V pražské Nové galerii proběhla další z vernisáží, a do konce března tak máte možnost zhlédnout výstavu All the Beauties of the World. Vystavená díla jsou od šesti autorů z Čech, Slovenska a Velké Británie.

Šestici autorů spojuje hluboký vztah k barvě, detailu a silné kompozici. A právě ona barevnost, zářivost a jásavost obrazů je to, co vás upoutá na první pohled. Bez ohledu na to, co je na nich vyobrazeno.

Za nejpovedenější a nejvýraznější považuji tvorbu Vojty Horálka. Hned v první místnosti zaujme jeho Autobus vytvořený kombinovanou technikou. Tou je ostatně vytvořena většina jeho děl – barvy jsou kombinovány s dřevem, sklem či textilem a nebojí se ani vystoupit do 3D rozměru. Dalším zajímavým obrazem byla Země původu využívající i zavěšených světel k dotvoření atmosféry zobrazeného. Posledním Horálkovým obrazem, který zmíním, je Bitva na domácím poli. Pozorný divák ve spodní části nalezne odkazy na značky potravinářského průmyslu jako Hamé, Opavia, Babiččin čaj či Dr. Oetker. Jen Kostelecké uzeniny se mi najít nepodařilo…

Druhým a posledním mužským autorem ze šestice je Mark Nader, který užívá techniku kvaše. Na jeho obrazech se prolíná staré a nové, nejlépe je to znát na jeho úpravě starých ilustrací papeže a conquistadora, které barevně upravuje. V obrazech se odráží i jeho částečný mexický původ v podobě aztéckých prvků, které často umisťuje do kontrastu s moderním světem.

Nyní mrkněme na dámské osazenstvo, respektive na obrazy Jany Šárové a Mariky Wolfové. Šárové trefně nazvaný obraz Nechtěli jste nás ve Smečkách, nalezem vám do bytů reflektuje policejní razii v nočních klubech ve zmíněné ulici Ve Smečkách. Byť překypuje barvami, téma zobrazuje neveselé. Podobně jsou plné depresí a kontroverzních témat i obrazy Wolfové. Sex, smrt a krev jsou ústředními motivy, místy připomínají Boschovo vyobrazení pekla v moderní verzi. Zachycuje okamžiky, nad kterými bychom raději zavřeli oči, její obrazy v nás zanechají úzkost. S tématy korespondují i barvy, převládá černá bez dalšího většího barevného spektra.

 

výstava All The Beauties of the World @ Nová galerie, Praha