- Reklama -

Hezké počasí sice vybízí k pobytu venku, ale i na jaře a v létě občas rádi zalezeme do chladnějšího interiéru. Galerie po celé České republice jsou otevřené stále, a tak se i v teplejší části roku můžeme kochat uměleckými díly a přemýšlet nad jejich významem. Přinášíme vám výčet těch nejzajímavějších výstav ze všech krajů Česka, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

JÁ, NADĚŽDA PLÍŠKOVÁ

KDY: 31.5.–18.8. 2019
KDE: Museum Kampa
WWW: www.museumkampa.cz

Naděžda Plíšková (1934-1999) byla jednou z výrazných umělkyň československé poválečné generace. Věnovala se tvorbě velkých grafických listů a objektů, ovlivňoval ji surrealismus, pop-art i nový realismus. Výstava prezentuje autorčinu tvorbu od konce šedesátých let do let osmdesátých v kontextu její poezie.

INTRODUCING VIKTOR DEDEK: MÍSTO RODINY

KDY: 1.3.–28.7. 2019
KDE: Národní galerie Praha, Veletržní palác
VSTUPNÉ: zdarma
WWW: www.ngprague.cz

Viktor Dedek (1993) studuje na VŠUP v sochařském ateliéru. Již nyní má velmi osobitý umělecký rukopis, čehož je výstava s názvem Místo rodiny důkazem. V ní se vydává po stopách své vlastní identity. Jeho konceptuální praxe je zdánlivě těžko srozumitelná, klade nemalé nároky na schopnost lidského vnímání. Divák s ním pronikne vstříc mnohasmyslové zkušenosti rozšířené reality.

Zdroj fotografie: archiv NGP

A COOL BREEZE

KDY: 25.4.–11.8. 2019
KDE: Galerie Rudolfinum
VSTUPNÉ: zdarma
WWW: www.galerierudolfinum.cz

Hlavním tématem výstavy jsou nové možnosti zobrazovaní lidské figury v současném umění. Představuje se zde sedmnáct mezinárodních umělců, kteří ve své tvorbě zpracovávají toto téma neobvyklými postupy a za použití netradičních materiálů. Každé ze sedmnácti vystavených děl má svou neobyčejně silnou auru a příběh.

Zdroj fotografie: Galerie Rudolfinum

FLYING INN

KDY: 7.4.–6.6. 2019
KDE: Pragovka Art District
VSTUPNÉ: zdarma
WWW: www.pragovka.com

Jedna z největších výstav v Česku představuje padesát autorů nejrůznějších věkových kategorií. Na obrovské ploše si divák může prohlédnout široké spektrum umění – malbu, plastiku, instalaci, videoprojekci či počítačovou komunikaci. Vše je rozděleno na tematické celky, takže se divák v celé té záplavě vjemů rozhodně neztratí.

12/15 POZDĚ, ALE PŘECE

KDY: 12.4.–2.6. 2019
KDE: Galerie Františka Drtikola, Příbram
VSTUPNÉ: 40 Kč/20 Kč
WWW: www.galerie-drtikol.com

V dubnu 1988 rozčeřila hladinu pražského výtvarného dění výstava Volného seskupení 12/15, Pozdě, ale přece otevřená v Kolodějích nedaleko Prahy. Zakladateli byli čtyři spolužáci z pražské AVU, kteří mezi sebe brzy přibrali například Kurta Gebauera či Ivana Kafku. Jednalo se o nekompromisní manifestaci umělecké svobody. Příbramská výstava si klade za cíl upozornit na neopomenutelnou pozici seskupení v proměnách českého výtvarného umění a ukázat stále vitální tvorbu těchto umělců.

Autorka fotografie: Magdalena Bláhová

TVÁŘE EXPRESIONISMU (1905–1925)

KDY: 16.6.–15.9. 2019
KDE: GASK, Kutná Hora
VSTUPNÉ: 80 Kč
WWW: www.gask.cz

Česká veřejnost bude mít šanci se poprvé seznámit s díly slovinských umělců, z nichž převážná část studovala v Praze, např. Božidar Jakac, France a Tone Kralj. Výstava představí tvorbu německých i českých expresionistů (Emila Filly či Bohumila Kubišty), nejvíc se však zaměří právě na slovinské umělce.

BOUDNÍK

KDY: 12.4.–11.8. 2019
KDE: Moravská galerie, Brno
VSTUPNÉ: 40 Kč / 80 Kč
WWW: www.moravska-galerie.cz

Výstava se zaměřuje na působení malíře a představitele strukturální grafiky Vladimíra Boudníka (1924–1968) a jeho vliv na brněnskou uměleckou scénu. Důraz na proces a performativní část jeho tvorby podtrhne vystavení grafických matric i s tisky. V jedné z části jde výstava dále do minulosti, ukazuje neortodoxní surrealismus v podání Václava Zykmunda a Miloše Korečka, kteří předznamenali pozitivní přijetí Boudníkova díla v Brně. Prohlédnout si můžete i práce současných umělců, které komentují klíčové momenty Boudníkovy tvorby.

Zdroj fotografie: Archiv MG

FRASER BROCKLEHURST: PILLOW TALK

KDY: 12.4.–11.8. 2019
KDE: Moravská galerie, Brno
VSTUPNÉ: zdarma
WWW: www.moravska-galerie.cz

Britský malíř žijící a tvořící v Česku zvolil pro svoji další výstavu cyklus obrazů na nenapnutých textiliích a papírech. Jeho expresivní tahy štětcem v tlumené barevnosti předkládají divákovi pohled na malířovu vlastní realitu.

LATERNA MAGIKA – DEKONTRUKCE A AKTUALIZACE

KDY: 15.5.–28.7. 2019
KDE: Dům umění města Brna
VSTUPNÉ: 40 Kč / 80 Kč
WWW: www.dum-umeni.cz

Laterna magika jako mnohovrstevný fenomén – instituce, vynález, (multi)médium, umělecký druh či komponovaná sonáta. Výstava divákovi odhalí všechny taje laterny magiky – a to pomocí její dekonstrukce i aktualizace. Pohlédnete tak „za“ jednotlivá představení, přímo mezi ukázky pohyblivých obrazů.

ŘEDĚNÍ SOUST

KDY: 24.4.–30.6. 2019
KDE: Galerie města Pardubic
VSTUPNÉ: zdarma
WWW: www.gmpardubice.cz

Pardubická výstava připraví divákovi vícesmyslový zážitek. Pětice nadějných umělců, kteří se věnují performanci, sochařství, malířství i poezii, přetváří galerijní prostor v místo k nerušenému soustředění. Pracují se zvukem, světlem i tmou a vybízejí k práci s vlastním tělem.

PŘÍČNÝ ŘEZ / NAČERADSKÝ – TYPLT

KDY: 14.6.–22.9. 2019
KDE: Galerie moderního umění Hradec Králové
VSTUPNÉ: 30 Kč / 60 Kč
WWW: www.galeriehk.cz

Expresivní malba, geometrické redukce a zkratky odkazující k malířskému procesu. Reflexe historického a cyklického času v díle malíře Jiřího Načeradského (1939-2014) a jeho žáka Lubomíra Typlta (1975). Na to všechno se mohou těšit návštěvníci výstavy Příčný řez.

UMĚNÍ AKCE VE VÝCHODNÍCH ČECHÁCH

KDY: 26.4.–15.6. 2019
KDE: Orlická galerie, Rychnov nad Kněžnou
VSTUPNÉ: 25 Kč / 40 Kč
WWW: www.moh.cz

Druhé patro Kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou se na dva měsíce zaplní fotkami a dokumentacemi happeningů a land-artového umění ve východních Čechách. Jedná se o málo zmapovanou činnost několika jedinců (např. Jana Steklíka, Milana Langera či Miloše Šejna), spojenou zejména s undergroundem a neoficiálním uměním.

VÁCLAV JÍRA: POEZIE Z KOVOŠROTU

KDY: 16.5.–14.7. 2019
KDE: Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
VSTUPNÉ: 30 Kč / 60 Kč
WWW: www.galerieroudnice.cz

Roudnická galerie se v tomto roce zaměřuje na osobnosti místního regionu. Václav Jíra (1939) však hranice svých rodných Loun dalece překročil. Pro své hravé kinetické objekty, které konstruuje výhradně z kovového strojového odpadu, se stal na české výtvarné scéně výjimečnou osobností a originálním umělcem. Výstava představí jeho osobitou tvorbu plnou humoru a kutilské hravosti.

MEZINÁRODNÍ BYTOVÁ SOUTĚŽ FIRMY BAŤA V ROCE 1935

KDY: 2.4.–9.6. 2019
KDE: Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
VSTUPNÉ: 39 Kč / 59 Kč
WWW: www.galeriezlin.cz

Roku 1939 byla ve Zlíně uspořádána mezinárodní bytová soutěž, od které se očekávalo získání plánů na stavbu moderních a současně levných bytů i s rozestavěním nábytku. Prezentace ve zlínské galerii upozorňuje na tuto významnou akci pomocí původní dokumentace, dobových publikací, filmového záznamu a řady archivních materiálů. Pro výstavu se podařilo sehnat i několik oceněných, ale nerealizovaných soutěžních projektů.

Zdroj fototografie: archiv Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně

JIŘÍ SLÍVA. KRÁSA NESMYSLU

KDY: 26.6.–25.8. 2019
KDE: Západočeská galerie v Plzni
VSTUPNÉ: 25 Kč / 50 Kč
WWW: www.zpc-galerie.cz

Práce kreslíře, grafika a futuristy Jiřího Slívy jsou plné humoru, nadsázky i vizuálních zkratek. Jeho osobitý styl se vyznačuje jednoduchostí, staví na stylizované kresbě a barevnosti. Výstava představí výběr z jeho grafik a kreseb, na kterých nalezneme světové ikony jako například Charlie Chaplina nebo Mickey Mouse, část výstavy bude věnována tématu kávy a vína, jazzu a nesmyslům.

Zdroj fotografie: archiv JIřího Slívy

KOŘENY A KŘÍDLA

KDY: 25.5.–30.10. 2019
KDE: Galerie VOKNO, Osvračín
WWW: www.mlyn-osvracin.cz/vystava-2019

Výstava v zajímavých prostorech zrekonstruovaného mlýna v Osvračíně prezentuje tvorbu šesti umělců pohybujících se na území dvou států, tedy těch, jejichž kořeny jsou jinde, než kam je zanesla vlastní křídla. Svá díla – od malby, přes grafiku, umělecké instalace až k fotografiím – do Osvračína přivezli Abbé J. Libánský, Jiří Tichý, Karel Steiner, Ona B., Petra Jovanovská a Vicky Steptoe.

OTAKAR SLAVÍK

KDY: 9.5.–23.6. 2019
KDE: Galerie umění Karlovy Vary
VSTUPNÉ: 20 Kč / 40 Kč
WWW: www.galeriekvary.cz

Karlovarská výstava nabízí průřez tvorbou Otakara Slavíka (1931-2010), jednoho z nejvýznamnějších koloristů v českém výtvarném umění, který po podpisu Charty 77 působil ve vídeňském exilu. Divák si bude moci prohlédnout malby soustředěné na člověka a figury, ovšem organizované do svébytných barevných ploch. Z tvorby autora čiší barevná i výrazová uvolněnost a čirá tvůrčí radost.

Zdroj fotografie: Galerie umění Karlovy Vary

JAKÉ HRANICE?

KDY: 16.6.–13.10. 2019
KDE: Oblastní galerie Vysočiny, Jihlava
VSTUPNÉ: 20 Kč / 40 Kč
WWW: www.ogv.cz

Téma migrace je dnes velmi aktuální. V první části jihlavské výstavy si divák prohlédne díla významných umělců, kteří našli inspiraci nebo azyl mimo ČR – jako Alfons Mucha, František Kupka, Toyen, Otto Gutfreund a další. Druhá část je interaktivní a propojuje studenty uměleckých škol s cizinci žijícími v Jihlavě a okolí.

Zdroj fotografie: Festival 4 dny v pohybu

MYSTIKA HYGIENY. ROLE TĚLA, ZDRAVÍ A HYGIENY VE VAZBĚ NA S TÍM SPOJENOU ESTETIKU V TVORBĚ SOUČASNÝCH UMĚLCŮ

KDY: 17.5.–1.9. 2019
KDE: Oblastní galerie Liberec
VSTUPNÉ: 80 Kč/40 Kč
WWW: www.ogl.cz

Ve zdravém těle zdravý duch. Výstavní projekt představí současné umělce, jejichž tvorba se mimo jiné zabývá estetikou zdraví, těla a hygieny ve vztahu k vizuální kultuře. Rámec výstavy tvoří instalace Juraje Gábora – nosná konstrukce evokuje vodní hladinu. Navíc sál, ve kterém si divák může výstavu prohlédnout, původně sloužil jako bazénová hala.

Zdroj fotografie: Jiří Jiroutek

bauhausTWINS

KDY: 16.5.2019–5.1. 2020
KDE: Galerie PLATO, Ostrava
VSTUPNÉ: zdarma
WWW: www.plato-ostrava.cz

Ostravská galerie PLATO zahajuje svůj program ke 100. výročí školy Bauhaus prostorovou instalací berlínského architekta Roberta K. Hubera a studia zukunftsgeraeusche. Výstava bauhausTWINS recykluje dochované prvky z fasády budovy legendární umělecké školy Bauhaus v Desavě a přetváří je do monumentální prostorové instalace.

Dirk Braeckman

KDY: 8.5.–9.6. 2019
KDE: Dům umění, České Budějovice
VSTUPNÉ: zdarma
WWW: www.dumumenicb.cz

Ticho, zpomalení, anonymní předměty vzbuzující tajemství a příběh, neurčité prostory. Dílo belgického fotografa Dirka Braeckama promlouvá k divákovi osobitým vizuálním jazykem. Umělec klade důraz na strukturu, své obrazy nezakrývá sklem, zdůrazňuje tak detail, ostrost, rozsah i značnou hloubku tónů svých fotografií.

Zdroj fotografie: Dům umění České Budějovice

VÁCLAV CIGLER. KRESBY

KDY: 21.3.–23.6. 2019
KDE: Muzeum umění Olomouc
VSTUPNÉ: 100 Kč/50 Kč
WWW: www.muo.cz

Václav Cigler (1929) je mezinárodně uznávaným autorem v oboru sklo. Ovšem není pouze sklářem, je vizionářem v mnoha oborech, zabývá se i kresbou, které se věnuje od počátku své tvorby, tedy více než 70 let. Výstava představuje ucelený průřez jeho tvorbou, celkově asi třetinu z více než šesti set prací na papíře.