Spojené státy nejsou jen New York a proto je na čase vytáhnout paty a poznat nová místa. Dneska vás zvu na výlet do Filadelfie, metropole amerického státu Pensylvánie – na východě USA. Po třech návštěvách města, kde je „always sunny“, se s vámi s největší radostí podělím o několik tipů, co ve „Philly“ zažít, kde se dobře a levně najíst a kam zajít na dobré pivo.

 

1) Independence Hall a Liberty Bell

Filadelfie je kolébkou americké nezávislosti – místem, kde se před pár stovkami let psaly důležité kapitoly amerických dějin. A že toho ve Filadelfii na památku z těchto dob zbylo požehnaně! V historickém centru města stojí za návštěvu areál Independence Hall, kde byla v roce 1776 podepsána Deklarace nezávislosti. Asi největší atrakcí v areálu Independence Hall je zvon Liberty Bell.

Independence Hall, Philadelphia

2) Spruce Street Harbor Park

Jestli rádi jen tak relaxujete s drinkem v pravé a s hotdogem v levé ruce, Spruce Street Harbor Park je přesně pro vás. Několik barů na molech u řeky zve ke konzumaci drinků přímo u vody. Navštívit můžete i v přilehlém přístavu kotvící historickou ponorku nebo válečnou loď Olympia.

3) Love Park

Love Park, náměstí se světoznámou skulpturou LOVE od Roberta Indiany, kde se zkrátka musíte vyfotit, jste-li správní turisti. Je to klišé, dělají to všichni, ale je to zároveň jeden ze symbolů města a taky té lásky, že… Zajímavostí je, že sochu LOVE najdete třeba i v New Yorku, ale i v dalších městech po celém světě.

Love Park, Philadelphia

4) Rocky Steps

Z Rockyho jsem sice viděla jen tu jednu scénu – tu, kde Rocky Balboa běží městem (ano, Filadelfií) a vyběhne na vrchol schodiště před muzeem umění. A to můžete zkusit při vaší návštěvě i vy! Na vrcholu schodů je odlitý otisk Rockyho Conversek, na úpatí schodiště najdete boxerovu sochu, se kterou se nezapomeňte vyfotit. Rocky je sice fiktivní filmová postava, ale k Filadelfii neodmyslitelně patří.

Rocky Steps, Philadelphia

5) Reading Terminal Market

Podle všech průvodců je tahle historická tržnice destinací, kterou nemůžete ve Filadelfii vynechat. Když vynecháme její historickou hodnotu (tržnice byla založena v roce 1892), je to zkrátka stále jen tržnice s lepšími potravinami. Mínusem je, že je na Reading Terminal Market neustále plno lidí. Tohle místo ve Filadelfii není z mých nejoblíbenějších, ale pokud máte hlad nebo vás honí mlsná, tahle tržnice vás nezklame.

6) Chinatown

I Filadelfie má svoji čínskou čtvrť. A čínská čtvrť znamená to jediné (pro nás hladové turisty): výborné jídlo za ještě výbornější cenu. Nejsem znalec čínských pokrmů, tady v USA mám problém si v čínských restauracích objednat a ne, není to jazykovou bariérou. Jen nevím, co jsou ty pokrmy zkrátka zač. Proto výběr nechávám vždy na mém doprovodu. Faktem je, že v čínské restauraci nemůžete šlápnout vedle: všechno je výtečné, chutné, poctivé a personál úslužný. My jsme navštívili Sank Kee Peking Duck House. Naši kamarádi jsou spokojenými pravidelnými strávníky v této restauraci už celá léta.

Chinatown, Philadelphia

7) Independece Beer Garden

IBG je rozlehlá venkovní hospoda – jedna velká zahrádka, která v létě vyrůstá v historickém centru Filadelfie, jen pár kroků od Independence Hall a Liberty Bell. Ačkoliv podnik neleží u řeky jako Spruce Street Harbor Park, ale obtáčí se na betonovém chodníku kolem jedné z byznys budov v centru, kouzlu to rozhodně neubírá. Kromě velkého výběru lahodných točených piv (až 40 druhů!) a typického amerického barového menu (burgery, žebírka, atd.) si na přilehlém prostranství můžete zahrát i hry (ping pong, nebo jenga) – to abyste jen neseděli na zadku a získané promile hezky vypotili.

Spruce Street Harbor Park, Philadelphia

8) Sabrina’s Café

Tahle kavárna/restaurace má ve Filadelfii tři pobočky. S přáteli jsme vyrazili na brunch do Sabriny na kampusu Drexel University. Slyšeli jsme zvěsti, že jejich francouzský toast je velký jako lidská hlava. Na vlastní oči jsme se přesvědčili, že fámy nejsou daleko od pravdy. Jedna porce by klidně nakrmila čtyřčlennou rodinu. Až uvidíte menu v Sabrina’s, nebudete se moci rozhodnout, čím polaskat chuťové buňky. V této restauraci nešlápnete vedle, ať si objednáte cokoliv. Palec nahoru si podnik zaslouží i za kávové speciality a domácí limonády (doporučuji citronádu s levandulí).

Filadelfie, USA