Letošní léto je ve znamení oživení divadel po déle než ročním spánku. Mnoho produkcí si od letních scén slibuje aspoň částečnou náhradu škody napáchanou covidem. Skeptici se raději do žádných předpovědí nepouštějí, ale divadla v tom mají jasno a hodlají hrát za každou cenu. Vedle tradičních divadelních festivalů a letních scén, jako je Otáčivé hlediště v Českém Krumlově, Letní scéna Musea Kampa, Letní shakespearovské slavnosti nebo novocirkusový festival Letní Letná, se tak objevila celá řada dalších. Pojďme se tedy podívat na nejzajímavější divadelní akce nadcházejícího léta.

PRAHA

Hvězdné léto pod Žižkovskou věží

Divadlo Kalich se po roce opět přesunulo pod Žižkovskou věž, kde uvede jak své osvědčené kusy, tak i očekávanou premiéru Pusťte mě ven! Francouzská komedie zve diváky do soukromí divadelní hvězdy Joce de Guérande, která se připravuje na slavnostní galavečer uspořádaný na její počest. Jak se jí ovšem změní plány ve chvíli, kdy se snaží spustit novou bezpečnostní roletu? V roli Joce de Guérande se představí Iva Janžurová, která si tuto roli nadělila k významnému životnímu jubileu. Ve vedlejší roli se neobjeví nikdo jiný než Sabina Remundová, která se ujala i režijního zpracování inscenace.

Dále se můžeme těšit na pány Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse ve hře Žena za pultem 2: pult osobnosti, dámskou komedii Můžem i s mužem nebo úspěšnou londýnskou komedii v podání Barbory Hrzánové a Radka Holuba Kočka v oregánu. Samozřejmě nebudou chybět hudební večery v podání Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers.

Letní scéna Hudebního divadla Karlín

Letní scénu Hudebního divadla Karlín najdete v Prague Kempu Letňany. Divadlo zde uvede několikrát odloženou premiéru muzikálu Rebelové, českým divákům známého spíše z filmového plátna, který se svého jevištního zpracování dočká již podruhé. V původním nastudování Divadla Broadway se objevila řada známých hvězd jako Monika Absolonová, Aleš Háma či Betka Stanková. Nové karlínské nastudovaní vsadilo na vycházející hvězdy muzikálu Viktorii Tadlerovou, Jana France nebo Nelly Řehořovou, ale i ostřílené bardy jako Romana Tomeše, Pavlu Břínkovou a Světlanu Nálepkovou. Velkým objevem se ve filmové verzi stal Jan Révai v roli Šimona. I nyní se na něj můžeme těšit, ovšem v karlínském podání si střihne menší roličku tatínka Terezy.

Kromě již zmíněné premiéry divadlo uvede i stálé inscenace jako Jesus Christ Superstar, Carmen či Sestra v akci. Specialitou pak bude Horečka nedělní noci, muzikálové představení plné hudebních hitů a známých tváří (Ondřej Ruml, Roman Vojtek, Lilian Fischerová, Michael Kluch, Marek Lambora, Ondřej Rychlý, Tereza Krippnerová a řada dalších).

Za divadlem do Senátu

Divadlo Na zábradlí, Činoherní klub a Dejvické divadlo se rozhodly společně oslavit uvolnění kulturního života ve Valdštejnské zahradě, na půdě českého Senátu. Zmíněné pražské scény divákům od 16. července do 2. srpna nabídnou sedm svých inscenací.

Jako první se představí Dejvické divadlo se svými inscenacemi Vražda krále Gonzaga a Ucpanej systém. Následně je vystřídá Činoherní klub, a to inscenacemi Léda, Bůh masakru a Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho. Festival uzavře Divadlo Na zábradlí inscenacemi Korespondence V+W a Mýcení.

Letní scéna Divadla Ungelt

Divadlo Ungelt se už v červnu přesunulo na zrekonstruovanou letní scénu v prostředí malebného hradčanského Nového Světa. Letos na ní bude hrát až do 13. září a v programu najdete téměř celý repertoár divadla. Nechybí například stálice Letní scény Divadla Ungelt, inscenace Kdokoli může dělat cokoli, která vznikla na základě dramatizace humoristického románu Betty MacDonaldové. Dále je v nabídce prázdninová komedie Vejšlap s Martinem Písaříkem, Petrem Stachem a Janem Holíkem, nebo jeden z největších diváckých hitů Divadla Ungelt – Housle v hlavních rolích s Jiřím Langmajerem, Pavlem Liškou a Milanem Heinem.

Letní scéna Harfa

Letní scénou se může pyšnit i střecha obchodního centra Galerie Harfa. Na programu najdete celou řadu nenáročných komedií jako Caveman i Cavewoman a dále A do pyžam!, Normální debil,  S tvojí dcerou ne! či Víš přece, že neslyším, když teče voda. Letošní premiérou Letní scény Harfa je drama Tennessee Williamsa Skleněný zvěřinec se Simonou Stašovou v hlavní roli. 

Letní scéna na Vyšehradě

Stejně jako loni uvede Divadlo Studio DVA několik svých inscenací na letní scéně na Vyšehradě. V červenci můžete navštívit představení muzikálu Starci na chmelu a komedie Tři grácie z umakartu a Vše o mužích. Srpen pak bude patřit především činoherní inscenaci Revizor v režii Evy Holubové a s Kryštofem Hádkem v hlavní roli.

Losers v Anežce

Také dva největší české novocirkusové soubory můžete letos potkat na letních scénách. Cirk La Putyka se spolu s dalšími rezidenčními soubory z prostoru Jatka78 přesunul na pražské Výstaviště do šapitó Azyl78, kde přivítal i řadu dalších hostů. Druhý ze souborů, Losers Cirque Company, pak celé léto najdete v zahradě Anežského kláštera. Zde odehrají své inscenace Loser(s), Vzduchem, Kolaps i novinku Konkurz.

Rubín LETÍ Na Venuši

V Praze vznikla nová společná letní scéna tří nezávislých divadel: A studio Rubín, Divadlo LETÍ a Venuše ve Švehlovce. Tři spřízněná nezávislá pražská divadla spojila síly a představí to nejlepší ze svého repertoáru na nové letní scéně Rubín LETÍ Na Venuši. Atmosféru venkovního hraní dokreslí prostor Kasáren Karlín, ve kterém se jednotlivá divadla postupně představí od 10. do 20. srpna.

Rubín LETÍ Na Venuší zahájí svůj program 10. srpna roadtripem na konec světa Greta režiséra a autora Mariána Amslera. Divadlo LETÍ kromě této inscenace v Kasárnách Karlín uvede i derniéru úspěšné inscenace Small Town Boy s Erikou Stárkovou v jedné z hlavních rolí. Pomyslnou štafetu převezmou 11. srpna Depresivní děti s jejich Zánikem domů Usherů podle stejnojmenné povídky Edgara Allana Poa. Představí i svoji nejnovější inscenaci Zlý jelen, koprodukční projekt s DIFA JAMU Medea_is_missing v režii Alexandry Bolfové a letní scénu uzavřou svou kontroverzní autorskou inscenací Milostný dopis ženě, kterou nemilujeme. Druhý soubor z Venuše ve Švehlovce Lachende Bestien uvede inscenaci Michala Háby Ferdinande! věnovanou Václavu Havlovi a inspirovanou jeho dílem. Vzhledem k současnému post covidovému babyboomu určitě zarezonuje divadelní dokument na pomezí grotesky a tragédie A studia Rubín Jenom matky vědí, o čem ten život je. Rubín představí i stálici svého repertoáru nekorektně vtipnou sociální sondu z míst, kam oko „pražské kavárny“ nedohlédne – Obludov v režii Jana Prušinovského a z pera držitele Ceny Magnesia Litera Jaroslava Žváčka.

25. mezinárodní divadelní site specific projekt

Mezinárodní divadelní site specific projekt, který Divadlo Continuo pořádá již od roku 1997, se letos uskuteční již po pětadvacáté a bude se konat na Švestkovém Dvoře v Malovicích. Každoročně se do Malovic, kde divadlo sídlí, sjíždějí tanečníci, divadelníci, výtvarníci a muzikanti z celého světa, aby po dobu tří týdnů pracovali na inscenaci, kterou pak mají diváci možnost zhlédnout po omezený počet večerů v některé specifické lokaci Jihočeského kraje. I letos soubor pozval k účasti na projektu deset mladých umělců, studentů uměleckých škol a začínající profesionály z celé Evropy, aby společně se členy Divadla Continuo vytvořili projekt Pokoje. Každý večer od 27. července do 1. srpna vždy od 21 hodin tak herci zabydlí společně s diváky Pokoje pod širým nebem.

Antická Štvanice

Již pošesté ožije na začátku nové divadelní sezóny plenér Divadla VILA Štvanice aktualizovanou inscenací antického dramatu. Tentokrát divadelní soubory Geisslers Hofcomoedianten a Tygr v tísni, působící v Divadle VILA Štvanice, uvádějí v koprodukci parodickou novobarokní site-specific operní travestii Římská Lukrécie v režii Petra Haška a v hudebním nastudování skladatele Tomáše Hanzlíka. Opera je založena na úpravě dochovaného barokního libreta Heinricha Rademina k parodické opeře na antický námět z roku 1731. V inscenaci se představí také živý komorní orchestr pod vedením Tomáše Hanzlíka, chlapecký pěvecký sbor Bruncvík se sbormistryní Lenkou Pištěckou a herci-zpěváci souboru Geisslers Hofcomoedianten. Premiéra proběhne 3. září 2021 v prostoru mezi Hlávkovým mostem a Divadlem VILA Štvanice, další reprízy pak 4.–9. a 11. září 2021 tamtéž.

BRNO

Léto na Biskupském dvoře

Léto na Biskupském dvoře otevřel pohádkový muzikál O Statečném kováři v podání souboru Městského divadla Brno. Na srpen jsou pak připraveny klasická témata jako Antonius a Kleopatra, Ztracený ráj, Monty Python’s Spamalot, Romeo a Julie a Pro nic za nic. Kromě výše zmíněných inscenací se diváci mohou těšit i na poslední díl hudební trilogie Osudová komedie s názvem Ráj. Jedná se o fantasy muzikál z blízké budoucnosti, kdy náš svět ovládnou novodobé technologie společně s mimozemskou civilizací. Celá lidská civilizace se tak najednou octne celá staletí zpět.   

Letní scéna Divadla Bolka Polívky

Od 22. července do 15. srpna se Amfiteátr na Kraví hoře promění v Letní scénu Divadla Bolka Polívky. V programu se však objeví nejen inscenace tohoto divadla, ale dorazí také hosté z řad pražských divadel (Divadlo Kalich, Divadlo Na zábradlí, Studio DVA, Divadlo na Jezerce, …).

ZLÍN

Letní scéna Městského divadla Zlín

Zlínští divadelníci vsadili na léto plné smíchu a klasiky, které se odehraje na nádvoří divadla. Diváci se během srpna můžou těšit na ověřené inscenace, jako je Noc na Karlštejně, Sluha dvou pánů, Testosteron, Saturnin nebo Poslední ze žhavých milenců. Oproti minulému roku divadlo zavedlo pevně dané náhradní termíny představení pro případ, že by počasí nedovolilo inscenaci hrát.

ČESKO

Kultura pod hvězdami

Další ročník kultury pod hvězdami nabídne spojení památek s muzikálovou produkcí. Letos muzikály zavítají opět do Lednice, Mikulova, Kroměříže a Opočna. Opravdové znalce muzikálu musíme ovšem upozornit, že na řadě míst se velkolepé výpravy a počty herců smrskly pouze na nejnutnější. K vidění bude například Kleopatra, Drákula, Čas růží nebo Děti ráje. V plánu je i obnovená premiéra koncertní verze muzikálu Robinson Crusoe.