Kultura v obýváku. Do divadla v pyžamu

146
- Reklama -

Aktualizováno 26. března 2020.

Současná situace zavařila mnohým z nás. Mezi ty, kteří jí trpí nejvíce, patří herci a divadla. Jejich příjem je totiž závislý na divácích. Kumštýři se však nevzdávají a jako první s přenosem divadelních představení do našich obýváků přišel Cirk La Putyka. Další se začali brzy přidávat a nyní máme na výběr z velkého množství kulturních zážitků, kvůli kterým se ani nemusíme zvedat z gauče. Bonusem v této neutěšené situaci také je, že se nemusíte omezovat jen na Česko, ale virtuálně můžete vyrazit například i do Vídeňské státní opery. Ať už se ale vydáte kamkoli, nezapomeňte si koupit vstupenku, jako byste šli opravdu do divadla. Pomůžete tak divadelním souborům přežít. 

Cirk La Putyka

Novocirkusový soubor založil online platformu Cirk La Putyka (A)live, na níž pravidelně přináší své přenosy. Jedná se o záznamy představení i speciálně připravených pořadů. Například ve středu 25. března od 20:00 uvede pásmo nazvané Backstage. Rosťa Novák ml. vás provede historií souboru a kromě rozhovorů s herci nahlédnete i do archivu. V neděli 29. března od 18:00 pokračuje série Homework a ve středu 1. dubna od 20:00 se můžete těšit na záznam představení Family.
Přispět můžete na stránkách www.darujme.cz.

NoD

Divadelní prostor NoD uvádí NoDFLIX – Divadlo NoD u vás na gauči. V jeho rámci můžete sledovat jak představení, která jsou součástí repertoáru, tak projekty vzniklé přímo této situaci na míru. Začíná se vždy v 19:30 a program je následující: 23. března GOON – Krvavá pomsta, 24. března P/\ST / live session (rap-experimental), 25. března IMPRO, 26. března Loutky a cigára, 27. března IMPRO, 28. března microSPUTNIK, 29. března Prefaby, 5. dubna Hodní chlapci, 7. dubna Všechno, co v nás zkurvili komunisti, 9. dubna Fantasy. Informace o jednotlivých představeních najdete na facebookové události
A tady můžete přispět na provoz divadla.

Vosto5

Divadelní soubor Vosto5 otevřel archiv svých inscenací k volnému zhlédnutí, takže pokud vám unikl legendární Karavan nebo si chcete doplnit sbírku improvizovaného formátu Stand’artní kabaret, máte šanci. V sobotu 28. března od 19:55 pak na MALL.TV můžete vidět za normálních okolností neustále beznadějně vyprodanou inscenaci Společenstvo vlastníků, podle které vznikl úspěšný český film Vlastníci. 
A opět nezapomeňte přispět na www.donio.cz.

Divadlo Petra Bezruče

Také ostavské divadlo se zapojilo do projektu #kulturažije a skrze MALL.TV máte už dnes, 26. března od 17:00, možnost zhlédnout jejich úspěšnou inscenaci Maryša.
Přispět můžete zde.

Ponec

Scéna, která dává prostor zejména současnému tanci a pohybovému divadlu, patří mezi další subjekty zapojené do projektu #kulturažije. Tradičně tak záznam jejich představení najdete na MALL.TV, a to 26. března od 20:00. K vidění bude představení Sabiny Bočkové a Johany Pockové s názvem Jáma volá.
I divadlu Ponec můžete přispět.

Městské divadlo Brno

Také v Brně se loví v archivech. Městské divadlo svým divákům skrze kanál YouTube zprostředkuje několik záznamů svých starších inscenací, které byly napsány přímo pro divadlo a které už mají po derniéře. Na jevišti je tak už neuvidíte.

Divadlo na Vinohradech

Od pondělí 23. března, vždy ve 20:00, bude Divadlo na Vinohradech každý den streamovat svá představení či živé vstupy herců. Hned v pondělí se můžete podívat na záznam slavnostního večera při příležitosti 110. výročí divadla, v úterý 24. března vás pak čeká záznam hry Loupežník od Karla Čapka. Středa bude patřit Shakespearovu Zkrocení zlé ženy a pátek Pinerovu Soudci v nesnázích. Vždy v pátek pak divadlo uveřejní program na další týden, opět proto sledujte naši aktualizaci.

Husa na provázku

Herci brněnského divadla každý všední den od 19:00 živě vysílají na facebookovém profilu Husy na provázku a čtou – celkem příhodně – Boccacciův Dekameron.

Divadlo Bolka Polívky

Také Divadlo Bolka Polívky vytvořilo svůj online program a na Facebooku divadla můžete každý pátek od 18:30 sledovat scénické čtení nazvané Čtení ke kafi.

Klicperovo divadlo

Od pondělí 23. března můžete každý den ve 20:00 sledovat také živý stream z Klicperova divadla. Projekt Podkroví Live bude krátkým dvacetiminutovým setkáním s jednotlivými herci souboru.

Divadlo Aqualung

Také divadelní soubor Aqualung, který obvykle hraje na scéně Žižkovského divadla Járy Cimrmana, se přesouvá do online prostoru. V pátek 27. března od 18:00 tak máte možnost zhlédnout jejich divadelní adaptaci románu Julese Vernea Vynález zkázy. Čeká vás strhující podívaná s ponorkami padouchy a dramatickými zvraty.
A vstupenku zakoupíte zde.

Divadlo Feste

Divadlo Feste založil v roce 2006 Jiří Honzírek, absolvent režie JAMU. Toto brněnské divadlo samo sebe definuje jako angažované, aktivizující a občanské. Na repertoáru má výhradně autorské inscenace zaměřené na společenská a politická témata. Takovou je i hra Národní třída, kterou můžete v rámci projektu #kulturažije zhlédnou na MALL.TV v pondělí 30. března od 20:00
Také Divadlo Feste můžete podpořit na donio.cz.

Vídeňská státní opera

Slavná opera ve Vídni jede dál podle programu. Jen si ji neužijete naživo, ale online. Stáhněte si aplikaci Wiener Staatoper Live at Home a téměř každý den můžete sledovat záznam některé z oper nebo baletů, které jsou aktuálně na repertoáru. A pokud by bylo libo něco jiného, k dispozici je bohatá knihovna inscenací, které si můžete zpřístupnit za pouhých 129 korun. 

Metropolitní opera

Vždycky jste chtěli do New Yorku a zajít si do opery, v níž zpívala Ema Destinnová? Aspoň částečně si teď můžete svůj sen splnit a užít si Nightly Met Opera Streams. Třeba hned 22. března od 19:30 Evžena Oněgina. Ačkoli pozor na posun – u nás je začátek opery až 23. března v 1:30. Dobrá zpráva však je, že záznam je k dispozici po 23 hodin, takže si ho můžete pustit ráno. Kdo by nechtěl snídat s Čajkovským? Program pokračuje i celý následující týden, který se ponese ve znamení Richarda Wagnera. 

Londýnské národní divadlo

Dalším světovým divadlem, do kterého se můžete virtuálně přenést, je londýnské Národní divadlo. Na platformě National Theatre Home můžete každý čtvrtek sledovat jednu z inscenací uváděných v tomto divadle. Ve čtvrtek 2. dubna od 20:00 našeho času můžete zhlédnout hru One Man, Two Guvnors. Ale pokud to nestihnete, nevadí – video je dostupné celý týden až do další domácí premiéry. Tou je 9. dubna Jane Eyre, 16. dubna Teasure Island a 23. dubna Twelfth Night.