SCULPTURE LINE startuje v červnu

Rónův Čtenář v křesle na Náměstí Franze Kafky, obří lidoop čínského sochaře Liu Ruowanga vzhlížející k nebesům před Tančícím domem, impozantní Stvůra Jana Dostála na náměstí Republiky, majestátní Trůn Antonína Kašpara v Dolních Břežanech, tichý Strážce Stefana Milkova na Novoměstské radnici či Adam a Eva od Kryštofa Hoška na Jungmannově náměstí – sochařský festival Sculpture Line již popáté obsadí pražská veřejná prostranství a originálně doplní a oživí rušná místa v centru i prostory mimo hlavní tepny města. Stejně jako v minulých letech budou sochy k vidění nejen v metropoli, sochařská linka Sculpture Line povede letos do Pardubic, Plzně, Broumova, Liberce, Ostravy či Olomouce a také až za hranice do Lucemburska a Německa.

Oficiální zahájení letošního ročníku je symbolicky 6. 6. a instalace budou na jednotlivá místa umísťovány postupně v průběhu června. Festival pak potrvá do 30. 9., mnohé sochy však zůstanou i poté. První instalací letošního ročníku se stalo dílo nazvané Original Sin od mezinárodně uznávaného čínského umělce Liu Ruowanga a je již nyní k vidění v Ostravě.

Tři impozantní lidoopové z bronzu stráží vstup do Velkého světa techniky v ostravských Dolních Vítkovicích. Další lidoop pak bude strážit i vstup do pražského Tančícího domu. V Plzni již nad hlavami chodců v ulici Bedřicha Smetany „povlává“ Malé prádlo od Veroniky Psotkové. V západočeské metropoli k němu postupně přibudou další sochy od Václava Fialy, Jana Dostála či Andreje Margoče.

Za pozornost určitě stojí instalace Nohy z vody slavného sochaře Kurta Gebauera, která bude v Mlýnské strouze realizována ve spolupráci s Katedrou výtvarné kultury Pedagogické fakulty v Plzni, kde v současné době Kurt Gebauer působí jako pedagog.

Olomouc kromě instalací ve veřejném prostoru pozve veřejnost i na doprovodnou výstavu do Galerie města Olomouc. Až do 30. června zde budou k vidění díla trojice uznávaných umělců: „Volba padla na dva z legendárních Tvrdohlavých, na sochaře Michala Gabriela a na Jiřího Davida, a na olomouckého rodáka Jana Dostála,“ popisuje kurátor výstavy Martin Dostál.

Minulý týden Sculpture Line také otevřel sochařský park v Lucembursku. Park v Commune de Steinsel oživily sochy od Alexandry Koláčkové, Ivy Mrázkové, Michala Gabriela a Andreje Margoče. Zahájení proběhlo za účasti ředitele festivalu Ondřeje Škarky, kurátora festivalu Martina Dostála a ve spolupráci s velvyslancem Petrem Kubernátem a Velvyslanectvím ČR v Lucemburku.

 

FESTIVAL: FESTIVAL: SCULPTURE LINE

KDY: 6. června–30. září 2019
KDE: Plzeň, Ostrava, Olomouc, Broumov, Lucembursko, Německo
WWW: www.sculptureline.cz