením Lenny se ale mikrofonu chopili zpěváci z Eskimo Callboy. U nich se opět začaly projevovat problémy se špatným nazvučením, které byly přítomné po dobu celého festivalu.

 

Eskimo Callboy

 

Dlouho očekávaný koncert Three Days Grace na sebe upozornil už odpolední autogramiádou kapely ve stánku s merchandies. Fronta na podpis se táhla několik metrů a na všechny se bohužel nedostalo, vzhledem k omezenému času. Důvod, proč tolik lidí bylo ochotných stát na odpoledním pařícím slunci, se ukázal jako jasný. To, co kapela o pár hodin později předvedla, se zařadilo mezi jedno z nejlepších vystoupení čtvrtečního programu.

 

Three Days Grace

 

Už úvodní písní zaujali Lower Than Atlantis. Anglická čtveřice zavítali na letošní ročník v rámci svého turné k jejich nejnovější desce Safe in Sound. Svým energickým projevem donutili přítomné k pohybům do úderné rytmu, který udávali.

 

Lower Than Atlantis

 

Pak už ovšem přišel čas pro headlinery Foster the People, pro něž bylo čtvrteční vystoupení první v Čechách. Na úvod zvolili skladby z jejich nejnovější tvorby. Ty pak nadále převládaly. Nebyla to úplně šťastná volba, protože nejaktuálnější kousky se hodí spíše do klubového prostředí, kde by jejich hudba mnohem více vynikla. Nejvíce se publikum rozproudilo při skladbách z debutového alba Torches, z něhož vzešly hity jako Don’t Stop (Color on the Walls) či Pumped Up Kicks. Příště by měla kapela dát přednost menší uzavřené scéně. U Foster the People se asi nejvíce projevilo špatné přebasované nazvučení. Při skladbách se silnějšími beaty vstávaly chlupy na rukou a mnoho fanoušků si zakrývalo uši, aby jim alespoň trochu ulevili.

 

Foster The People

 

O největší překvapení se postarala německá kapela Kraftklub. Frontman bavil svým silných německým přízvukem v angličtině a písničky zpívané v jejich rodném jazyce přesně seděly k jejich hudbě. Rozhodně na sebe strhli pozornost a lidé tancovali a užívali si ze všech sil s kapelou. Právě oni to možná rozjeli nejvíce.

 

Kraftklub

 

S malým zpožděním na scénu přišla nejočekávanější kapela posledního dne, Evanescence. Za hlučné podpory svých fanoušků začali své vystoupení. Už při úvodní písni zpěvačce Amy Lee ujel párkrát hlas a nebylo to naposledy, kdy jsme od ní slyšeli nějakou tu falešnou notu. Pro ne úplně skalní fanoušky se jednalo o poněkud nudné vystoupení, kdy většina čekala na jeden z největší hitů Bring Me To Life nebo My Immortal. Mnozí dali přednost konkurenci na menších stagích, kde hrály kapely jako Prague Conspiracy nebo Thurston Moore Group.

 

Evanesence

 

Z těch méně známých interpretů by byla škoda nevypíchnout vystoupení kapely Odd Couple na Jack Daniel´s stage. Ti hráli skvělý garage rock pro skupinu fanoušků. Velice milé a poklidné obohacení programu přestavovali také Paula & Karol.
Nikdo se nechtěl loučit s letošním ročníkem, ani my. Až do brzkých ranních hodin lidé tančili a zpívali a užívali si plnými doušky poslední okamžiky na hradeckém letišti.

 

Odd Couple

 

Ráno nezbývalo nic jiného, než se zabalit a vydat na cestu domů. Rock for People 2017 představil program plný skvělých jmen. Bohužel jej ale poznamenal již několikrát zmíněný špatný zvuk. Nic jiného se ale vytknout nedá. Skvělé jídlo, dobrá organizace, ale především úžasná atmosféra. Tak si letošní ročník budeme pamatovat my.

 

ROCK FOR PEOPLE 2017 – DEN TŘETÍ

Středeční program druhého dne hudebního festivalu Rock for People s sebou přinesl mnohé. Kromě horkého letního dne a dešťové nadílky hlavně pořádnou dávku hudby. A jednu z největších hvězd letošního ročníku, Paramore.

 

Že Paramore jsou velkým tahákem, jste mohli zaznamenat už v kempu, kde se producírovali fanoušci s merchem kapely. Bylo znát, že počet návštěvníku hodně vzrostl. Ale druhý den nebyl jen o nich. Nabídl toho mnohem víc.
Druhou největší KB stage otevřela česká crossoverová kapela The.Switch. Zpěvák Štěpán Šatoplet spolu se svou kapelou začali své představení s velkým nasazením, což bylo obdivuhodné vzhledem k horkému počasí. Lidé si ale vystoupení užívali i se sálajícím sluncem v zádech. Na vedlejší hlavní Rock for People stage pak navazovala další domácí kapela Imodium. Ta si na pomoc pozvala orchestr Kolíňanka. Diváky zaujala jejich úvodní znělka, kdy se střídaly známe filmové melodie z Pobřežní hlídky, Růžového pantera nebo z dětského seriálu My z Kačerova.

 

The.Switch

 

Svou znělkou zaujala i vídeňská kapela Gasmac Gilmore, kteří pustili kousek valčíku od Johanna Strausse II. S vážnou hudbou už to dále ale nemělo vůbec nic společného. Měli jsme co k dočinění s rockem šmrncnutým balkánem. Fungovalo to, lidé si jejich vystoupení užívali a prostor kolem KB stage se pomalu zaplňoval.

 

Gasmac Gilmore

 

Jedním z velkých taháků odpoledního programu byli Deez Nuts. Ti vystupovali bez svého zpěváka JJ Peterse, který musel být zastoupen kytaristou skupiny. Že kapele zpěvák chybí, bylo vidět. Vystoupení postrádalo nějakou jiskru, která by lidi chytla. Fanoušci ale určitě zklamáni nebyli, podle počtu nadšenců, kteří se shlukli ve stánku s merchandise na jejich autogramiádě. Kromě Deez Nuts jste si ještě mohli nechat něco podepsat od australské kapely Northlane, která následně od sedmi hodin odehrála svůj set. Ti konečně pořádně rozjeli Rock for People stage.

 

Deez Nuts

 

Před jejich vystoupení ještě ale musíme zmínit skvělou partu z Manchesteru Spring King. Ti zaujali a bavili od začátku. A kromě toho předvedli skvělou muziku. Kapela stojí na zpěvákovi a bubeníkovi Tereku Musovi, který obstarával skoro celou komunikaci s publikem. Bylo na něm a na celé kapele vidět, jak si užívají, že tady mohou hrát. A lidé to docenili. Úsměvná byla jejich chvála na slunečné počasí a následné porovnání s typickým anglickým deštivým. Evidentně si ho s sebou přivezli, jelikož za chvíli i tady spadlo pár kapek.

 

Spring King

 

Co by to bylo za pořádný český fesťák bez Vypsané fiXy? Tito rodáci z Pardubic nikdy nezklamou. Jako vždy to rozjeli a zaplněné prostranství se pohupovalo do rytmu a zpívalo s kapelou jejich známe hity. Ta k tomu burcovala své fanoušky, kteří jeli na doraz.

 

Vypsaná fiXa

 

Skvělou show předvedla i americká heavymetalová kapela Mastodon. Ta zaujme především tím, že nemají jednoho hlavního zpěváka, ale zpívá celá kapela, včetně bubeníka. Všichni mají krásné a jedinečné hlasy, což musí docenit i člověk, který normálně tomuto žánru moc neholduje. To, co předváděli, bylo neuvěřitelné.

 

Mastodon

 

Těsně před hlavní hvězdou večera stihla svoji první show v České republice zahrát britská punkrocková dvojice Slaves. Velice agresivní a živelné vystoupení přijali diváci s nadšením a užívali si, i když některé následně čekal rychlý přesun k hlavnímu pódiu. Bubeník a zpěvák Isaac Holman zběsile ve stoje bubnoval a lidé se jen nechali pohltit.

 

Slaves

 

Pak ale přišlo to, na co všichni netrpělivě čekali celý den. Hvězdná americká kapela Paramore se zformovala v Tennessee v roce 2004 a také od té doby stojí v jejím čele zpěvačka Hayley Williams. Aby ji mohli být fanoušci co nejvíce na blízku, neváhali od odpoledních hodin čekat před scénou, kde se mělo uskutečnit jejich vystoupení. A pro dobrý důvod. Hayley do vystoupení zapojila i publikum a několikrát nechala zpívat místo ní i fanoušky. Při písni Misery Business dokonce pozvala na pódium fanynku a ta si mohla s kapelou střihnout její konec. Nikomu ani nevadilo, že po pár písničkách se nad Rock for People stage přehnala bouřka s prudkým deštěm. Ten ke konci ustal a nic nebránilo, aby každý tancoval a zpíval z plných plic. I když hráli především písně z nové desky After Laughter, stejně si to všichni užívali, protože zazněly i ty hity, které můžeme znát například ze Stmívání. Jen skalní fanoušci by možná docenili více starší tvorby. Ne nadarmo se jednalo o největší hvězdu festivalu, protože předvedli doposud jednu z nejlepších show. Uvidíme, jestli je trumfnou čtvrteční Foster the People nebo Evanescence.

 

Paramore

 

Středeční program zakončil Dub FX, který si vystačil sám bez doprovodu. Tento mistr loopingu a beat boxu vše zvládl jen za pomocí svého hlasu, a diváci vydávali své poslední síly, aby podpořili a protančili jeho vystoupení.
Pokud vás nebavilo, co se děje na největších scénách, bylo tu i mnoho dalších variant. Na Motorola stage hráli The Complication se svým syrovým zvukem. Na Jack Daniel´s stage pak odpoledne vystoupila Insania a večer kanadská trojice The Dirty Nil. Jejich rock´n´rolové vystoupení zaujalo kolemjdoucí tak, že se na chvíli zastavili a pod pódiem to žilo.

 

Dirty Nil

 

Z českých interpretů, kteří se přestavili, stojí za zmínku i Jakub Ondra, který si pomalu získává popularitu. Často ho můžete vidět koncertovat v ulicích Prahy. Kolem Cyklo stage se na jeho vystoupení vytvořila skupina přihlížejících, kteří si s ním zazpívali jeho známější kousky a šlapáním mu dodali energii pro jeho vystoupení. Některé už unavily koncerty, a tak dali přednost DJs, kteří se starali o zábavu v jednotlivých sponzorských zónách.
Není to tady ale jen o koncertech. Můžete se zúčastnit i diskusí. Jedna zajímavá byla i ve středu v Nouvelle Prague Hangar. Konala se při příležitosti českého projektu Fresh Talent Scouting. Ten si dává za cíl zprostředkovat za pomocí zahraničních agentur úspěch českých interpretů v cizině. Během úterního programu se konala soutěž na Jack Daniel´s stage mezi čtyřmi kapelami o to, kdo využijete letos tuto příležitost. Vyhrál Thom Artway, který se také diskuse zúčastnil spolu s koordinátory projektu.

 

Jakub Ondra

 

Druhý den nebyl oproti tomu prvnímu tak nabitý, ale i přesto se bylo na co těšit a návštěvníci si ho užili. Kvalita zvuku se zlepšila a byli jsme ušetřeni výpadkům. Stále to ale se zvukem není ono. Tentokrát zase zradilo počasí, ale naštěstí ne na dlouho. Dnes už opět slunce svítí a my se těšíme, co čtvrteční program přinese. Dnes je na programu Lenny, Debbie, Three Days Grace, zmínění Foster the People a Evanescence plus samozřejmě mnoho a mnoho dalších.

 

ROCK FOR PEOPLE 2017 – DEN DRUHÝ

Pro příznivce tvrdší muziky je tu již po třiadvacáté stálice české festivalové scény Rock for People. I letos přivezli plno velkých jmen, přičemž některá se na festivalu objevila již několikrát. Náš magazín pro vás bude přinášet reporty z jednotlivých dnů – teď je čas na ten první. A co ten pro nás připravil?

 

 

Někteří zavítali do areálu na letišti u Hradce Králové už v pondělí, kdy se konal nultý den. Většina návštěvníku ale přijížděla v průběhu úterních dopoledních a převážně odpoledních hodin. Tomu byl uzpůsoben i program, kdy větší jména začínala spíše odpoledne. Z těch dřívějších můžeme pro nedočkavce zmínit TeePee z Plzně a jejich milé poklidné vystoupení na Muzikus stage. Od 15 hodin se pak festival dostával pomalu do otáček, kdy hlavní Rock for People stage otevřela Dáma s čápem a Sto zvířat. Ti postupně roztancovávali publikum, i když většina dala přednost válení se v trávě.

 

Sto zvířat

 

Ke Komerční banka stage se na čtvrtou hodinu hrnuli fanoušci české crossoverové kapely Cocotte Minute, kteří hned rozjeli velkou show se zpívajícím kotlem pod pódiem. Ještě větší nářez ale přivezli Comeback Kid. Ti byli prohozeni s You Me At Six a byli zařazeni do odpolední části. To ale vystoupení energii a příznivců kapele neubralo. Všichni muzikanti do toho od začátku dávali vše a strhli lidi ke zběsilým tanečním kreacím. Bohužel ale vzhledem ke změně programu se pak kapela nemohla zúčastnit avizované autogramiády.

 

Comeback Kid

 

V ne tak tvrdém duchu se konal na KB stage koncert budoucnosti britské scény The Amazons, kterým je předpovídán velký úspěch. I když většinou ženské publikum by na vystoupení nedalo dopustit, kvalita hudebního provedení nebyla až tak vysoká. Frontmanovi sem tam ujížděly vyšší tóny a na některých členech bylo vidět jisté znudění.
Dalším z headlinerů byli Moose Blood. Ti předvedli ne moc originální a poměrně vlažné představení. Stále byli na jednom místě a ani moc nekomunikovali s publikem. Nedá se jim ale upřít, že zahráli hudebně kvalitní vystoupení. Velký dojem ale nezanechali.
Pak ale přišel čas na první z vrcholů celého večera na Rock for People stage. Cage the Elephant. Už od prvního tónu fanoušci šíleli a členové kapely se nebáli hned od prvního songu mezi ně zavítat. To vyvolalo davové šílenství a tlačenice pod pódiem. Frontman kapely se stylizací do Micka Jaggera předvedl takový výkon, za který by se ani Mick stydět nemusel. I když hráli převážně skladby z nového alba, jež vyhrálo Grammy, fanoušci zpívali a svíjeli se do rytmů hudby. Slzy na tvářích fanynek nechyběly. Závěrečný stage diving zpěváka Matta Shultze byl jen dokonalou tečkou na závěr.

 

Cage the Elephant

 

Pak následoval sprint na You Me At Six, kteří nezklamali. Josh Franceschi, frontman této britské kapely, předváděl neuvěřitelnou práci s publikem. Bavil již od začátku, kdy jednomu z mnoha přítomných fotografů sebral fotoaparát a začal sám fotit svoje příznivce. Bylo na něm vidět, že Česká republika je jemu a jeho kapele blízká. Však to sám také mnohokrát zmínil. Co koncert trochu kazilo, byly neustálé potíže se zvukem, které provázely festival na velkých podiích od začátku. Josh si s tím ale poradil a fanoušci se obešli spojením svých vlastních sil dočasně bez zvuku.

 

You Me At Six

 

Čas největší hvězdy ale přišel vzápětí. Velmi očekávané vystoupení jihoafrické kapely Die Antwoord údajně patřilo mezi jejich poslední, jelikož kapela prý oznámila po vydání jejich posledního alba rozpad. Hudba této dvojice není pro každého. Buď ji milujete, nebo nenávidíte. Vystihnout se dají jako dekadentní zvěrstvo. Pro ty, co v nich ale našli zalíbení, je to kult. To, co předvádí oni a jejich fanoušci, je nepředstavitelné. Jen nevěříte svým očím. Když k tomu přičtete alkoholové opojení z celého dne, stane se z toho hotové peklo. K tomu šílené projekce s laserovou show a je hotovo. I když na úvod hráli spíše neznámé kousky, pak přišel čas na ty ověřené a známé. Co jen bylo trochu nepochopitelné, byla přítomnost rodičů s kočárky a malý dětmi, jelikož show rozhodně není určena pro dětské oči už jen kvůli vulgárnějším projekcím, o textu ani nemluvě.

 

Die Antwoord (Autor fotografie: Petr Klapper, www.klapper.cz)

 

I když se tady zmiňujeme především o headlinerech a známějších kapelách, byla by škoda zapomenout na ty malé stage s méně známými jmény. Protože i tam bylo živo. Na Cyklo stage zahráli Márdi a Pítrs za doprovodu statečných cyklistů a velkého hloučků zpívajících. Na Motorola stage, která se nachází v jednom z mnoha hangárů, zahráli ve večerních hodinách The Picturebooks. A byl to rachot, především díky umístění stage. Živelné vystoupení, kdy nechybělo hraní zuby na kytaru, ocenilo publikum, které zaplnilo úplně celý hangár. Chvílemi to bylo až o uši. Z českého zastoupení bylo velice dobré vystoupení Kláry & The Pop, kdy můžeme zpěvačku Kláru Vytiskovou znát hlavně z kapely Toxic. Jedná se o další interpretku, která dala přednost angličtině, ale jak jsme se mohli na Jack Daniel´s stage přesvědčit, ničemu to nevadilo a publikum si představení užívalo. A bylo toho samozřejmě mnohem více.

 

Klara & The pop

 

To je konec prvního dne. Tedy skoro. Na KB stage byl pak poslední koncert španělských Gomad! & Monster. Ti spojili svoji elektronickou hudbu s hardrockovým doprovodem. K tomu přidali remixy známých písní od Linkin Park po Queen. A velký dav si to užíval. Nic jiného vám ani nezbývalo. Na závěr nemohla chybět party na runway, která trvala do brzkých ranních hodin.
Celý den se díky krásnému a příjemnému počasí nesl v pohodovém duchu, kdy většina návštěvníků dávala přednost posezení a popíjení v trávě před mačkáním se v davu. Pro hladové krky tu je připraveno mnoho druhů dobrého jídla, kde si vybere každý. Jedinou chybičkou celého dne, i když dost podstatnou, byla špatná kvalita zvuku. Výpadky provázely skoro každé představení a pro nikoho to nebylo nic příjemného. Můžeme jen doufat, že ve středu se to již opakovat nebude. Druhý den přinese Paramor, Mastodon, z českých interpretů pak Vypsanou fiXu nebo Slaves. Rozhodně to opět bude stát za to.

 

ROCK FOR PEOPLE 2017 – DEN PRVNÍ