- Reklama -

Rapper, producent a fotograf Michael Taylor Peretta, lidem spíše známý pod pseudonymem Evidence, ušel v životě hodně dlouhou a klikatou cestu. Vedla od graffiti na zdech kalifornského města Venice přes úspěšnou rapovou kariéru až k životní tragédii. Působil jako člen skupiny Dilated Peoples, vystupoval sólově, propracoval se až k nominaci na ocenění Grammy a věnoval se hudbě i produkci. V osobním životě se zatím musel vyrovnat se ztrátou manželky a matky svého syna, kterého vychovává sám. Kdo je ve skutečnosti rapper, jehož receptem na životní štěstí je zůstat aktivní, dělat, co ho baví, neřešit hlouposti, mít dobré kamarády, užívat si hudbu a občas trochu hulit?

Autor fotografie: Kamil Pekař © Kulturio.cz

Michael Taylor Peretta alias Evidence se narodil 10. prosince 1976 v Los Angeles americké herečce Jane Taylor a italskému přistěhovalci Louisi Perettovi. Jeho rodiče se o šest let později rozvedli a Michael se s matkou odstěhoval do Venice Beach. Když mu bylo dvanáct, začal jezdit na skateboardu, poslouchat rap a dělat graffiti. Brzy se seznámil s QD3, synem producenta Quincyho Jonese, a z první ruky odkoukal, jak se tvoří hudba. Začal rapovat, což navždycky určilo jeho životní dráhu.

V roce 1992 dali s MC Rakaa dohromady hip hopovou skupinu Dilated Peoples. Za šest let se k nim přidal ještě třetí člen DJ Babu. Svoje první album nazvali The Platform a vyšlo v roce 2000. Potom se téhle trojici podařilo vydat další čtyři desky, a sice Expansion Team, Neighborhood Watch, 20/20 a naposledy v roce 2014 Directors of Photography pod labelem Rhymesayers. 

Na tomto albu hostují i jména jako The Alchemist nebo Aloe Blacc. V roce 2004 byl Evidence nominován na cenu Grammy za koprodukci na albu Kanyeho Westa The College Dropout. O dva roky později skupina ukončila kontrakt s Capitolem a přešla k produkci ABB. Pro Evidence to znamenalo příležitost vrhnout se na sólovou dráhu a vydat vlastní desku.

Autor fotografie: Kamil Pekař © Kulturio.cz

Svůj sen o vlastním albu si splnil na jaře 2007, kdy vyšel The Weather Man. Deska otevřela rapperovi dveře k sólové kariéře a zároveň se stala jeho prvním produkčním počinem ve spolupráci s Alchemistem, Jake One a Babu. Pojmenoval ji podle svého alter ega, superhrdiny ovládajícího počasí. Tématu povětrnostních vlivů se držel i při pojmenování svých dalších dvou alb Cats&Dogs (2011) a Weather Or Not (2018). „Weatherman je tu, aby bořil stereotypy,“ říká rapper. 

Do roku 2011 vydal ještě tři kratší sety, a sice Red, Yellow a Purple Instrumentals a poté přišel úspěch alba Cats&Dogs, vydaným pod labelem Rhymesayers, se kterým se mu poprvé podařilo umístit se na 64. příčce Billboard 200 a spolupracovat například s The Prodigy, Aloe Blaccem a dalšími. Za dva roky vydal další set Green Tape Instrumentals. V roce 2014 vytvořil se svým dlouholetým kamarádem The Alchemistem duo Step Brothers a hned nato se vrátil k Dilated Peoples, aby nahráli své zatím poslední album Directors of Photography.

Od té doby se věnoval produkci a taky své rodině. Rapper, který vždycky říkal, že jeho dítětem je kariéra, se oženil s Wendy Guerrovou a brzy potom se jim narodil syn Enzo, kterému jsou letos čtyři roky. Štěstí jim ale bohužel pokazila nemoc. Wendy po porodu našli rakovinu prsu, se kterou bojovala dlouhé tři roky, ale nakonec ji nedokázala porazit. Zemřela v dubnu 2018 ve věku 38 let.

Evidence se s její smrtí vyrovnával hlavně prací. „Napsal jsem teď hodně beatů a rapů. Lidi okolo mě umí tu hudbu rozpálit. Trávím hodně času se synem, a to mě naplňuje radostí celé dny. V mnoha ohledech jsem šťastný a našel jsem konečně nějaký druh klidu, víte, někdy je to dobré a pak jsou tu ty dny, kdy se v tom topím,“ prozradil loni v rozhovoru pro DJ Booth.

Autor fotografie: Kamil Pekař © Kulturio.cz

Své ženě věnoval píseň By My Side Too ze své poslední desky Weather Or Not. Rapuje o jejím boji s nemocí a o tom, jak syn své matce zachránil život. Na konci slyšíme Enzův hlas. Vedle I Still Love You, kde se vyrovnává se smrtí své matky, je to rapperova nejosobnější a nejemotivnější píseň. „Je to šílené. Byly tam slzy. Tekly mi slzy, když jsem psal. Když jsem to nahrával, měl jsem trému. Bylo to divné.

Ani jsem nešel do kabiny, jenom jsem tam seděl s mikrofonem. Dokonce jsem tam ani nedal obrazovku. Prostě jsem to říkal. Šílené na tom je, že jsem nenapsal ten beat. Ten beat je z Alchemistova a Budgieho The Good Book… já jsem na to rapoval a pojmenoval ten song By My Side Too, protože je tu celá její rodina a já jsem jeden z mnoha, kdo jsou na její straně,“ svěřil se Billboardu. 

Evidence zůstal sám se svým malým synem Enzem, kterého bere na všechny koncerty, často se vedle něj objevuje na rapperově Instagramu a vystupoval v několika písních. „Myslím, že jsem se opravdu změnil. Přemýšlím teď jinak, řekl bych, že dospěleji. Chci, aby byl hrdý a aby viděl všechno, co dělám, kromě marihuany. Nebudu jeden z rodičů, kteří se kvůli dětem mění a něco předstírají. Chci, aby věděl všechno, co se kolem něj děje. A on mi naopak ukazuje, že rodina je mnohem důležitější než peníze,“ říká.

„Rappeři nejsou jen rappeři. Teď je to s kariérou těžké, ale chci, aby lidi rozuměli, že chci být venku, jezdit na tour a dělat to, co dělám. Takže když mě uvidíte venku, víte, že tam jsem, a když ne, tak je to z dobrých důvodů. Je toho na mě moc, ale máme hudbu a máme trávu a o tom to je,“ vzkazuje Evidence v rozhovorech fanouškům.