Do Středozemě se sluchátky

„Jeden prsten vládne všem. Jeden jim všem káže. Jeden všechny přivede, do temnoty sváže…“

 

Milovníci Pána prstenů si mohou svou sbírku rozšířit o další kus, neboť ve vydavatelství Tympánum vyšla audiokniha Pán prstenů Společenstvo prstenu v překladu Stanislavy Pošoustové.

Osudy obyvatel Středozemě, jejich přátel i nepřátel namluvil Aleš Procházka.

Jako velkou fanynku trilogie Pána prstenů, a dalších Tolkienových děl, mě velmi zajímalo, jaká bude audiokniha Společenstvo prstenu.

S velkým potěšením můžu konstatovat, že jde o kvalitní formu, díky které se můžete opět setkat s příběhy pulčíka a jeho přátel.

Mladý hobit Frodo Pytlík je kvůli „daru“ od strýčka Bilba postaven před zdánlivě nesplnitelný a velice nebezpečný úkol.

Prsten moci musí v pořádku dopravit do Roklinky. Tam zasedá rada, která má rozhodnout, co s magickým předmětem bude dál. Rozsudek zní jasně – zničit prsten v hoře Orodruině.

Úkolu se opět ujme Frodo, ke kterému se přidává osm společníků. Zakládají Společenstvo prstenu a vydávají se vstříc nebezpečí.

Audiokniha je rozdělena do 24 kapitol. Pokud jste nečetli původní knihu a viděli pouze film, poznáte další zajímavosti a dobrodružství, která na Froda a jeho přátele čekala. To se logicky promítne v délce nahrávky. Jednotlivé kapitoly jsou od sebe odděleny hudební stopou od Jana Koukala, která audioknihu skvěle doplňuje.

Vypravěč Aleš Procházka je dle mého názoru dobrá volba, protože se do děje dokáže skutečně vžít. Tam, kde bylo potřeba, hlas zvýší, nebo naopak. Nejen postavy se díky jeho projevu staly reálnějšími, zejména Glum v úvodu má hlas skutečně „odporný“, ale i jeho role vypravěče působí přirozeně.

Téměř dvaadvacetihodinová nahrávka se vešla na dvě CD, která jsou potištěná temným potiskem s černými siluetami postav. Ty jsou také vyobrazeny na spodní straně obalu, kterému dominuje výhled z typického hobitího okna. Grafické zpracování obalu je také podařené.
Zpracování první knihy Tolkienovy trilogie o Pánovi prstenů ve formě audioknihy byl dobrý krok. V dnešní době je to vedle e-knih další moderní varianta, jak nezanevřít na literaturu. Myslím, že „nečtenáři“, kteří se chtějí dozvědět víc, než jim ve filmu ukázal Peter Jackson, jistě audioverzi uvítají.

 

Audiokniha: Pán prstenů

Autor: John Ronald Reuel Tolkien
Čte: Aleš Procházka
Režie: Alexandra Bauerová
Stopáž: 2 mp3 CD | 21 hodin 24 minut
Vydavatelství: Tympánum

PLUSY

Hlas Aleše Procházky.

Obsáhlejší zpracování v porovnání s filmem (více informací).

MÍNUSY

Časová náročnost (skoro 22 hodin).