Čemu se smějí Norové? Jak chutná Norsko a co o této severské zemi vlastně víme? Tyto a mnohé další otázky zodpoví Týdny norské literatury, které do Prahy a do Brna přiváží norské autory – a mnohem více.

„Týden norské literatury je literární festival, který představuje aktuální trendy, autory a tituly z Norska,“ vysvětluje Jitka Jindřišková ze Skandinávského domu, který spolu s Velvyslanectvím Norského království a dalšími partnery akci pořádá. Festival kromě literatury nabídne také norský pub quiz, dobrodružnou hru pro děti či filmová promítání. V Praze se festival koná od 14. března do 4. dubna.

Do Prahy přijede mimo jiné norská autorka Marta Breen promluvit nejen o své nejnovější komiksové knize Neohrožené ženy, o dějinách ženské emancipace, ale také obecněji o feminismu a společnosti ve Skandinávii.
Silnou stránkou Týdne norské literatury jsou rovněž filmy. V pražském kině Evald se představí dva, a to filmová adaptace humoristického románu Erlenda Loea Uchvácen ženou a Kompanie Orheim, psychologický snímek dle literární předlohy Toreho Renberga.

 

FESTIVAL: TÝDNY NORSKÉ LITERATURY

KDY: 14. března–4. dubna 2019
KDE: Praha
VSTUPNÉ: od 0 Kč do 200 Kč
WWW: www.skandinavskydum.cz