Pražská muzea obchází Smrt

211

Smrt v muzeu, tak je nazván cyklus výstav zabývající se smrtí ve všech pádech. Cyklus probíhá v rámci objektů Národního muzea, v současné době ve čtyřech z nich. Do budoucna se připravují i další části této rozsáhlé expozice.
Prozatímní poslední části výstavy, Smrt a Smrtelné slasti, byly zahájeny 20. března v Nové budově Národního muzea. Do cyklu náleží i Rituály smrti (Náprstkovo muzeum), Onen svět (Národopisné muzeum) a Smrt kmotřička (České muzeum hudby), které probíhají už od minulého roku.

Smrt

Výstava Smrt je hlavní výstavou cyklu. Detailně se věnuje smrti od jejích naprostých počátků (vyhynutí dinosaurů) k vnímání smrti v dnešní době (kontrastující odsouvání smrti z našeho zorného pole a zároveň její bagatelizování). Součástí výstavy jsou ukázky hrobů a způsob pohřbívání u starých kultur. V hrobech zachované předměty, včetně jejich majitelů – koster a mumií. Další část výstavy ukazovala různé podoby smrti – smrt zavražděním, popravou, ve válce, sebevražda. Všechny tyto možnosti napříč dějinami až do současnosti. Nebylo opomenuto ani současné téma „schovávání“ umírajících do hospiců (ačkoli na toto téma, zda jde o „zbavení“ se umírajících nebo spíše o nutnost zachování zdravého rozumu příbuzných, můžeme vést hodinové debaty). Zajímavým jsem shledala lékařský koutek, který ukazoval, jak díky smrti a pitvání bylo lékařskými objevy zachráněno mnoho životů. Ukázky nemocí prožraných orgánů naložených v lihu jsou v ceně.

Smrt

První podlaží Nové budovy Národního muzea patří Smrtelným slastem. Co nás postupně zabíjí, ale málokdo z nás si to dokáže odepřít? Adrenalin, alkohol, drogy, sex, cigarety. Každé zvlášť, kombinace všeho. Žádné meze se nekladou. Óda na hašiš, zrození lingamu, všude prázdné láhve a nedopalky. Část věnovaná dopingu, zvláště pak užívání steroidů a anabolik za socialismu, včetně tajných zpráv, například o dovozu Stromby. Jednoho to od těchto slastí přesto neodradí…

Smrt

Rituály smrti v Náprstkově muzeu dokumentují vnímání smrti u různých národů (Japonci, Mexičané, staří Aztékové) a náboženství (judaismus, islám, buddhismus, šintó, uctívání předků). Smrt kmotřička se zaměřuje na vyjádření smrti v umění. Ač je expozice umístěna v Českém muzeu hudby, týká se nejen jí. Velká pozornost je věnována literárním dílům Kytice a Máj. V oblasti malířství zaujmou kresby Josefa Čapka z prostředí koncentračních táborů, kde smrt byla takřka hmatatelná. Smrtí se zabývají i divadelní žánry, které výstava také bere na vědomí. Nechybí ani poezie a samozřejmě je zastoupená hudební složka v podobě různých rekviem. Národopisné muzeum nabízí skromnou výstavu, zabývající se lidovým vnímáním smrti. Nejzajímavější jsou různé talismany, amulety a škapulíře, které měly ochránit před nemocí a smrtí.

Smrt

Obecně by se dalo říci, že výstava nepřináší mnoho nového. Přesto – víte, jaké jsou technické parametry hrobů? Kde v České republice je cvičný hřbitov? Jak mohou vypadat rakve v Ghaně? Jak vypadají játra s cirhózou? Jak se změní struktura lebky po syfilidě? Ne? V tom případě byste na výstavu měli vyrazit. Určitě doporučuji projít si všechny části cyklu, neboť až dohromady to tvoří smysluplný celek shromažďující mnoho zajímavých informací o smrti, což je v těchto nepředvídatelných časech jediná jistota nás všech.

 

výstava Smrt @ Národní muzeum Praha