Přinášíme vám přehled premiér, které si pro vás připravila divadla v Praze, Brně, Plzni, Liberci a Hradci Králové. Vybrali jsme ty, u kterých věříme, že se pobavíte a nebude vám líto utracených peněz. Neváhejte a volejte známým o zapůjčení psaníček a motýlků. Tahle vystoupení si je totiž svou důležitostí zaslouží.

 

1. Dva světy/Jeden svět
Kdy: 17. 11. 2016
Kde: Divadlo Jiřího Myrona v Praze

 

Záměrně jsem do výběru nejočekávanějších divadelních premiér zahrnula alespoň jeden balet. Ne ledajaký. Můžeme se těšit na spojení tří velice uznávaných choreografů, mezi kterými je i Jiří Kylián, jehož talent prokázal už u díla Sinfonietta. A proto se vkládá velké očekávání i do baletního představení Dva světy/Jeden svět.
A co slibuje divadlo?
Výjimečnost inscenace spočívá ve spojení světově uznávaných tvůrců Jiřího Kyliána, Ohada Naharina a Itzika Galiliho, kteří ve složeném večeru každý svým vlastním a neopakovatelným způsobem naznačují rozmanité směry vývoje současného baletu. V podtitulu inscenace využíváme všeobecně známý genderový piktogram, který snad s trochou humorného odstupu odkazuje k biologickému prazákladu onoho věčně inspirativního vztahu lidského spojení-nespojení mezi mužem a ženou.

 

2. Rebecca
Kdy: 9. 3. 2017
Kde: Divadlo Jiřího Myrona v Praze

 

Napínavý hit muzikálové sezóny, který spojil kriminální příběh s hudbou. Světově známé představení, o kterém se na naší scéně teprve začíná mluvit. Rozhodně bych si nenechala ujít dílo, na jehož zrození se podíleli nejznámější světoví divadelní umělci.
A co slibuje divadlo?
Muzikál jako napínavý kriminální příběh? Odpověď zní: Ano! Je vůbec možné, aby se titulní hrdinka neobjevila na scéně? Odpověď zní: Proč ne! Od své premiéry v roce 2006 byla Rebecca úspěšně uvedena v deseti významných evropských metropolích. Dobrý muzikál musí vycházet především ze silného příběhu. Román Mrtvá a živá z pera Daphne du Maurierové na plátno převedl slavný režisér Alfred Hitchcock v roce 1940. Do muzikálové podoby jej adaptovali renomovaní tvůrci vídeňské muzikálové školy, skladatel Sylvester Levay a textař a dramatik Michael Kunze. U nás je tvorba tohoto tandemu prozatím málo známá, ale právem očekáváme, že se nový titul stane napínavým hitem sezóny.

 

3. Tři sestry
Kdy: 8. 9. 2016
Kde: Stavovské divadlo Praha

 

Tragikomické ztvárnění osudů tří žen na mě sálá reálným duchem. Jejich životy by mohly v nejednom divákovi vzbudit kousek sebe samotného. Anton Pavlovič Čechov vykresluje v dílu svoji rodnou zemi v těch nejkrásnějších odstínech, a přece jen příběh není sluníčkový.
A co slibuje divadlo?
Tři sestry. Olga, Máša a Irina. Nejstarší pracuje jako učitelka na gymnáziu, prostřední je nešťastně vdaná za učitele Kulygina a nejmladší touží po nalezení smyslu života i opravdové lásky. Skutečným snem všech tří sester Prozorovových je ale návrat do Moskvy. Do města, které si pamatují z dětství jako jediné místo, kde je možné být šťastný. Moskva je přece tak nádherná! Tak vzrušující! Tak… jiná! Olga, Máša a Irina proto vytrvale touží po štěstí, které však ve svých životech nenacházejí. A tak doufají v budoucnost, po minulosti se jim stýská, a znamení přítomnosti jim zůstávají skryta. Přítomnost je pro ně pouze přechodným mezidobím, časem vyhnanství. Tři sestry. Tři tragikomické osudy. Rozvzpomínání se na staré časy a pocit, že život se dá naplno prožít pouze někde jinde. Skutečně? Takže… zůstat? Nebo odejít? Z rodného města, z úmorné práce, z nefungujícího vztahu? Tři sestry. A třikrát stejná otázka: Zůstat, nebo odejít?

 

4. Igor Dostálek: Hvězdy na prodej
Kdy: 5. 9. 2016
Kde: JAMU Brno – Studio Marta, scéna Divadelní fakulty

 

Ačkoliv je dílo ztvárněno studenty třetího ročníku činoherního herectví JAMU, na premiéru Hvězdy na prodej mě láká už jen ten fakt, že ona inscenace je zcela prvním provedením. Doufám, že pozitivní očekávání diváků vzbudilo v režisérech Igoru Dostálkovi a Niky Brettchneiderové dostatečnou kuráž přijít s něčím nejen novým, ale především senzačním.
A co slibuje divadlo?
Narodili jste se „pod špatnou hvězdou“? Nezoufejte! Do jistého nejmenovaného italského města právě dorazila tajemná vědma nabízející zoufalým zájemcům mimořádné nebeské konstelace, které dozajista vyspraví a prozáří jejich dosavadní nešťastné osudy – za mírný poplatek, pochopitelně… Pantalone, Dottore, jejich zamilovaní potomci, chlubivý Capitano – jakož i všichni sluhové – si takovou příležitost rozhodně nenechají ujít. Vy se zase můžete nechat pobavit novou původní komedií inspirovanou stále živým stylem italské herecké komedie dell’arte.

 

5. Limonádový Joe
Kdy: 22. 10. 2016
Kde: Městské divadlo Brno

 

Divadelní inscenaci Limonádového Joe jsem zmínila z hlediska nostalgie. Vzpomínám na malou holku před televizí, které rodiče poprvé (a ne naposledy) pouští tento skvělý komediální příběh. Osobně mě velice zajímá, jak si režisér Petr Gazdík poradí s tak velkým dílem, aby nové ztvárnění bylo napínavé, neokoukané a zároveň srovnatelné s původním.
A co slibuje divadlo?
„Whisky, to je moje gusto, bez whisky mám v srdci pusto…“ a celá řada dalších již zlidovělých melodií a báječných textů dnes neodmyslitelně patří na první místo zlatého fondu českých hudebních komedií. Novinář, spisovatel, kreslíř i filmový scenárista a režisér Jiří Brdečka napsal v letech 1939-1940 pro časopis Ahoj na neděli seriál povídek, v němž zúročil svou zálibu v tématu Divokého západu. Dal tehdy vzniknout postavě Limonádového Joea – ideálního westmana, který místo whisky pije limonádu a přísně dbá na mravnost. V březnu roku 1944 se na jevišti divadla Větrník objevil usměvavý a čestný pistolník již jako titulní postava nové divadelní hry. Nesmrtelným se ovšem jeho pátrání po kakaové skvrně velikosti mexického dolaru stalo až díky filmovému zpracování v režii Oldřicha Lipského z roku 1964.

 

6. Frank V.
Kdy: 10. 9. 2016
Kde: Činohra Městského divadla Brno

 

Činohra, tanec a hudba v jednom. Koláž retro písní provází kruté střetnutí s realitou. Tedy s takovou, jakou si ji uděláme. Dějí se zázraky, anebo ne? Budou zachráněni ti, kteří se upsali ďáblovi?
A co slibuje divadlo?
Tato „gangsterská opera o přátelství na život a na nic, a pro život, jaký je“, jak s lakonickým veselím charakterizoval své dílo autor, platí vedle Návštěvy staré dámy a Fyziků za vrcholné dílo moderního švýcarského dramatika, který zastával názor, že je-li úkolem umění vyslovovat se ke stavu světa, je pro současnost vhodná už jen forma komedie. S velkou ironií a nadsázkou v ní zobrazil praktiky a morálku jednoho soukromého peněžního ústavu. Banka Franka V. je svérázný podnik. Peníze, které sem zákazníci vloží, už nikdy v životě neuvidí. Realizuje se zde také zásada neuzavřít ani jeden poctivý obchod. Podvádí se tu, okrádá, ba i vraždí jako na běžícím pásu; ale také se tu hodně zpívá – třeba o dobru, o slušnosti, o snech a budoucím štěstí. Tato „loď“ plná „pirátů“ se však pomalu potápí a zachránit ji může jen lodivod s modernějšími a účinnějšími metodami.

 

7. Kočičí hra
Kdy: 15. 10. 2016
Kde: Klicperovo divadlo v Hradci Králové

 

Klicperovo divadlo momentálně sklízí velký úspěch od diváků svojí programovou skladbou. Pozici na vysokých příčkách si jistě udrží představením díla maďarského prozaika a dramatika Isvana Örkenyho v podání režisérky Terezy Karpianus.
A co slibuje divadlo?
Proslulá tragikomedie Istvana Örkenyho s Pavlou Tomicovou a Zorou Valchařovou-Poulovou v hlavních rolích. Erži Orbánová, hubatá, živelná a svérázná hrdinka, prožívá svá každodenní dobrodružství v komunistickém Maďarsku mezi sdíleným bytem v budapešťském činžáku, mňoukáním „kočičí hry“ se sousedkou Myškou a hašteřením ve frontě v mlékárně. Její elegantní a klidná sestra Gizela žije zase už šestnáct let upoutaná na své kolečkové křeslo v Mnichově ve svobodném západním Německu a nezbývá jí než po telefonu a v dopisech často marně usměrňovat sestřiny eskapády. Je tu totiž Pavla, Eržina nová kamarádka, která má na ni „báječný vliv“ a samozřejmě Viktor Molnár, obžerný, kdysi slavný operní pěvec, jehož způsoby u stolu jsou sice mimořádně nesnesitelné, ale Erži mu s radostí každý čtvrtek vaří večeře… Oblíbený maďarský prozaik a dramatik István Örkeny napsal svou Kočičí hru v roce 1963 nejprve jako novelu a teprve o několik let později ji zadaptoval do divadelní verze, se kterou slavil úspěchy na mnoha světových jevištích, včetně pražského Národního divadla, kde v roce 1974 vznikla legendární inscenace s Danou Medřickou a Vlastou Fabiánovou. Užijte si s námi v režii Terezy Karpianus životní příběh sester Szkallových, nejkrásnějších dívek z městečka Leta, okres Szolnok, v této hře o stárnutí, lásce, vášni k životu, sesterské blízkosti a hlavně nezdolném optimismu!

 

8. Lidushka (Baarová)
Kdy: 26. 11. 2016
Kde: Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

 

Plzeňské divadlo láká diváky na dílo režiséra Romana Meluzíny. Příběh je lákavý svým dějepisně vzdělávacím podtextem se špetkou humoru, ironie, satiry, který dává ději hlubší význam.
A co slibuje divadlo?
Původní český muzikál dvou předních autorů vzniká pro muzikálový soubor DJKT. Jeho cílem není zhudebněný dějepis, ale zcela jiný pohled na známou látku, vztah herečky Lídy Baarové a říšského ministra Josepha Goebbelse. Tento pohled je ironický, sarkastický, kabaretní, revuální a provokativní. Děj muzikálu nás zavede do berlínských filmových ateliérů, barů a kabaretů, ale také na Barrandov a do vyhlášeného Lucerna baru. Navštívíme také postavu Jana Wericha ve Velharticích. Příběh bude doprovázen velkým Big Bandem, uslyšíte chytlavé melodie, uvidíte velká revuální čísla plná krásných tanečnic. To vše můžete očekávat od tohoto titulu.

 

9. Romeo a Julie
Kdy: 11. 11. 2016
Kde: Šaldovo divadlo v Liberci

 

Rok 2016 je zároveň rokem 400. výročí úmrtí nejslavnějšího básníka, dramatika a spisovatele všech dob. Uvedením jeho díla Romeo a Julie mi přijde jako vhodné uctění památky. Navíc hra byla již mnohokrát ztvárněna na několik způsobů, a proto se od této premiéry slibuje více než od jiných.
A co slibuje divadlo?
Láska a nenávist, smrt a smíření… Příběh, který stojí nad časem a prostorem, příběh, který se odehrává neustále a neustále, ať už si lidstvo bude myslet, na jakémkoli vývojovém stupni se ocitlo… Takové zpracování vám nabízí i nastudování baletu Romeo a Julie v režii a choreografii Aleny Peškové. Nezvykle a možná překvapivě ve spolupráci se souborem činoherním… Zpracování, které je postaveno na osobnostech tanečníků libereckého souboru – nejen z oblasti klasického baletu. A nad tím vším hudba Sergeje Prokofjeva – snad „nejpopulárnější“ hudba, která kdy byla pro balet zkomponována.

 

10. Její pastorkyňa
Kdy: 15. 9. 2016
Kde: Divadlo na Vinohradech v Praze

 

V inscenaci režiséra Martina Františáka se můžeme těšit na hlavní obsazení rolí Dagmar Havlovou, Terezou Terberovou, Tomášem Datlíkem a dalšími úspěšnými známými i neznámými herci.
A co slibuje divadlo?
Vrcholné dílo českého realismu přináší dodnes živé zpracování obrazů ze života moravské vesnice konce 19. století. Hra navíc zaujme strhující dramatickou výstavbou, ukazující věčný lidský konflikt mezi společenským pořádkem a lidskou vášní, dotýká se hlubinných obrazů lidské zkušenosti s pomíjivostí a cyklickou obnovou života a dosahuje mravních rozměrů antické tragédie.
V kánonu českého dramatického repertoáru, který se DnV snaží soustavně oživovat, patří dílo tehdy 28leté prozaičky k desítce nejlepších a stále uváděných dramat. Lokální příběh z moravského Slovácka získal světovou proslulost díky opernímu zpracování Leoše Janáčka.