18. ročník Filmového festivalu Fakulty informatiky v Brně proběhne 18. května

64

Letos se koná Filmový festival Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, který vznikl v návaznosti na projekt „Všech pět pohromadě“, už poosmnácté. Bohužel první samostatné pokusy studentů o audiovizuální tvorbu nedopadly příliš dobře. Byl proto vypsán předmět Multimediální elektronické publikace, který se následně transformoval do dnešních předmětů PV110 Základy filmové řeči a PV113 Produkce audiovizuálního díla.

V rámci těchto dvou předmětů vznikaly a stále vznikají snímky uváděné na festivalu. Jejich autoři si vyzkouší kompletní tvorbu filmu, od prvotní představy, přes scénář, až po finální produkci a střih. Samozřejmostí je také samotná příprava celého festivalu, který úplně poprvé proběhl v roce 2001.

Fakultní podmínky a Laboratoř elektronických a multimediálních aplikací – LEMMA

Předmět PV110 vyučovaný v podzimním semestru studenty učí, jak se filmy tvoří (především jak pracovat s kamerou, zvukem a střihem) a velký důraz je kladen také na tvorbu scénářů. Ty jsou následně v jarním semestru v předmětu PV 113 pod dohledem odborných pedagogů realizovány a výsledky můžeme vidět právě na festivalu.

Ten je taktéž připravován výhradně studenty v rámci tohoto předmětu. Pedagogické vedení přípravu festivalu pouze koriguje, celá grafická stránka festivalu, kontaktování sponzorů a partnerů, chystání webu, příprava moderátorských vstupů a mnoho dalšího je v rukou studentů.

Laboratoř elektronických a multimediálních aplikací (LEMMA) se specializuje na technologie zpracování a publikování rozsáhlých textových a multimediálních kolekcí dat včetně produkce a postprodukce filmů. Vyvíjí nové technologie, založené zejména (ale nejen) na svobodném software. Začala vznikat v roce 1999 a v roce 2001 pak finanční pomoc grantu Fondu rozvoje umožnila vybudovat střihové pracoviště.

Právě díky laboratoři vzniklo zázemí pro výuku výše zmíněných předmětů a tím i ruku v ruce vznikla tradice výlučně studentských filmových festivalů.

Současnost festivalu

Na úspěšnost festivalu poukazuje mimo dlouholeté tradice i skutečnost, že od roku 2016 se festival koná rovnou na dvou místech zároveň. K Fakultě informatiky přibylo Univerzitní kino Scala, do kterého je celý festival promítán. Rozšíření prostor umožnilo i nárůst počtu návštěvníků a již od zmíněného 16. ročníku se návštěvnost pohybuje téměř u tisícovky.

Letošní 18. ročník

Každým rokem se pořadatelé snaží, aby byl aktuální ročník ještě o něco lepší než ten minulý. Vy se tak můžete opět těšit na skvělé studentské filmy zpracované současnými studenty nebo absolventy MU, zajímavé bonusy a přátelskou atmosféru celé akce. Celý letošní festival se nese v mottu „Vybarvi se“ a proto pokud nechcete mít jeden z květnových pátků (konkrétně ten 18.) zahalený každodenní šedí, ale krásně vybarvený, přijďte se v 19:30 podívat na festival na Fakultu informatiky MU, Botanická 68a nebo do Univerzitního kina Scala, Moravské nám. 3.
Protože jsou prostory kina omezené, je třeba mít místa předem zarezervovaná. Způsob rezervace bude s dostatečným předstihem zveřejněný na facebookových stránkách festivalu. Naopak do prostor fakulty žádnou rezervaci nepotřebujete a navíc se zde budou ke všem snímkům promítat také anglické titulky. Vstup na festival i následnou afterpárty, která se letos koná v baru MorsArt, je pro všechny návštěvníky zdarma. Festival probíhá pod záštitou děkana Fakulty informatiky prof. RNDr. Jiřího Zlatušky, CSc.

 

FILMOVÝ FESTIVAL: 18. filmový festival mi fu

KDY: 18. května 2018, 19:30 hodin
KDE: Fakulta informatiky MU a Kino Scala, Brno
VSTUPNÉ: zdarma
WWW: festival.fi.muni.cz