Kultura v obýváku. Do divadla v pyžamu

402

Aktualizováno 22. května 2020.

Současná situace zavařila mnohým z nás. Mezi ty, kteří jí trpí nejvíce, patří herci a divadla. Jejich příjem je totiž závislý na divácích. Kumštýři se však nevzdávají a jako první s přenosem divadelních představení do našich obýváků přišel Cirk La Putyka. Další se začali brzy přidávat a nyní máme na výběr z velkého množství kulturních zážitků, kvůli kterým se ani nemusíme zvedat z gauče. Bonusem v této neutěšené situaci také je, že se nemusíte omezovat jen na Česko, ale virtuálně můžete vyrazit například i do Vídeňské státní opery. Ať už se ale vydáte kamkoli, nezapomeňte si koupit vstupenku, jako byste šli opravdu do divadla. Pomůžete tak divadelním souborům přežít. 

Cirque La Putyka

Novocirkusový soubor pokračuje ve své sérii Homework, kdy nás čekají tři poslední díly – vždy v neděli 24. a 31. května a 7. června od 18:00. Co je ale důležitější, že Cirk La Putyka a další rezidenti prostoru Jatka78 budou opět hrát! Ve středu 27. května dojde k slavnostnímu otevření letní scény a company také odehraje kabaretní show POTaLESK. Jelikož vstupenky byly okamžitě pryč, můžete si od 20:00 užít alespoň live stream. 

Pražský komorní balet

Pražský komorní balet pokračuje v uvádění vybraných pořadů a záznamů inscenací na internetové televizi MALL.TV v rámci série kulturních akcí #kulturažije. V nadcházejícím týdnu v pondělí 4. května v 17:00 odvysílá snímek Fenomén Šmok, dokumentární portrét v režii Ondřeje Kepky, který zachycuje poslední léta Pavla Šmoka, jedné z nejvýraznějších osobností českého baletu a tanečního divadla. Připomene tím čtvrté výročí úmrtí legendárního choreografa, který před lety Pražský komorní balet založil. Ve středu 6. května od 17:00 pak bude uveden záznam inscenace Chvilka POEzie. Taneční grotesku na motivy proslulé básně Edgara Allana Poea Havran vytvořil choreograf Marek Svobodník.

Západočeské divadlo v Chebu

Když nemůže divák do divadla, musí divadlo za divákem! Ve středu 6. května od 19:00 můžete přes Facebook chebského divadla zhlédnout záznam inscenace Shapira.

Národní divadlo moravskoslezské

Ostravské divadlo pokračuje v online vysílání na svém YouTube kanálu. V současnosti je ke zhlédnutí záznam komorního muzikálu Stephena Dolginoffa Thrill Me, který byl napsán podle skutečné události, vraždy dítěte.

Městské divadlo Mladá Boleslav

V sobotu 9. května můžete od 19:00 zhlédnout záznam inscenace Dům Bernardy Albyv režii Petra Mikesky. 

Klicperovo divadlo

Divadlo v Hradci Králové nadále pokračuje ve svém streamovaném pořadu Podkroví Live, v němž se setkáte nejen s herci souboru, ale například také s bývalým uměleckým šéfem Davidem Drábkem. A to už v pátek 22. května od 20:30. Od 21:00pak bude následovat záznam inscenace Figarova svatba, kterou v Klicperově divadle režíroval právě David Drábek.

Divadlo Na Fidlovačce

Unikátní projekt momentálně vzniká v Divadle Na Fidlovačce. Dekameron 2020 spojuje výrazné české dramatické autory, herce i herečky a ti všichni společně tvoří 10 miniher z „korontény“ reflektující aktuální téma světové pandemie. Mezi zapojenými tvůrci najdete jména jako Alice Nellis, Tomáš Dianiška, Jiří Havelka a další. Deset dílů Dekameronu 2020 se spojí ve streamovaný pořad, který mohou diváci podpořit ve veřejné sbírce Donio, a to až do září 2020. Největší část výtěžku bude věnována na konto sbírky SOS Česko organizace Člověk v tísni. Menší část výtěžku pak pokryje honoráře externích spolupracovníků, kteří celý projekt natočili a díky kterým vznikl v tak krátkém čase. Stream proběhne na Facebooku Divadla Na Fidlovačce a Člověka v tísni 20. května, filmová premiéra se uskuteční v září v divadle, kdy dojde i k předání většiny výtěžku ze sbírky Donio Člověku v tísni.

Studio Dva

Podobně jako Divadlo Bolka Polívky nebo Klicperovo divadlo pořádá i pražské Studio Dva živá vysílání. V jejich podání jde o talkshow Jsme s vámi, která začíná vždy v 19:00

Městské divadlo Brno

Také v Brně se loví v archivech. Městské divadlo svým divákům skrze kanál YouTube zprostředkuje několik záznamů svých starších inscenací, které byly napsány přímo pro divadlo a které už mají po derniéře. Na jevišti je tak už neuvidíte. V pátek 22. května můžete zhlédnout záznam inscenace Radúz a Mahulena. 

Geisslers Hofcomoedianten

Soubor pokračuje ve svém online vysílání na GHTV27. května od 20:00 můžete zhlédnou záznam inscenace Ani muk, Nepomuk! Repríza pak proběhne 30. května.

Divadlo Na zábradlí

Pražské divadlo paradoxně nabídne záznamy svých inscenací ve chvíli, kdy začne znovu hrát. Jelikož do konce sezony divadlo fyzicky navštíví jen omezený počet diváků, chce Divadlo Na zábradlí nabídnout zážitek i těm ostatním. A to v podobě divadelních perel a výrazných inscenací, které se zapsaly do historie divadla. Jako první se na YouTube kanále divadla objeví záznam projektu s názvem Nad dopisy diváků, který vznikl pro Noc divadel 2019. Ke zhlédnutí bude do pondělí 25. května.

Metropolitní opera

Vždycky jste chtěli do New Yorku a zajít si do opery, v níž zpívala Ema Destinnová? Aspoň částečně si teď můžete svůj sen splnit a užít si Nightly Met Opera Streams. Začíná se vždy v 19:30 místního času, u nás je tedy začátek opery později, až v 1:30. Dobrá zpráva však je, že záznam je k dispozici po 23 hodin, takže si ho můžete pustit ráno. Kdo by nechtěl snídat třeba s Čajkovským?

Londýnské národní divadlo

Dalším světovým divadlem, do kterého se můžete virtuálně přenést, je londýnské Národní divadlo. Na platformě National Theatre Home můžete každý čtvrtek sledovat jednu z inscenací uváděných v tomto divadle. Do čtvrtka 7. května máte možnost zhlédnout inscenaci Frankenstein s Benedictem Cumberbatchem a od 7. do 14. května bude k dispozici záznam inscenace Antony & Cleopatra.