- Reklama -

Dlouhá fronta před vchodem i u šatny, plnícímu se sálu dominuje velký třínohý pes na plachtě nad pódiem – tak to vypadalo v brněnském klubu Fléda ve čtvrtek večer, těsně před začátkem koncertu kapely Mňága a Žďorp.

Skupina z Valašského Meziříčí vznikla už během osmdesátých let a songy z jejího prvního alba vydaného v roce 1991 s názvem Made in Valmez patří k obrazu raných devadesátých stejně jako pestrobarevná saka, Česká soda a kuponová privatizace. Za tu dobu si kapela vytvořila nezaměnitelný zvuk, nahrála patnáct regulérních alb (v devadesátkách jí vycházela nová deska skoro každý rok) a dokázala si na domácí scéně vybudovat silnou pozici, takže když hraje na Flédě, je klub plný a spousta lidí v sále (autora tohoto textu nevyjímaje) si refrény největších hitů zpívá s nimi.

Kolem půl deváté čekání skončilo, na pódiu se objevila skupina s Petrem Fialou v čele a koncert mohl začít: „Některé otázky už prostě nekladu…“ Během následujících dvou hodin Mňága odehrála nejen spoustu osvědčených hitů ze své bohaté diskografie – Hodinový hotel, Rodné lány, Mata Hari, Goin‘ blind nebo I cesta může být cíl, došlo ale i na ochutnávkovou písničku Vteřiny věčnosti z připravované desky Třecí plochy, na kterou před pár dny rozjeli kampaň na Startovači – pokud máte Mňágu rádi, můžete ji tam podpořit.

Petr Fiala předváděl své typické tanečky s tamburínou a házel do publika hlášky, na písníčku Měsíc se ke kapele přidala fanynka Markéta z první brázdy a pak už se pomalu začal koncert chýlit ke konci. Po songu Zkouším se prokopat ven přišla krátká pauza a po ní dva přídavky – Ne, teď ne a A co jinýho mám chtít. Mňáze se ale končit ještě nechtělo, a tak došlo na další přídavky Klec v kleci a Výhledově, poslední děkovačku a konec. Pro ty, kterým se ještě nechtělo domů, pokračoval na Bar stage se svou produkcí DJ Cliché.