Aktualizováno: 27. dubna 2021 19:55

Ačkoli jsou kina v Česku stále zavřená, filmové společnosti a streamovací služby se stále snaží koronavirovou situaci porazit a poskytují zábavu do našich domovů. Proto se i v květnovém měsíci můžeme těšit nejen na staré klasiky, ale také na premiérový obsah. Jaké novinky přinesl filmový svět a na co se tedy můžeme těšit?

Novinky na Netflixu

Netflix neúnavně přidává nové premiéry a v květnu přibude například už oceněný film Monster, nový film Zacka Snyder Armáda Mrtvých nebo očekávaný mysteriózní thriller Žena v okně. Krom premiérových snímků se nabídka rozšíří také o skvělé filmy jako Znal jsem ji dobře či Místo. Ze seriálové tvorby přibyde například adaptace komiksu Jupiter’s Legacy nebo další díly Lucifera a Castlevanie.

HBO GO

Ani platforma HBO GO nezahálí a po nedávné premiéře Mortal Kombatu uvede v květnu například očekávaný snímek Kdo mi jde po krku. Také bude uveden nová reality-show Legendary nebo nové díly seriálu The Crime of the Century.

Disney+

Ačkoli tato streamovací služba stále není v Česku k dispozici, během tohoto roku by se ale měla situace změnit. My se tak můžeme těšit na seriály jako Loki, What if…? a mnoho dalších marvelovských projektů. Krom toho se v květnu na Disney+ objeví nový animovaný seriál Star Wars: The bad Batch a na konci měsíce proběhne premiéra filmu Cruella, kde v hlavní roli zazáří Emma Stone.

MUBI

Pokud jste fanoušky spíše komplikovanějších nebo starších snímků, platforma MUBI nemůže zklamat. Kromě mnoha kritiky oceňovaných děl můžete narazit na legendární filmy Charlieho Chaplina, Fritze Langa či Orsona Wellese. MUBI připravilo kolekci s filmy oceněnými Oscarem, z americké nezávislé produkce či z filmového festivalu z Cannes.

Aerovod

Česká streamovací platforma má také co nabídnout. Podobně jako MUBI poskytuje kolekce filmů s různými tématy, profily tvůrců nebo doporučení dalších osobností. V nedávné době přibyly na Aerovodu novější snímky slavného tvůrce Woodyho Allena Café Society nebo Deštivý den v New Yorku.

Moje kino LIVE

V květnu má tato služba na programu Českými lvy oceněný film Šarlatán nebo Syrová síla z roku 1981, který se objevil na Festivalu otrlého diváka. Tato služba navíc také uvede snímky Kolektiv či Corpus Christi zcela zdarma.

Česká filmová klasika

Máte-li rádi starší české filmy, YouTube kanál Česká filmová klasika je místo pro vás. Národní filmový archiv zde přidává snímky každý druhý den a legálně zde můžete zhlédnout díla jako Barbora řádí, Jan Žižka nebo jedinečnou komedii Happy end. Nejnovějšími přírůstky jsou snímky Tanečnice, dokument Hockeyové vzpomínky, nebo jedinečná pohádka režiséra Oldřicha Kmínka Perníková chaloupka z roku 1933, která vyčnívá svým okouzlujícím diletantským zpracováním.

DAFilms.cz

Chcete-li prozkoumat nejen českou dokumentární tvorbu hlouběji, na této platformě se vám to určitě podaří. Pod nově přidanými filmy najdete Babylon v lavicích, Nedotknutí nebo Vysoká dívka. DAFilms také připravila kolekce filmů s různými tématy, jako Totalita, Média, Rodina, Gender & sexualita a podobné.

Oscar 2021

V pondělí 26. dubna proběhlo předávání Cen Akademie. Z letošního předávání si nejvíce ocenění odnesl film Země nomádů a jeho tvůrci, jako režisérka Chloe Zhao nebo Frances McDormand v hlavní roli. Ocenění si také odnesl Anthony Hopkins za nejlepšího herce v hlavní roli ve filmu The Father, který také obdržel sošku za nejlepší adaptovaný scénář. Ocenění také získal animovaný film Duše, nebo Chlast s Madsem Mikkelsenem za nejlepší mezinárodní film.