Plzeň, evropské město kultury pro tento rok, představuje výstavu svého slavného rodáka. Ateliér Jiřího Trnky s interaktivním prostorem Zahrada okouzlí každého, komu se podařilo uchovat si v sobě kousek dítěte.
Mohutný muž, který vdechl život drobným postavičkám, si hned při vstupu přísně prohlíží návštěvníky ze svých autoportrétů. Vzpomínám, jak mi maminka četla z Karafiátových Broučků, které doprovázely Trnkovy ilustrace. Loutky, které jsem vídala v televizi a teď je sleduji zpoza skleněných stěn, oživují vzpomínky na pohádky z dob, kdy jsem si nemusela dělat starosti vůbec s ničím. Je tu Švejk, jsou tu hrdinové Starých pověstí českých a spousta dalších, které znám od vidění, ale až teď zjišťuji, kým doopravdy jsou.
Trnka na plzeňské výstavě představuje svůj široký profil, který zahrnuje animace, ilustrace, sochy, loutky i malbu. Ze stěn se dozvíte, s kým Trnka spolupracoval a přátelil se. Nechybějí velká jména jako Jan Werich, František Hrubín, Vítězslav Nezval či Jaroslav Seifert, který byl autorem řeči nad Trnkovou rakví, kterou z politických důvodů nemohl přednést osobně, zastoupil ho Karel Höger. Dozvíte se i o Trnkově lásce k Shakespearovi, už jako malý kluk si Trnka vymodeloval postavičky Krále Leara nebo Hamleta. Zkrátka, výstava Ateliér Jiřího Trnky vám o umělci prozradí mnohé.
Pokud nejste jeho zarytí fanoušci, dozvíte se skutečně mnoho nových věcí.
Víc vám prozrazovat nechci, jeďte se podívat sami. Věřím, že se budete usmívat od ucha k uchu jako já a že si domů odvezete pár Trnků na plakátech, pohlednicích nebo plackách. Nám už doma visí na zdi Broučci, ale i Zimní vesnička a Tanec, ilustrace z knihy Zpěvník.
Výstava trvá do 10. května a jejím autorem je syn Jiřího Trnky – Jan.