Dobrá hudba a film. Může dobrá hudba zachránit film od naprosté katastrofy? A může dobrá hudba pomoci kvalitnímu filmu k ještě lepšímu hodnocení? Do následujícího článku jsem vybrala 10 filmů, které jsou buď špatné s dobrou hudbou (například Twilight, Sex ve městě 2, Flash Gordon), nebo jsou to kvalitní snímky se skvělým hudebním doprovodem (zde najdete například Velkého Gatsbyho, Forresta Gumpa, Hobita, nebo legendární Hříšný tanec). Tak schválně, máte podobný seznam jako já?

 

Velký Gatsby (2013)

Film Velký Gatsby se může chlubit nejen skvělým obsazením, skvělými hereckými výkony, nádhernými kostýmy, ale také výbornou hudbou. Jay-Z, will.i.am, Sia, Lana Del Rey nebo například Fergie (+ Q tip a GoonRock). Já osobně mám nejraději Fergie s písní A Little Party Never Killed Nobody.

 

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Druhý díl trilogie Hobit, který byl v kinech v prosinci minulého roku, mě jako fanynku Pána prstenů nadchl, stejně jako první část, i když se liší od knižní verze. Při závěrečných titulcích jsem neodešla, ale počkala si, až dohraje chytlavá píseň Eda Sheerana I See Fire.

 

Hříšný tanec (1987)

„Baby nebude sedět v koutě!” Dnes již legendární věta Patricka Swayzeho z kultovního filmu Hříšný tanec. Film se mimo jiné pyšní skvělými tanečními choreografiemi a samozřejmě hudbou. Jakou jinou píseň než Time of my Life bych také mohla uvést jako příklad, že?

 

Forrest Gump (1994)

Další z dnes již legendárních filmů se skvělým Tomem Hanksem v hlavní roli. Ve filmu byly použity písně hvězd hudebního nebe, jakými jsou Elvis Presley, Aretha Franklin, Simon a Garfunkel, nebo skupina The Doors. Mojí „srdcovkou“ z tohoto filmu vždy byla Blowing in the Wind nazpívaná Joan Baez, která mimo jiné chystá 16. října koncert v pražské Lucerně.

 

Titanic (1997)

Film, který zde nesmí chybět. Mladíček Leonardo DiCaprio a Kate Winslet, zamilovaní na nepotopitelné lodi. Konec, u kterého pokaždé roním slzy jako želva, obohacený o jeden z nejlepších ploužáků vůbec My Heart Will Go On.

 

Zajímavostí je, že Céline Dion vůbec píseň zpívat nechtěla, přemluvil ji k tomu až její manažer/manžel René Angélil a jak vidíme dnes, udělal dobře.

Horečka sobotní noci (1977)

Pokud jste zatvrzele proti disku, je jasné, že tento film byste nejspíš neocenili ani jednou hvězdou. Musím se přiznat, že já jako člověk, kterému disko nevadí, si čas od času zničehonic broukám Stayin’ Alive od Bee Gees, která v tomto filmu zazněla. Skupina Bee Gees složila všechnu hudbu k filmu a troufám si říct, že některé písně se staly nesmrtelnými.

 

Twilight sága

Upíří ságu nemohu opomenout. Filmy a herecké výkony byly mnohokrát kritizovány a oceněny i Zlatou malinou, která je opakem Oscarů. Hudba se ale tvůrcům zdařila, ať už Bella’s Lullaby nebo Eye’s on Fire – to jsou písně opravdu povedené.

 

Souboj Titánů (2010)

Tento snímek má jednu velkou nevýhodu – každý ho srovnává se starší verzí z roku 1981, která se většině líbí víc. Remake z roku 2010 opět ukázal, že předělaný film se málokdy stane stejně úspěšným, jako film původní. Hudba ale opět na výbornou. Například píseň Perseus mi připomíná melodie z Pána prstenů.

 

Sex ve městě 2 (2010)

Seriál Sex ve městě naprosto zbožňuji, stejně tak i první film. Bohužel druhý díl se nedá s prvním vůbec srovnávat, čehož si všimli i filmoví kritici a udělili filmu anticenu Zlatá malina. Co se filmařům dle mého názoru povedlo, byl výběr písní. Například v traileru zněla Alicia Keys s písní Rapture. Na konci pak zpívají Leona Lewis s Jennifer Hudson píseň Love Is Your Colour.

 

Flash Gordon (1980)

Když Ornella Muti přijímala nabídku hrát v tomto filmu, v hlavě si určitě představovala kariéru v Hollywoodu. Bohužel film nedopadl podle představ, a tak se vrátila točit zpět do Evropy. Jediné, co filmu přidává kladné body, je skupina Queen a album Flash Gordon.