Čtvrtý ročník Mezinárodního komiksového festivalu KOMA 2018 proběhne začátkem října

37

Zanedlouho v Brně vypukne již 4. ročník Mezinárodního komiksového festivalu KOMA, tentokrát 4.–7. října na Malé Americe. Letos organizátoři zvolili téma OHROŽENÉ DRUHY. Ohrožení je pojem týkající se jevů a objektů na pokraji zániku nebo společnosti. KOMA se zaměří na hraniční pole zájmu, ale i na odloučenou a mizící společnost, zvyky, tendence.

Festival opět přinese návštěvníkům výběr z komiksové tvorby českých a zahraničních autorů. Kromě vystavených komiksů se můžete těšit na vernisáže, prezentace a přednášky, workshopy, živé malování, koncerty, DJs, performance, divadlo, promítání krátkých animovaných filmů, live battle ilustrátorů či komiksový trh.

Výběr hostů

Jaromír Plachý (Amanita Design) představí nový projekt Chuchel od tvůrců předchozí hry Botanicula ze studia Amanita Design, která vyšla po mnohaletém úsilí právě letos.
Jakub Rebelka (PL), jeden z nejvýraznějších a nejúspěšnějších výtvarníků na polské komiksové scéně, přestaví novinky ve své tvorbě, jejíž styl je nezaměnitelný.
Attila Stark (HU), maďarský grafik, malíř a ilustrátor uvede příběh Weekly Mash kombinující různorodá témata včetně klasické malby, architektury či popových prvků.
Marek Šindelka představí svou knihu Svatá Barbora, Vojtěch Mašek knihu Sestry Dietlovy, Jindřich Janíček kromě své další tvorby pohovoří o nové knize Podivuhodná robotí expedice.

Ve spolupráci s Polským institutem Praha bude uveden komiksový soubor Spolu v bublinách, jenž vyšel ze soutěže, které se zúčastnilo přes šedesát autorů a obsahuje oceněné komiksy, které Češi kreslili o Polácích a Poláci o Češích.
TICHO726 a Martin Šinkovský budou prezentovat české historické komiksy a to, jak se vůbec dá historická událost rekonstruovat skrze toto médium.

Vendula Chalánková, Stanislav Setinský, Dalibor (MAX) Krch, Martin Helán, Ondřej Mácha a další umělci se zúčastní Benefičního živého malování, v jehož rámci vzniknou a vydraží se obrazy na téma Ohrožené druhy. Výdělek bude věnován kreativním výtvarným dílnám pro handicapované děti v Brně.
Workshopy a dílny povede Barbora Müllerová (Časopis FŮD) a již tradiční Luk vulgo + AL WEAT812. Součástí KOMY bude i výstava umělců vybraných z výzvy OPEN CALL.

Kromě hlavního programu proběhne i celofestivalový KOMIKSOVÝ TRH, na němž budou prodávat své publikace nakladatelství Tonto Comics a House Books (AT), Decadence Comics (UK), Acquaspazio (DE), Lipnik (CZ), ArtMap (CZ) a Bylo nebylo (CZ), dále subjekty Filip [Fylyppos] Zatloukal (CZ), Studio Upupæpop (CZ) či Časopis FŮD (CZ).

Doprovodný program

– Kittchen + Aid Kid, Francois Svalis, Post-hudba, Puke Puddle (AT), HAZE Movement, 3000 hodin, Divadlo DNO a Služebníci lorda Alfreda
– storytelling s živým malováním
– komiksový battle (Hearts of Creation vs. DZIVE)
– projekce krátkých animáků 25 rokov Slovenskej animácie (Fest Anča)

 

FESTIVAL: KOMA 2018

KDY: 4.–7. října 2018
KDE: Malá Amerika, Brno
VSTUPNÉ: od 100 Kč
WWW: www.festivalkoma.cz