Nedostatek zeleně a čerstvého vzduchu v kombinaci s přebytkem betonu a asfaltu dělají Prahu v letních měsících téměř nesnesitelnou a mnozí raději volí útěk na venkov. I v Praze však existuje mnoho míst, kde si můžete užít/zpříjemnit parné dny. Vydejte se do stínu stromů na piknik, prozkoumejte koupaliště ve vašem okolí, najděte tu správnou hospodu s osvěžujícím pivem, anebo se vydejte ve večerních hodinách za kulturou. Dny ve městě pak mohou být mnohem snesitelnější.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

KAM NA PIKNIK?

Letenské sady
@Letná, Praha 7

Letenské sady se nachází na vyvýšené planině nad Prahou a nabízí tak krásné výhledy na centrum hlavního města. Toto místo bývá poněkud rušné, jelikož zde nachází útočiště sportovci všeho druhu – bruslaři, tenisti i běžci. Do Letenských sadů se nejlépe dostanete ze zastávky Letenské náměstí, u které se nachází i Billa, ve které případně můžete dokoupit vše potřebné na váš piknik. Kupte si například dobré červené víno, prosciutto, křupavou bagetu a užijte si chuť Itálie.

Královská obora
@Stromovka, Praha 7

Z rušného holešovického výstaviště se během několika minut můžete dostat do klidné Stromovky neboli Královské obory. Nachází se zde mnoho vodních ploch, krásný a velice oblíbený je například Rudolfův rybník. Stromovka je jedním z největších parků v Praze, své zákoutí ve stínu stromů si zde najde každý.

Ve Stromovce funguje během léta stánek s malým občerstvením a stojí zde také oblíbená restaurace Vozovna. Košík s jídlem si ale raději vezměte z domova, první samoobsluhu najdete až u Veletržního paláce. Do parku s sebou můžete vzít i své mazlíčky, nachází se tu rozlehlé roviny, na kterých se vyřádí a vy je budete mít stále na očích.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

Petřínské sady
@Praha 1

Pokud vám nevadí hodovat na strmějším svahu, je pro vás Petřín ideálním místem na romantický piknik. Na jaře zde rozkvétají stovky stromů, ve zbylé části roku si alespoň můžete vychutnat krásný výhled na Pražský hrad. Cestou na Petřín se povinně zastavte pro vyhlášenou italskou zmrzlinu ve zmrzlinárně Angelato – možná si budete muset vystát dlouhou frontu, ale rozhodně nebudete litovat!

Riegrovy sady
@Praha 2–Vinohrady

Riegrovy sady se nachází na pražských Vinohradech. Je zde nádherný výhled na centrum Prahy a na Pražský hrad. Nedávno zde zavřeli oblíbené Park Café, které bylo středobodem celých „Riegráčů“, proto doporučujeme vzít si raději občerstvení vlastní. Riegrovy sady jsou ideálním místem k pozorování romantického západu slunce, bude-li vám přát počasí, večer na dece s piknikovým košem plným dobrot si zaručeně užijete.

Střelecký ostrov
@Praha 1

Střelecký ostrov leží na Vltavě nedaleko Národního divadla. Nabízí skvělý výhled jak na Karlův most, tak i na Zlatou kapličku. Ostrov je menší, tudíž může být v rušnějších hodinách těžké najít místo na pohodlné usazení. Často se tu také konají různé akce – třeba Vinobraní, či různé koncerty, které mohou být příjemným doprovodným programem, který obohatí váš letní piknik. Na Střeleckém ostrově určitě nevynechejte návštěvu COCO VANu – stylového karavanu, kde nabízejí dobrou kávu a fresh drinky.

Zmrzlina Angelato (Autorka fotografie: Soňa Hanušová)

KAM ZA DOBRÝM PIVEM?

Hospůdka Na Hradbách
@V Pevnosti 16/2, Praha 2–Vyšehrad

Tato nenápadná hospůdka, která se nachází několik minut od stanice metra Vyšehrad, si vás zaručeně získá. Za velice příznivé ceny zde seženete točené pivo (na výběr máte Plzeň, Kozla a Gambrinus) i chutné občerstvení z grilu. K nezaplacení je výhled na Prahu a možnost skvělého posezení s přáteli.

Pivní zahrádka na Letné
@Letenské Sady 341, Praha 7

Návštěva letní Letné je povinností každého správného Pražáka. Z pivní zahrádky je nádherný výhled a při dobrém počasí to ve večerních hodinách může vypadat, že se většina obyvatel hlavního města přesunula právě sem. Pokud preferujete komornější atmosféru, raději si točeného Kozla z pivní zahrádky vezměte s sebou o kousek dál – v Letenských sadech je mnoho příjemných, klidných míst.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

Pivovarská loď Kapitán
@Rašínovo Nábřeží, Praha 2

Náplavka je ideálním místem pro letní dny – ráno jsou zde krásné procházky, v poledne se tu dá skvěle najíst a navečer si sem můžete zajít na skleničku s kamarádkou, romantické rande nebo na pivo s partou přátel. Na Náplavce se nachází nespočet restaurací a hospůdek, ve kterých se můžete zchladit dobrým pitím – v mnoha případech se ale jedná o podniky, které mají přemrštěné „turistické“ ceny.

Pivovarská loď Kapitán se nachází nedaleko Tančícího domu a nabízí pití za solidní ceny – točené pivo, Aperol a další letní drinky i nealkoholické nápoje. Navíc zde používají vratné kelímky, za což u nás mají palec nahoru. Z lodi si navíc můžete vychutnat kouzelný pohled na třpytící se Vltavu.

Restaurace Dejvické Nádraží
@Václavkova 1, Praha 6–Dejvice

Restaurace Dejvické Nádraží neboli „Nádražka“ se nachází u vlakové zastávky Praha-Dejvice. Je vyhlášena mezi místními štamgasty a stále častěji se stává vyhledávaným místem studentů. V letních měsících je k dispozici prostorná venkovní zahrada s příjemným posezením ve stínu kaštanů. Pokud chcete zažít atmosféru pravé české hospody, vydejte se právě sem a vychutnejte si například točený Staropramen a Plzeň (a další nápoje) za lidové ceny.

Kulturní centrum Klubovna
@Generála Píky, Praha 6–Dejvice

Klubovna je studentským kulturním a komunitním centrem, které se nachází v pražských Dejvicích. Uvnitř Klubovny se často konají koncerty studentských kapel, přednášky, workshopy a filmové projekce. V létě zde můžete posedět na rozlehlé venkovní zahrádce plné zeleně a vychutnat si čepované Únětice. Během letních prázdnin zde také funguje letní kino za symbolické ceny.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

KAM DO LETNÍHO KINA?

Letní kino před klubem Cross
@Plynární 1096, Praha 7-Holešovice

Cross Club se nachází v pražských Holešovicích a kromě toho, že si zde můžete dát dobrý drink, se tu ještě v létě promítají filmy. Velikým lákadlem je, že do venkovního kina je vstup zdarma. K dispozici je zde několik podložek na sezení, raději si však doneste vlastní, často je zde přeplněno a posezení na zaprášené zemi by vám nemuselo být příjemné. Přijďte třeba 31. července od 21:30 na filmové drama Chlapi nepláčou.

Letní kino ve Žlutých lázních
@Podolské nábř. 3/1184, Praha 4-Podolí

Žluté lázně se nachází na pravém břehu Vltavy a fungují jako koupaliště, sportovní i relaxační areál. Můžete tu strávit celý den i noc – v letním kině s názvem Yellow Cinema se promítá celé léto, konkrétně každé úterý a sobotu. Pod širým nebem na břehu Vltavy tu uvidíte nejkrásnější české filmy i zahraniční novinky. Nezapomeňte na vlastní deku, jinak celý film prosedíte na orosené trávě. Pití a další občerstvení je k dostání v místních beach barech. Pokud patříte mezi těch několik málo lidí, kteří ještě neviděli romantické drama Zrodila se hvězda, můžete to napravit 27. července od půl desáté večer.

Letní kino v kasárnách Karlín
@Prvního pluku 20/2, Praha-Karlín

Zrekonstruovaný areál kasáren Karlín byl otevřen v červnu 2017 a od té doby se tu konají výstavy či koncerty, hraje se tu dokonce i volejbal. Od června do září slouží romanticky tajemné nádvoří kasáren jako prostor pro letní kino. Podložky ani deky s sebou mít nemusíte – mají tu vlastní lehátka. Základní vstupné se pohybuje kolem 80 korun, což je stále mnohem méně, než byste zaplatili za film v klasickém multikině. 31. srpna zde můžete zhlédnout klenot české kinematografie – film Spalovač mrtvol.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

KDE SE ZCHLADIT?

Koupaliště Divoká Šárka
@Divoká Šárka 8/2, Praha 6

Park Divoká Šárka je vyhledávaným a oblíbeným  místem pro svou krásnou, téměř divokou, přírodu. Koupaliště v Divoké Šárce nabízí několik bazénů, menší tobogán, skluzavky pro děti i skákací hrad. Koupaliště se nachází uprostřed zeleně – budete obklopeni stromy a skalami ze všech stran. Jen dejte pozor – voda je zde velice studená, v horkých dnech ale osvěžující. Během sezóny je koupaliště otevřené každý den od 9:00 do 19:00.

Koupací Biotop v Radotíně
@K Lázním 9, Praha–Radotín

V Radotínském Biotopu se voda udržuje čistá bez použití chemie. Park je udržovaný a je zde spousta zeleně.
V areálu se nachází koupací – biochemické neboli čisticí – jezero, převlékárny, občerstvení a dětské hřiště. Otevřené je od pondělí do pátku od 11:00 do 20:00. O víkendu od 9:00 do 20:00.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com

Koupaliště Hostivařská přehrada
@K Jezeru 1, Praha 10–Hostivař

Přírodní koupaliště na Hostivařské přehradě se chlubí  největší vodní plochou v Praze. Nachází se v přírodě uprostřed Hostivařského lesoparku. Hlavní pláž je písečná, jsou tu i travnaté plochy. Specialitou je nudistická pláž, která se nachází v zadní části areálu. Koupaliště je během sezóny otevřeno každý den od 9:00 do 20:00.

Koupaliště Motol
@Zahradníčkova, Praha 5

Motolského koupaliště je oázou klidu uprostřed rušné Prahy. Areál je zatravněný a díky stromům chráněný od okolního hluku. Koupat se zde můžete v křišťálově čisté přírodní nádrži s protékající vodou. V letní sezóně je koupaliště otevřené každý den od 9:30 do 20:00.