- Reklama -

Jedna z největších filmových událostí roku je za dveřmi! 24. února budeme svědky 91. ročníku udílení cen Oscar, kterými Akademie filmového umění a věd pravidelně oceňuje nejlepší filmy uplynulého roku. Je však ve výběru opravdu jen to nejlepší?

Kevin Hart (Zdroj fotografie: Profimedia.cz)

Bez moderátora?

Letošní ročník doprovázela kontroverze ještě před vyhlášením nominací. Začátkem prosince byl jako průvodce slavnostním večerem představen černošský herec a komik Kevin Hart. Hart je výborný řečník a oblíbená osobnost, volba Akademie by tedy logicky neměla budit rozruch.

Ve světě (v tom filmovém především) v posledních letech řádí kampaň #MeToo, díky jejímuž úspěchu a dopadu na společnost vycítily šanci ostatní potlačované menšiny, které se hlásí o slovo spoustu let.
Přímo ve vztahu k Oscarům dokonce vzniklo hnutí #OscarsSoWhite. V reakci na tato hnutí a ohlasy, že Oscary neměly dlouhou dobu afroamerického moderátora, je pochopitelné, že se Akademie rozhodla pro Harta.

Jenže nic netrvá věčně. A Hart se v pozici moderátora Oscarů, což sám označil jako splněný sen, vyhříval pouhé dva dny. Na povrch totiž vypluly několik let staré tweety, jež se dají označit za homofobní. V tu chvíli se herec ocitl pod palbou kritiky, což ho dohnalo k odstoupení z vysněné funkce. Nastala tedy velmi bizarní situace, kdy byl do pozice moderátora dosazen zástupce jedné minority, avšak veřejnost ho dohnala k odstoupení kvůli nepěkným vyjádřením o jiné minoritě.

Hartova vyjádření jsou navíc několik let stará, což jen přidává na nesmyslnosti toho všeho. Připomíná to několik měsíců starou kauzu režiséra Jamese Gunna, jenž před deseti lety na Twitteru vtipkoval o pedofilech. Tyto zapomenuté vtipy kdosi dohledal a Gunn byl nemilosrdně vyhozen z postu režiséra třetích Strážců Galaxie i přesto, že se za vše několikrát v minulosti i současnosti omluvil.

I přes podporu fanoušků a hereckých hvězd však k jeho vykoupení nedošlo. Zřejmě všichni, kteří budou chtít ve filmovém průmyslu někoho zaměstnat, budou muset nejdřív projít všechny sociální sítě dotyčného.
Zpět k moderování Oscara. Vše nakonec vyvrcholilo k (pro někoho až absurdnímu) řešení, že ceremoniál bude pravděpodobně bez moderátora, což se naposledy stalo v roce 1989.

Cena pro blockbustery ne, blockbuster v hlavní kategorii ano

Ještě před kauzou Kevina Harta se Akademii podařilo nepěkně rozvířit hollywoodské vody. Poslední léta ztrácí vyhlášení Oscarů sledovanost. Tu chce ve spolupráci s televizní stanicí ABC, která Oscary vysílá, zvýšit určitými změnami. Samotný ceremoniál bude zkrácený a několik kategorií bude vyhlášeno během reklam a diváci u televizních obrazovek je uvidí až na závěr v sestřihu. Tyto kategorie se budou každoročně obměňovat a pravděpodobně se bude jednat o ty méně atraktivní.

Největší pobouření veřejnosti vyvolala změna, která byla nakonec odložena (zřejmě nastálo). Nejvíce peněz si z kin každoročně odnáší tzv. blockbustery – populární velkofilmy. V posledních letech se do této kategorie řadí především filmy podle komiksové předlohy, které mají obrovské zástupy fanoušků. A to je přesně cílová skupina, na kterou se chtěli pořadatelé zaměřit. Proto měli v plánu vytvořit cenu pro nejlepší populární film. Pro velkou vlnu nevole však k takovému kroku nedostali odvahu, paradoxně jim však při udělování nominací nechyběla.

Jelikož touha po vysoké sledovanosti je obrovská, dostal se do nominace o nejlepší film snímek, který si takovou poctu moc nezasluhuje – Black Panther. Komiksový blockbuster od Marvelu (filmové studio Marvel spadá pod Disney, jehož součástí je televize ABC, která vysílá Oscary) se v USA stal popkulturním fenoménem zejména díky černošské tématice

Film Avengers: Infinity War. To nejlepší až nakonec

a celosvětově už vydělal přes více než miliardu dolarů. Obojí je velmi obdivuhodným úspěchem, avšak Oscary se neudělují za tržby či fanouškovskou základnu.

Zároveň v porovnání s dalšími dvěma marvelovskými filmy, které v roce 2018 spatřily světlo světa (Avengers: Infinity War, Ant-man and The Wasp), je jednoznačně nejhorším snímkem. Nabízí se, aby do boje o Oscary byl vyslán film Avengers, když už tam musí být populární film (Avengers vydělali přes dvě miliardy dolarů, snímek je řemeslně od dvě třídy výš, o fanoušcích nemluvě), ale všichni víme, že mezi Avengers většinově patří superhrdinové bíle pleti.

Doctor Strange/Stephen Strange (Benedict Cumberbatch), Iron Man/Tony Stark (Robert Downey Jr.), Bruce Banner/Hulk (Mark Ruffalo) and Wong (Benedict Wong) // Autor fotografie: Chuck Zlotnick ©Marvel Studios 2018

Komiksové filmy jsou součástí Oscarů posledních několik let, ovšem jejich ambice sahaly nejdál k oceněním za vizuální efekty, kostýmy či střih. Výjimečně byl Logan loni nominovaný na cenu za adaptovaný scénář. Největšího úspěchu dosáhl Heath Ledger vítězstvím v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli ve filmu Temný rytíř. Bohužel bylo tohle vítězství ovlivněné hercovou předčasnou smrtí. Je tedy škoda, že prvním takovým filmem nominovaným na Oscara v hlavní kategorii je Black Panther. A že by se vlastně do finálového klání ani nedostal, kdyby nebylo hnutí #OscarsSoWhite apod.

Je škoda, že stále žijeme v době, kdy je pořád upřednostňován heterosexuální běloch a tento fakt je poté podnětem ke vzniku různých hnutí, které jsou ale tak extrémisticky zveličené, že nakonec ničí i to dobré. Není přece nutné, aby byl James Gunn pedofilem, když řekne vtípek o pedofilovi. Stejně jako Kevin Hart nemusí být homofob, když použije slovo „teplouš“. A já zase nejsem rasista, když odsuzuji oscarovou nominaci pro Black Panthera. A přece tyto „prohřešky“ nechceme dávat na stejnou úroveň s producentem Harveym Weinsteinem a jeho prokázaným sexuálním obtěžováním a zneužíváním žen.

Harvey Weinstein (Zdroj fotografie: Profimedia.cz)

Předpovědi výsledků

I když je Black Panther dotlačen k nominaci, na vítězství to pravděpodobně stačit nebude. Největším favoritem na vítězství v kategorii Nejlepší film je Bohemian Rhapsody, který již získal Zlatý Glóbus, což bývá každým rokem nejpřesnějším tipem v oscarovém klání.

Za největšího režisérského favorita považuji Alfonse Cuaróna za film Roma, na sošky za hlavní herecké role favorizuji Ramiho Maleka (Bohemian Rhapsody) a Lady Gagu (Zrodila se hvězda), zatímco ve vedlejších rolích dle mého nejvíce zářili Mahershala Ali (Zelená kniha) a Emma Stone (Favoritka).

Nejlepší zahraniční film (Česka republika vyslala do boje o nominaci Všechno bude, bohužel bez úspěchu) ukořistí Roma jako náplast za neúspěch v hlavní kategorii. Ceny za původní a adaptovaný scénář si pravděpodobně rozdělí filmy Zelená kniha a Zrodila se hvězda. Jak vše doopravdy dopadne, se dozvíme poslední únorový týden.