Festival nového cirkusu se na Letné odehraje již po patnácté. A stejně jako v předchozích letech představí Letní Letná i letos to nejlepší z nového cirkusu ze zahraničí a tuzemska. Několik francouzských souborů, bezpočet těch českých a velkolepé zahájení v režii Daniela Gulka, to vše nás čeká od 15. srpna do 3. září.

Hned první den festivalu, ve středu 15. srpna, odstartuje jubilejní ročník open air představením De Nova Stella v režii Daniela Gulka. Ten byl u zrodu Letní Letné jako jeden z pozvaných umělců. Ředitel festivalu Jiří Turek vzpomenul, že právě díky úspěchu show Grimm, s níž je Daniel Gulko spojen, se rozhodl v organizaci festivalu pokračovat i nadále. Na zahajovacím večeru spolupracuje přes třicet artistů, klaunů, tanečníků či muzikantů z České republiky a Francie. Gulko představení pojal jako milostný dopis festivalu prodchnutý vzpomínkami.

To je ovšem teprve začátek. Diváky čeká řada zahraničních souborů, všechny hlavní hvězdy jsou shodou okolností z Francie. Již podruhé Praha přivítá soubor Akoreacro, který tu vystupoval v rámci Lední Letné v roce 2015 a který jsme tehdy vychválili do nebes. Akrobaté dorazí se svým novým představením. Podle Jiřího Turka je neobvyklé, aby se na programu objevilo představení, které ještě neviděl, nicméně po úspěchu Akoreacro před třemi lety se rozhodl jim důvěřovat. Oni sami totiž prohlašují, že Dans ton cœur je ještě lepší než Klaxon, jejich předešlé představení. Je-li tomu tak, pak se bude jednat o neobyčejný zážitek.

Kromě nich znovu dorazí i Cirque Inextremiste, který je znám díky svým neobvyklým rekvizitám. Rémi, jeden z artistů, vymění své kolečkové křeslo za bagr a budou se dít věci! Na něžnější strunu zadrnkají Baro d`Evel Cirk Cie s představením Bestias. Že zvířata v novém cirkusu již nemají co dělat? Běžte se přesvědčit, že ano. A netěšte se na jedno salto za druhým, tohle bude trochu jiný nový cirkus. A na závěr musíme zmínit i malý cirkus Bêtes de foire – petit theatre de gestes manželské dvojice Laurenta Cabrol a Elsy De Witte et Sokha.

Velmi pestrá bude letos česká scéna. Fokus na ni je záměrný – od 27. do 29. srpna se totiž v Praze koná mezinárodní novocirkusová konference Circus and Its Others II., takže jde o ideální příležitost představit zahraničním hostům to nejlepší z českého cirkusu.

Premiéru budou mít dva projekty – již tradičně Losers Cirque Company, kteří představením Losers odstartovali svou kariéru právě na Letní Letné. Tento rok nás čeká jejich už pátý projekt Vzduchem, tanečně-akrobatické představení na motivy knihy Richarda Bacha Jonathan Livingston Racek.

Druhou premiérou bude Nesnesitelná tekutost bytí v režii Víta Nezvala. 12 000 litrů vody, 1,5 tuny oceli, 4 skleněné stěny a 1 herečka. Potřebujete vědět víc? Snad jen, že toto představení se výjimečně neodehraje na Letné, ale v prostorách holešovické tržnice, kde sídlí i Jatka78.

Dále se představí Divadlo Bolka Polívky s klaunérií Letem sokolím, Bratři v tricku, Holektiv a další. Chybět nebude ani open air představení Vosto5, jejich Stand`artní kabaret proběhne dokonce ve dvou termínech. Pestrý program je připraven i pro děti.

Více informací najdete na stránkách www.letniletna.cz/2018.