Čekání je u konce: Depeche Mode vydali své netrpělivě očekávané patnácté studiové album Memento Mori, které je ode dneška, 24. března, k dispozici na 2LP vinylu, CD, kazetě a digitálně u Columbia Records.

První reakce na Memento Mori byly jednoznačně pozitivní: The New York Times citovaly „znamenitou temnotu“ kapely, Rolling Stone chválil „charakteristickou hudební krásu a lyrickou hloubku“ alba a Associated Press básnil: „Hudba láskyplně hledí do propasti a žádá ji, aby jí lásku oplatila… Depeche Mode možná čelí své vlastní smrtelnosti, ale jejich síla jako hudebníků sahá do nekonečna.“ Ve Velké Británii Guardian přivítal návrat „největší kultovní kapely na světě“ a pochválil album za „dokonalou směs zlověstné nálady a elektronických textur, které se pohybují od intenzivní až po éterickou“, zatímco NME a Uncut označily Memento Mori za „majestátní“, respektive „jejich nejsilnější dílo tohoto století“.

Album Memento Mori, které produkoval James Ford a na jehož produkci se podílela také Marta Salogni, vznikalo v raných fázích pandemie Covid, takže jeho témata byla přímo inspirována tímto obdobím. Dvanáct skladeb alba mapuje rozsáhlou škálu nálad a textur, od zlověstného začátku až po závěrečné rozuzlení – od paranoie a posedlosti po katarzi a radost a nesčetné množství bodů mezi nimi.

Depeche Mode včera večer zahájili své světové turné Memento Mori vyprodaným koncertem v sacramentském Golden 1 Center. Kvůli velkému zájmu přidalo turné nedávno desítky nových termínů, včetně nové podzimní části koncertů v Severní Americe. Devatenácté turné členů Rock & Roll Hall of Fame Class of 2020 a první po více než pěti letech se pod hlavičkou Live Nation rozjelo v omezeném počtu koncertů v Severní Americe, které zahrnují zastávky v newyorské Madison Square Garden, chicagské United Center a torontské Scotiabank Areně. Kapela pak 16. května vyrazí na evropské turné po stadionech, mezi jehož známé zastávky patří Stade de France v Paříži, dva koncerty na berlínském Olympijském stadionu, milánském stadionu San Siro a londýnském stadionu Twickenham.


Po skončení letního evropského turné se kapela na podzim vrátí do Severní Ameriky, kde se zastaví v Mexico City na tři večery v klubu Foro Sol a poté se vrátí do USA a Kanady. Mezi nově oznámené zastávky turné patří austinské Moody Center, vancouverská Rogers Arena, další newyorské koncerty v Madison Square Garden a Barclay’s Center, seattleská Climate Pledge Arena a další, které zakončí několikadenním turné v Los Angeles v Kia Forum a Crypto.com Areně.


Reakce na turné Memento Mori je ohromující, koncerty se rychle vyprodávají po celé Evropě i Severní Americe a prodalo se již přes dva miliony vstupenek. Turné s 81 koncerty je na nejlepší cestě stát se jedním z největších dosavadních turné Depeche Mode a je také na dobré cestě stát se jedním z největších celosvětových turné roku 2023.

Depeche Mode, kteří prodali více než 100 milionů desek a hráli pro více než 35 milionů fanoušků po celém světě, zůstávají stále se vyvíjející a mimořádně vlivnou hudební silou. Jako nesmazatelná inspirace pro fanoušky, kritiky i umělce pokračuje Depeche Mode v cestě vpřed, přičemž album a turné Memento Mori představují otevření nejnovější kapitoly nepřekonatelného a trvalého odkazu.