Cirk La Putyka v nové inscenaci Isole překročí hranice mezi koncertem, divadlem a cirkusem

Jako svoji první premiéru letošního roku uvedl soubor Cirk La Putyka 11. února v trutnovském polyfunkčním divadle UFFO inscenaci Isole. Režie se ujal Maksim Komaro, umělecký šéf finského souboru Circo Aereo, který s Cirkem La Putyka v minulosti vytvořil již tři úspěšná představení – Slapstick Sonata, Play a Batacchio.

Tentokrát se do hlavní role dostanou ti, kteří doprovází projekty souboru od samého počátku, ale obvykle stojí v pozadí – hudebníci. Inscenace Isole, na které se velkou měrou koprodukčně podílí i hostující prostor UFFO, tak bude postavena z větší části na hudbě, z menší pak na novém cirkusu, tanci a fyzickém divadle. Kmenoví hudebníci souboru – Jan Balcar, Andrej Rády, David Hlaváč / Adam Novotný, Veronika Linhartová, Valentin Verdure, Zbyněk Šporc a Anna Schmidtmajerová – budou překračovat hranice mezi koncertem, divadlem a cirkusem. Původní hudbu složili společně všichni účinkující. Po dvou premiérách v Trutnově uvidí Isole v březnu a květnu i diváci domovské pražské scény Jatka78.

Batacchio posouvá hranice nového cirkusu

“Co Cirk La Putyka v posledních deseti letech nevyužil na maximum? Muzikanti v inscenacích většinou nejsou jen hudebníky, jsou mnohdy součástí pohybových choreografií a hereckých scén. Proto bylo smysluplné jim dát prostor a vytvořit projekt, jehož hlavní složkou bude právě hudba. Isole by měl být takový zvukový nový cirkus,” vysvětluje principál souboru Rostislav Novák ml. “Během inscenace budete mít pocit, že sledujete akrobaty létající vzduchem, přitom se ale budete dívat na muzikanty, kteří překračují hranice mezi koncertem, divadlem a cirkusem. V Isole se budou střídat jak sólová vystoupení, tak společné skladby a choreografie,” líčí.

S ADHD lze dělat velké věci, dokazuje Rosťa Novák ml. v nové inscenaci

Název Isole vychází z italského termínu pro ostrovy, ale v širší rovině v sobě nese i odkaz na báseň No Man Is an Island od Johna Donnea, jež se stala režiséru Maksimu Komarovi volnou inspirací. “Tento verš se dotýká mnoha věcí, které jsou přítomné v dnešním světě: individualismus, strach z odlišného a nedostatek společné zodpovědnosti. V Isole vlastně nevystupuje kapela, ani nějaký stálý soubor. Spíše zde máme souhrn jednotlivců, kteří spolu strávili hodně času s cílem spojit své dovednosti a vlastní osobnosti,” říká režisér. Při vzniku představení se s hudebníky zaměřil na pohyby, které provází hra na hudební nástroje. “Tímto postupem vznikly nové nápady. Některé věci, které jsme našli, jsou zábavné, některé pak poetické,” doplňuje. “Isole bude k dívání i poslouchání. Isole je divadelně-hudební představení se silnými odkazy na postupy nového cirkusu,” uzavírá.

Velkým koprodukčním vkladem se na nové inscenaci podílí trutnovské centrum UFFO. “S Cirkem La Putyka nás pojí dlouhodobé profesní i přátelské vztahy a osobně jsem šťasten, že se jim nyní tak daří. Rezidence, premiéry i další formy spolupráce mezi námi probíhají již dlouhou dobu.

„Sereš mě. Ale mám tě ráda,“ zní v novém projektu Cirku La Putyka

Po premiéře skvělého představení Dolls tak v Uffu, ideálním prostoru pro nový cirkus, připravujeme Isole, jejich další premiéru. Mám řadu důvodů, proč věřím souboru i finskému režiséru Maksimu Komarovi, takže myslím, že nás čeká něco vskutku výjimečného,” nastiňuje důvody této spolupráce ředitel UFFa Libor Kasík.

Premiéra inscenace Isole je součástí oslav 10. výročí od založení Cirku La Putyka. Hned na konci února část souboru odjede na půlroční hostování do berlínského kabaretu Chamäleon Theatre, kde odehraje téměř 180krát novou, speciálně pro tento prostor připravenou, inscenaci Memories of Fools. Hlavní podzimní část oslav zahrne například premiéru představení Sancho Panza, kde se Rosťa Novák ml. po deseti letech opět spojí s režijní dvojicí SKUTR, dále uvedení některých inscenací z počátků souboru v místech jejich vzniku i premiéru dokumentu České televize o rodině Nováků. V jednání je také v listopadu velká novocirkusová oslava ve Foru Karlín. Na jaro Cirk La Putyka připravuje uvedení záznamu prosincové Up End Down Symphony v kinech po celé České republice.

 

DIVADLO: CIRK LA PUTYKA – ISOLE

KDY: od 11. února v Trutnově a 19. března v Praze
KDE: UFFO, Trutnov a Jatka78, Praha
VSTUPNÉ: od 380 Kč do 420 Kč
WWW: www.uffo.cz / www.jatka78.cz