- Reklama -

Jiří Korn oslavil v letošním roce významné životní jubileum, které si připomněl 25. září vynikajícím koncertem v osmnáctitisícové O2 aréně. Koncert nesl název „70x Dík“ a Jiří Korn na něm poděkoval svým fanouškům i dlouholetým spolupracovníkům z branže. Na téměř tříhodinové show zazněly jeho nejznámější hity v nastudování hudebníka Jiřího Škorpíka.

Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz

Zpěvák se na pódiu ukázal několik minut po osmé hodině ve skvěle padnoucím černém kabátu, kožených kalhotách a samozřejmě také v jeho tradičních černých brýlích se silnými obroučky. Koncert uvedl písní Té, co snídá, na podium sestoupal po schodišti v doprovodu polonahých tanečnic oblečených v černých body tílkách. Schodiště i tanečnice byly po zbytek koncertu důležitou součástí neuvěřitelných choreografií. Při této písni navodili hudebníci i tanečníci atmosféru let minulých, a sestava dokonale kopírovala tu z videoklipu z devadesátých let. Show pokračovala s písní Stoupej: Hop Trop sice přítomni nebyli, zato nechyběli poskakující bubeníci ani akrobaté ze souboru Losers Cirque Company. V perfektní kondici se ukázal také sedmdesátiletý oslavenec, který se během písně vznesl vysoko nad podium a díky bezdrátovému portu zvládl i při těchto pohybově náročnějších výstupech zpívat. 

Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz

Režii koncertu měli na starost sourozenci Cabanové, kteří připravili show plnou ohnivých a světelných efektů, akrobatických a tanečních sestav. Scénu tvořilo několikaposchoďové podium – na druhé a třetím podlaží byl rozmístěn početný hudební ansámbl, který čítal mimo jiné dechovou i smyčcovou sekci a také výjimečně české vokalisty. Nad podiem se dále tyčilo několik obrazovek, na kterých byly promítány archivní záběry i další videa doplňující celý vizuál scény. V jedné chvíli jste tak mohli sledovat sedmdesátiletého Jiřího Korna a souběžně s tím mladého Honzu z filmu Honza malém králem, nebo záběry ze soukromého života.

Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz

Korn vyměnil během show kostým pouze dvakrát – druhý model, černý frak a cylindr, oblékl před vystoupením s vokálním kvartetem 4TET, pro který je tento úbor nezbytnou součástí každého koncertu. Především vystoupení v tomto složení mělo obrovský úspěch. Pánové společně zazpívali Aby tě pánbůh miloval, Svítí svítí slunce i rapovou verzi této písně. Během rapového vystoupení pouze vyměnili cylindry za stylové kšilty. 

Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz

Ačkoli nesl koncert název „70x Dík“ oslavenec šetřil slovy, což při takovýchto příležitostech nebývá zvykem. Během koncertu sice mnohokrát poděkoval, jinak se ale nezdržoval zbytečnými proslovy a řečmi. Koncert několikrát proložil vtipnou poznámkou a celou show dokonce odzpíval a odtančil bez jediné pauzy, takže si divák opravdu mohl užívat tři hodiny plné zpěvu a tance. I přes slabší interakci s publikem byli ale všichni v sále na stejné vlně a v aréně byla skvělá atmosféra. Z Korna čišela obrovská vděčnost a pokora a fanoušci zase dali najevo svůj obdiv hlasitými reakcemi, do ztichlého sálu se i několikrát ozvala zvolaní: „Jíří, milujeme tě!“ nebo „Korn na hrad!

Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz

Na podiu se také vystřídalo mnoho hostů – k jubileu Jiřímu popřála Lucie Bíla, společně zazpívali skladbu Byl by hřích. Mezi gratulanty patřil také Vilém Čok, který s Kornem připomněl hit Karel nese asi čaj. Jediný, kdo na koncertě chyběl, byla Kornova dlouholetá umělecká partnerka Helena Vondráčková. Během některých písní ji nahradila vokalistka Dasha. Veliký zájem ze strany diváku patřil písni Yvetta – při této písni byla připomenuta památka významného hudebníka Karla Svobody. Velkým zážitkem byla také píseň Sny nejsou k mání, která byla věnována neslyšícím a která byla dokonce tlumočena do znakové řeči. Toto číslo bylo tak působivé a emotivní, že když Jiří Korn vyzval k „tichému“ potlesku, diváci měli co dělat, aby v euforii opravdu jen třepali rukama vedle svých hlav a aplaudovali tak tiše.

Komorní atmosféru se naopak povedlo navodit při písni Jednou hůř, jednou líp, kterou si se zpěvákem pobrukoval snad každý přítomný v sále. Během závěrečné písně Žal se odkládá se O2 aréna proměnila v obří disko sál a všichni účinkující se roztančili v dešti barevných konfet, které vybuchovaly a létaly do všech stran. Brzy se k tanci přidali i diváci z dolních řad a koncert končil za dlouhých a hlasitých ovací. Možná bylo na někoho celé provedení příliš barevné, pestré a teatrální. Rozhodně ale nikdo nemůže Jiřímu Kornovi a jeho týmu upírat, že vytvořili jednu z největších show, které v O2 aréně tuzemský interpret předvedl. A ještě jedno je jasné – na tomto koncertě se nikdo nemohl ani na minutu nudit. 

Jiří Korn – 70x DÍK