MFF Karlovy Vary #1

36

Do 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech zbývá přesně 65 dní. Je tak nejvyšší čas odtajnit zásadní a dlouho očekávané informace k nadcházejícímu ročníku. Stalo se tak na první tiskové konferenci konané v hotelu Four Seasons v Praze. Kdo získá přestižní cenu prezidenta festivalu Jiřího Bartošky? Jakou podobu bude mít letošní vizuál a který film se letos dočká zrestaurování? 

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary za mimořádný přínos české kinematografii převezme na slavnostním zakončení 58. ročníku karlovarského festivalu Ivan Trojan. Svou volbu uvedl Jiří Bartoška slovy: „Možná by se mohlo zdát, že stejně jako loni Bolek Polívka, i letos získal cenu některý z mých kamarádu. Ale není tomu tak. Ivan Trojan je za poslední čtvrtstoletí nejobsazovanějším hercem jak ve filmu, tak v televizi nebo v divadle.“ 

Při příležitosti ocenění Ivana Trojana uvede karlovarský festival film Karamazovi. V rámci doprovodného programu MFF KV se v Karlovarském městském divadle uskuteční mimořádné představení monodramatu Žáby, které pro Ivana Trojana při příležitosti jeho životního jubilea napsal a režíruje jeho dvorní autor Petr Zelenka.

V ojedinělé retrospektivě „Touha stát se Indiánem: Kafka a film“ festival uvede kinematografickou reflexi díla nejvlivnější postavy literatury 20. století od tvůrců jako Orson Welles, Martin Scorsese, Ousmane Sembene, Jan Němec nebo Steven Soderbergh. Letos v červnu si připomínáme sto let od okamžiku, kdy spisovatel Franz Kafka podlehl tuberkulóze v sanatoriu v rakouském Kierlingu. Mystériem opředenou osobitou personu a její dílo velmi neotřele popsala Milena Jesenská, byť na sepsání nekrologu tehdy měla jen několik hodin: „Kafka psal knihy plné suchého posměchu a citlivého nazírání člověka, který uviděl svět tak jasně, že to neunesl a musil umřít nechtěje ustupovati a zachraňovati se do jakýchkoli, třeba sebeušlechtilejších, intelektuálních, podvědomých omylů.“ 

Stěžejním bodem karlovarského festivalu je už mnoho let uvedení některého z pokladů české kinematografie v restaurované verzi. Tu již dlouhá léta hradí nadace manželů Kučerových. Letos se „nového kabátu“ dočká snímek Františka Vláčila Stíny horkého léta. Westernovou baladu Stíny horkého léta natočil režijní velikán československého filmu František Vláčil podle scénáře Jiřího Křižana v roce 1977. Následně byl snímek uveden za velkého zájmu publika v soutěži 21. ročníku MFF Karlovy Vary 1978 a odnesl si Křišťálový glóbus pro nejlepší film (ex aequo s filmem Bílý Bim, černé ucho). V hlavních rolích strhujícího příběhu se představují Juraj Kukura jako Ondřej, Marta Vančurová v roli jeho ženy, Gustav Valach jako lékař Valchar nebo Jiří Bartoška jako jeden z banderovců zvaný Bělovlasý.

Dalším důležitým motivem nadcházejícího ročníku bude nová tradice ocenění důležitého člena filmového průmyslu. Letos karlovarský festival ve spolupráci s magazínem Variety vzdá poctu Francine Maislerové, jedné z nejuznávanějších castingových režisérek na světě. Francine Maislerová pracovala na více než sedmdesáti celovečerních filmech a je držitelkou patnácti cen Artios Awards udělovaných Casting Society of America. Spolupracovala například s Denisem Villeneuvem (Duna: Část druhá, Duna, Příchozí, Sicario: Nájemný vrah), Terrencem Malickem (Strom života, Rytíř pohárů) nebo Alejandrem Gonzálezem Iñárritu (REVENAN. Zmrtvýchvstání, Birdman). V rámci pocty se na MFF Karlovy Vary pro veřejnost uskuteční speciální projekce jednoho z filmů, na kterých Maislerová spolupracovala, a master class, při které se Maislerová ohlédne za svou dosavadní kariérou.

Poslední, leč často nejvíce diskutovanou záležitostí, je vizuál 58. ročníku. Ten letos vzdává hold filmu, ale i budově hotelu Thermal, která je s festivalem neochvějně spjata. „Letos znovu tradičně pracujeme s číslicí ročníku festivalu. Inspirací pro symbol 58. ročníku byl zjednodušený půdorys hotelu Thermal. Výsledkem je abstraktní černobílý kód jednoho čtverce a tří kruhů,“ říká Aleš Najbrt.

„Tentokrát ale maximální zjednodušení bereme jako výchozí bod pro proměny symbolu v ikonické objekty z filmového světa a karlovarského festivalu. Brutalistní beton, křesla od Machoninových, krabice na filmové pásy nebo starou kameru,“ charakterizují letošní koncept autoři ze Studia Najbrt.

MEZINÁRODNÍ FILMOVÝ FESTIVAL KARLOVY VARY

KDY: 28. června–6. července 2024
KDE: Karlovy Vary
VÍCE INFORMACÍ: oficiální stránky MFFKV