Přemýšlíte, který z řady hudebních festivalů tento rok navštívit? A proč nevyrazit k našim slovenským sousedům? Oceňovaný festival Pohoda se koná od 11. do 13. července 2019 jen kousek za českými hranicemi. Přinášíme vám rovnou deset důvodů, proč se na 23. ročník největšího slovenského festivalu vypravit.

1LINE-UP

Festival tradičně přiváží na Slovensko světové hudební hvězdy a ani letošní rok není výjimkou. Tentokrát mezi ta nejzvučnější jména patří mimo jiné zpěvák Liam Gallagher, někdejší frontman britské kapely Oasis, dále aktuálně velmi populární indie-rockeři The 1975 a éterická zpěvačka Lykke Li, jedna z nejvýraznějších tváří švédského popu posledních let.

2MULTIŽÁNROVÝ FESTIVAL

Pop, rock, R&B, elektronika, hip-hop, punk, alternativa i world music. Pohoda jakožto multižánrový festival přiváží na Slovensko umělce z různých koutů světa napříč hudebním spektrem, a na své si tu tak přijde opravdu každý.

3PROSTŘEDÍ

Autor fotografie: Martin Kyral

Festival se koná u města Trenčín v areálu vojenského letiště, které se nachází čtyři kilometry od centra města. Údolí řeky Váh obklopené pohořím Bílých Karpat a Považského Inovce nabízí pro hudební festival ideální prostředí. Kapacita je omezena na 30 tisíc návštěvníků, aby festivalový prostor zůstal uvolněný, vzdušný, zkrátka „pohodový“.

4ZAHRANIČNÍ FESTIVAL ZA HUMNY

Pohoda představuje skvělou příležitost pro výlet za hudebním zážitkem do zahraničí, aniž byste přitom strávili příliš času zdlouhavým cestováním nebo se museli obávat určité jazykové bariéry. Trenčín se nachází nedaleko od našich hranic a z Česka se do tohoto slovenského města můžete pohodlně dopravit autem, vlakem i autobusem.

5MĚSTO TRENČÍN

Poznáváte-li rádi nová místa, proč se z pulzujícího areálu letiště nevydat do samotného Trenčína za turistikou? Trenčín je jedním z nejstarších slovenských měst a mezi jeho největší lákadla patří historické centrum, židovská synagoga a také Trenčínský hrad. Z letiště do středu města trvá cesta autobusem jen 15 minut.

6DOPROVODNÝ PROGRAM

Autor fotografie: Martin Kyral

Pohoda není jen o hudbě. Kromě koncertů mohou návštěvníci v rámci festivalu také sledovat filmy a divadelní představení nebo se účastnit různých workshopů a debat. Prostor dostávají také různé neziskové organizace, které se věnují otázkám životního prostředí. Festival nezapomíná ani na děti, pro které jsou připraveny nejrůznější aktivity.

7ORGANIZACE

Autor fotografie: Martin Kyral

„Pohodu se snažíme tvořit se stejným přístupem, jako když pozvete někoho k sobě domů na návštěvu,“ říká zakladatel festivalu Michal Kaščák. Od rozmanitého programu přes občerstvení a dostatek prostoru po ubytování a dopravu, organizátoři uceleně připravují festival tak, aby na něm panovala příjemná a zároveň bezpečná atmosféra. Pohoda je také čerstvým držitelem dvou cen z letošních European Festival Awards.

8EKOLOGIE

Speciální kapitolu v organizaci festivalu tvoří ekologie. Pohoda si zakládá na šetrném přístupu k životnímu prostředí a v roce 2017 dokonce zvítězila v rámci European Festival Awards v kategorii Ekologická řešení. Festival dbá na třídění odpadu, nabízí nadstandardní počet WC a pitnou vodu zdarma, umožňuje kompostování nebo zapojuje lokální dodavatele a prodejce.

9DOPRAVA

Autor fotografie: Martin Kyral

Organizátoři festivalu každý rok vypravují pro návštěvníky speciální příměstské autobusy i kyvadlovou dopravu z autobusového/vlakového nádraží do areálu a zpět. Na místě budou připraveny také taxíky s pevně stanovenou cenou jízdy. Podrobnosti k veškeré dopravě budou později k dispozici na stránkách festivalu.

10UBYTOVÁNÍ

Pokud chcete zůstat v centru všeho dění, nemusíte se starat o ubytování v okolí. Festival nabízí návštěvníkům vybavené chatky či místo ve stanových městečkách, která jsou součástí areálu. Nechybí ani park pro karavany. V obou stanových táborech jsou úschovny zavazadel, které fungují non-stop a zdarma.