To, že máte děti, malé sourozence či neteře neznamená, že byste se museli vzdát kulturních zážitků. Udržet dětskou pozornost není vždy lehké, a proto vám přinášíme tipy z různých koutů republiky, kam s dětmi můžete ještě letos vyrazit do divadla.

Modrý pták

Snové putování za Modrým ptákem diváka provede světem lidí, zvířat a věcí, minulostí, budoucností i současností. Pouť dvou dětí za štěstím vede do mnoha magických míst – k víle Beryluně, do Země vzpomínek či do paláce Noci, jen aby si děti nakonec uvědomily, že největší štěstí je mateřská láska a teplo domova.

Pohádkové dílo nositele Nobelovy ceny za literaturu, Maurice Maeterlincka, mají v současnosti na repertoáru hned dvě divadla – Národní divadlo a Horácké divadlo Jihlava.

Do hajan

Ačkoliv je představení královehradeckého Divadla Drak prezentováno jako „poetická groteska o usínání pro nejmenší,“ pobavit dokáže i starší diváky. Hravé představení o dvou sourozencích, kteří by měli jít spát, ale nechce se jim, ať se jejich otec snaží, jak chce, je svěží a zábavné. Originální a vizuálně působivá inscenace Veroniky Poldauf Riedlbauchové se nachází na pomezí fyzického divadla a klaunské grotesky a je vhodná pro děti od tří let.

Sněhová královna

Příběh o statečné Gerdě, která se vydává zachránit Kaye ze spárů sněhové královny podle stejnojmenné pohádky Hanse Christiana Andersena byl na jeviště adaptován nesčetněkrát. Muzikálová verze od Jana a Aleny Pixových příběh doplňuje o chytlavé písně i nové postavy. Ačkoliv jsou některé scény mířeny spíše na menší publikum, jako celek představení udrží pozornost i dospělého diváka. Inscenaci v současné době uvádí Hudební divadlo Karlín.

Legenda z mlžných hor

„Činohra, opera a balet ve světě ryzí divadelní fantazie,“ takto představení popisuje Divadlo F. X. Šaldy. Fantasy příběh, který sleduje dobrodružnou cestu tří dětí za ztracenými rodiči v magickém světě Mlžných hor, je jeho prvním projektem, který v plné síle propojuje všechny tři soubory divadla. Cesta dětí za záchranou rodičů, jež se postupně změní v cestu za záchranou celého světa a v hledání léku na každou duši, měla premiéru letos v květnu.

Babička drsňačka

Hra podle stejnojmenného knižního bestselleru Davida Walliamse vypráví příběh chlapce Bena, který je nucen trávit čas u své babičky, jež je podle něj definicí nudy. To se ale změní, když najde v její dóze místo sušenek šperky. Ukáže se totiž, že jeho babička bývala slavnou lupičkou! Následné události, které ho i s babičkou zavedou až do londýnského Toweru, mu ukážou, že nejenže jeho babička není nudná, ale že se s ní dá prožít i pořádné dobrodružství.

Potrhlá komedie s velkou dávkou emocí je mířena na děti od deseti let, nudit ale nebude ani starší diváky. České premiéry se představení dočkalo v roce 2018 ve Slezském divadle v Opavě, kde se doteď hraje. V současné době ho uvádí i Západočeské divadlo v Chebu.

Spící krasavice

Legendární balet Petra Iljiče Čajkovského se na repertoáru českých divadel objevuje pravidelně. Výpravný příběh o souboji dobra se zlem a o princezně, která usne na sto let po bodnutí o osudnou růži, v současnosti uvádí například Národní divadlo Brno a Národní divadlo v Praze. Obě zmíněná uvedení zaujmou nejen překrásnou hudbou, ale také detailně zdobenými kostýmy a okouzlující choreografií.