Britští Archive své čtvrtstoletí oslaví na turné, při kterém vystoupí v Paláci Akropolis

- Reklama -

Skupina Archive slaví neuvěřitelných 25 let své činnosti, která zahrnuje 12 studiových alb, neustále se proměňujících, co se zvuku i jejich vize týče. Hudba Archive dodnes zůstává svěží a dynamická.

U příležitosti svého 25. výročí vzniku Archive vydávají 25, deluxe box set s 43 skladbami na šesti vinylech (nebo čtyřech CD), osmi písničkovými novinkami včetně prvního singlu z kolekce Remains Of Nothing, společného díla s Band Of Skulls ze Southamptonu. Vinylový box set také obsahuje 10” EP a exkluzivní 7” singl (spolupráci se Stevem Masonem z Beta Band), plus 160stránkovou knihu s novými rozhovory se současnými i bývalými členy skupiny a fotografiemi ze soukromých sbírek Archive. Své pětadvacetileté výročí ale kapela oslaví především na turné, při kterém 28. října zavítají do pražského Paláce Akropolis.

Archive vznikli v Croydonu v jižním Londýně v roce 1994, zakládajícími členy byli Darius Keeler a Danny Griffiths, kteří předtím spolu působili v drum’n’bassovém seskupení Genaside II. K nim se připojili londýnský rapper Rosko John a v Iránu narozená zpěvačka Roya Arab. V roce 1996 vydali trip-hopem ovlivněné a kritikou nadšeně přijaté debutové album Londinium. 

Následující album z roku 1999 Take My Head přineslo ve skupině personální změny a hudební posun k energickému, procítěnému zvuku.

Roya Arab byla nahrazena zpěvačkou Suzanne Wooder z jižního Londýna a velkým hitem z alba se stala skladba You Make Me Feel. 

Do roku 2002 a třetího alba You All Look The Same To Me se obsazení kapely nadále proměňovalo – Woodera nahradil rodák z Dublinu Craig Walker a hudba skupiny byla obohacena o prvky progresivního rocku a nabyla jisté velkoleposti. Průlomovou skladbou se stala šestnáctiminutová Again, která se navzdory své délce hrála v evropských rádiích.

V roce 2003 si Archive vybral renomovaný francouzský režisér Luc Besson, aby vytvořili soundtrack k filmu Michel Vaillant, dramatu o závodě v Le Mans. 

V roce 2004 vychází čtvrté “kytarové” album Noise. Ze skupiny odchází Craig Walker – Keeler a Griffiths přibírají 3 zpěváky a z Archive se stává početný tým hudebníků. 

Noví vokalisté – Dave Pen, Maria Q a Pollard Bernier – se poprvé objeví na desce Lights z roku 2006.

 V roce 2009 vycházejí dvě “protestní” alba Controlling Crowds I-III a Controlling Crowds: Part IV, protože skupina měla v rukou dostatek natočeného materiálu, jehož vznik byl ovlivněn válkou v Iráku, technologickým pokrokem a společenskými médii. 

Controlling Crowds I-III obsahovalo skladbu Bullets, další z úspěšných písniček a jednou ze stálic koncertů kapely.

With Us Until You’re Dead, osmé studiové album, vychází v roce 2012 a objevuje se na něm poprvé rodačka ze Sydney Holly Martin, jejíž silné texty zazní v singlu Violently. 

Pro další alba Archive v tomto desetiletí jsou typické procítěné náladové skladby s mnohačetnými vokály a beaty, vrstevnatým zvukem kláves a kytary. Axiom (2014) byl soundtrack k jejich filmu uvedeném toho roku na London Sundance Film Festivalu; Restriction (2015) opakovalo téma vyšinuté lásky z alba With Us Until You’re Dead, avšak s ostřejší úspornější hudbou a třemi singly, které všechny vyšly v jeden den. 

Dosud nejnovější album The False Foundation (2016) je temnější a syrovější deska zabývající se “kulty, falešnými proroky a komunitami postavenými na písku.” 

Keeler říká: “Jsem hrdý na to, co jsme dokázali za ta léta jako kolektiv, a těším se, jak to v roce 2019 oslavíme. Všechno se to týká jen hudby!”

 

KONCERT: ARCHIVE

KDY: 28. října 2019
KDE: Palác Akropolis, Praha
VSTUPNÉ: od 690 Kč do 790 Kč
WWW: www.dsmacku.com