Ve dnech 3. 8. až 9. 8. 2018 bude Praha, pod záštitou celosvětové organizace akvarelistů IWS, hostit prestižní Mezinárodní festival akvarelové tvorby v České republice.

Stanislaw Zoladz (Švédsko)

V prostorech Galerie Mánes v Praze bude možno 3.–5. 8. 2018 zhlédnout 400 výtvarných děl od 400 akvarelistů ze 64 zemí ze všech koutů světa. Pro návštěvníky je připravený pestrý program: na každý den jsou připraveny workshopy pod vedením malířských špiček akvarelové techniky, která ve světě zažívá „zlatou éru“, prezentace výtvarných potřeb a barev přímo od výrobců a distributorů a bohatý hudební doprovodný program.

La Fe (Thajsko)

Ve dnech 6.–9. 8. 2018 budou probíhat výjezdy umělců, kteří navštíví festival, do vybraných českých měst, kde budou veřejně ve volném prostoru malovat své obrazy. Ty budou poté vystavovány v dalších českých městech až do jara 2019.

Ona Kingdon (Kanada)

Mezinárodní festival akvarelové tvorby si klade za cíl ukázat a představit tuto ušlechtilou výtvarnou techniku široké veřejnosti, protože akvarel je u nás „zapomenutou“ disciplínou, kterou malovali čeští umělci jako Josef Váchal, Kamil Lhoták, Mirko Hanák, Zdeněk Burian, Karel Svolinský, Miloslav Jágr, Stanislav Holý, Luděk Maňásek, Jaroslav Šetlík, Josef Lada a další. A bude velkolepou událostí pro všechny milovníky výtvarného umění: umělce, sběratele, zahraniční hosty, studenty i laickou veřejnost.

Jansen Chow (Malajsie)

Posláním Mezinárodní organizace akvarelistů je nejenom ukázat tvorbu této ušlechtilé světově populární techniky, ale i sdružování výtvarníků z celého světa, bez rozdílu národnosti, náboženství a rasy. Setkání v České republice nebude výjimkou a bude se držet tradičního motta: „Jen mír, láska a tolerance může zachránit svět.“
Hosty festivalu budou hlavní světoví představitelé akvarelové tvorby, například Atanur Dogan z Kanady (prezident a zakladatel IWS Globe), Ze Ze z Hong Kongu (víceprezidentka IWS Globe), Linda Doll z USA, Liu Yi z Číny, Jansen Chow z Malajsie, Silvia Monge z Kostariky a Alexandra Bryksa, kurátorka, předsedkyně české odnože IWS a výtvarnice reprezentující Českou republiku a mnoho dalších.

Amit Kapoor (Indie)

Akvarel je jedna z nejstarších technik výtvarného umění. Má historickou hodnotu a prošla dlouholetým vývojem. Od Dürera, anglických a francouzských akvarelistů až ke Špálovi. Tato mistrovská technika se považuje za jednu z vrcholných, je velmi náročná a je možné s ní vytvářet velkolepá díla. Je velmi často nezvratná a neopravitelná. Dobrá akvarelová malba působí dojmem vzdušnosti a lehkosti, v tom se akvarelu žádná jiná technika nevyrovná.
Je to styl, který odráží velmi expresivní a hluboké duchovní pocity mistrů, kteří malují obrazy zachycující výjevy z běžného lidského života. Ať je to zátiší, krajinomalba, portrét nebo abstrakce, akvarel je vždycky emotivní a vzrušující.

 

FESTIVAL: MEZINÁRODNÍ FESTIVAL AKVARELOVÉ TVORBY

KDY: 3. srpna–9. srpna 2018
KDE: Galerie Mánes, Praha
WWW: facebooková událost akce