Do kin právě vstupuje nový film S láskou Vincent. Celovečerní snímek o malíři Vincentu van Goghovi byl natočen kombinací hraného filmu a animací originálních olejomaleb. Vznikl tak opravdu unikátní počin. Přitom původně mělo jít o krátkometrážní film.

Na tvorbě snímku britsko-polské koprodukce se podílelo 125 umělců z celého světa. Na základě 94 van Goghových obrazů vzniklo téměř 67 tisíc originálních olejomaleb, které pak dohromady tvoří film S láskou Vincent. Animovaný film záměrně odkazuje na van Goghův malířský styl, který známe z jeho nejslavnějších obrazů jako Hvězdná noc, Terasa kavárny v noci, Kosatce, Portrét doktora Gacheta a plno dalších. Se všemi z nich se ostatně ve snímku setkáte. A jsou do ostatních maleb a jejich animace skvěle zakomponované a dobře provázané i s příběhem. Nepůsobí tedy, že by obrazy byly do filmu násilně vměstnány jen proto, aby tam byly. Naopak snímek velmi dobře doplňují a zapadají do sebe navzájem jako dílky puzzle.

Jelikož jsem se zmínila o příběhu, nejspíš už asi tušíte, že nepůjde o dokument o životě a díle Vincenta van Gogha. Však také žánrově se film řadí do krimi / dramatu. Scénář, který vznikl na základě několika stovek dochovaných dopisů adresovaných Theu van Goghovi, Vincentovu bratru, děj zasazuje do období po malířově smrti. Čeká vás tak pátrání po skutečných okolnostech jeho skonu. Zastřelil se, nebo byl zastřelen? Po stopách Vincentových posledních dní se vydává Armand Roulin, syn poštmistra a Vincentova přítele, jenž má za úkol doručit dopis Theovi do Paříže. Ten je však již také po smrti, a Armand tak hledá nového adresáta. A zároveň přitom rozplétá klubko tajemství, jímž je Vincentova smrt opředena.

Z Paříže Armand odjíždí do Auvers-sur-Oise, kde se chce setkat s doktorem Gachetem, u nějž van Gogh trávil zbytek svých dní. Než mu však doktor dopřeje setkání, stráví Armand několik dní ve vsi. Poptává se na Vincenta a místní občané rádi pouští dál „zaručené informace“, které jsou mnohdy jen snůškou drbů. Každý z nich má na výstředního malíře svůj názor. Hostinská Adeline Ravoux si jej oblíbila, naopak Gachetova hospodyně jej nemohla ani vystát. Zato Gachetova dcera měla s Vincentem poměr, tvrdí loďař. Každý předává svůj úhel pohledu a ve chvíli, kdy si myslíte, že už je vše jasné, přijde další svědek se svým výkladem událostí. Takhle se to pěkně vrší, až skoro čekáte, kdy z obilných klasů vyskočí Hercule Poirot, aby to konečně rozlouskl. Slavného belgického detektiva nakonec není třeba, světlo do případu vnese sám Gachet, který Armanda konečně přijímá.

Animace je kombinována s hraným filmem. Ten vznikl jako první v malovaných kulisách či před zeleným plátnem. Následně každý vzniklý snímek umělci přemalovali olejovými barvami do vangoghovského stylu, jak již bylo zmíněno. Výjimku tvoří pouze retrospektivní scény, kdy postavy vzpomínají na události, o kterých Armandovi vypráví. Ty jsou dělané odlišně, černobíle a postavy jsou vykresleny více plasticky a realisticky. Pro odlišení scén tyto rozdílné styly skvěle posloužily. Herecky se na plátně setkáte se jmény jako Douglas Booth, Helen McRory, Chris O‘Dowd či Jerome Flynn. Vzhledem k jejich následnému zanimování je sice zbytečné hodnotit jakékoli herecké výkony, přesto reální herci dodávají filmu další rozměr. S láskou Vincent je uměleckým zážitkem, který vás osloví i propracovaným příběhem. Určitě si jej nenechte ujít.

 

Film: S láskou Vincent

Animovaný / Krimi / Drama
Velká Británie / Polsko, 2017, 88 min
Režie: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
Scénář: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
Kamera: Tristan Oliver
Hudba: Clint Mansell
Hrají: Saoirse Ronan, Aidan Turner, Helen McCrory, Douglas Booth, Eleanor Tomlinson, Chris O’Dowd, Jerome Flynn, John Sessions, Shaun Newnham, Richard Banks
Producenti: Hugh Welchman
Scénografie: Matthew Button
www.bohemiamp.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Herecké výkony
10
Vizuální zpracování
10
Hudba
10
Soňa Hanušová
„Je více filosofie v láhvi než ve všech knihách.“ Louis Pasteur