Žižkovská noc oznamuje padesát jmen z letošního lineupu

16

Městský festival Žižkovská noc dvakrát zhatila pandemie, jeho pořadatelé se ale v mezičase zaměřili na proměnu aktivit, které nyní pod hlavičkou ŽN365 obsáhnou nejednu pražskou čtvrť i celý rok. Srdcem ale nadále zůstává tradiční festival, který za více než deset let od svého vzniku prošel nemenší proměnou. U příležitosti obnoveného předprodeje nyní zveřejňuje prvních pět desítek umělkyň a umělců, kteří v říjnu zahrají v jednom ze spřízněných klubů. A protože festival nechce stavět jen na jménech, jejichž koncerty jsme měli vidět už více než rok nazpět, potvrzuje i nemálo nových položek na lineupu.

Mezi nimi dvě domácí kapely, které se zručně pohybují na pomezí alternativy a mainstreamové přístupnosti: letošní Žižkovská noc přivítá Khoibu a Teepee. I letos festival spolupracuje s okruhem kurátorů, od Earth Music či Punctum Tapes po agilní promotérky Mood Booking; a na cenu Vinyla nominovaný promotérský kolektiv Jednota stojí za pozváním divokého norského vokalisty Struleho Dagslanda. Expresivního umělce, který jedinečným způsobem ohýbá nejeden žánr, doprovodí v první den festivalu pěvecký sbor Lada. S novými, mimořádně silnými deskami přijedou na festival i kapely FebruarySinks, na aktuální postpunkové noty zahrají i další čerstvá jméno v lineupu: němečtí Bleib Modern a italská kapela M!R!M.

Jsme rádi, že se do Prahy podívají Giant Swan, bristolské duo, které se za krátkou dobu vyšvihlo z undergroundu na soupisky výběrových festivalů jako Donaufest, Unsound anebo Melt. Čekáme pod kůži se zarývající temnou párty s čerstvým EP Do Not Be Afraid of Tenderness v zádech. Podobný přístup a intenzitu nabídne i slovenský rapper Gleb.

Ze jmen, která byla potvrzena na původní termín festivalu, dále uvítáme třeba punkrockové klasiky Konflikt, takřka nehrající emocorové srdcerváče Esazlesa, ale i silný rapový trojlístek Edúv syn, Fvck_kvlt a Playstation Princess. Koncert rapperky Arlety pak stvrdí, že tenhle žánr už dávno není jen machistickým hřiťátkem pro raněná ega. Na o poznání křehčí notu pak zahraje dreampopová hudebnice Ellie Dandelion.

FESTIVAL: ŽIŽKOVSKÁ NOC

KDY: 28.-30. října 2021
KDE: Praha
VSTUPNÉ: 299-699 Kč
WWW: www.zizkovskanoc.net