DEPO2015 otevřelo velkou zážitkovou výstavu, kterou přibližuje století republiky z pohledu Plzeňanů. Autorská výstava s názvem 100PY a podtitulem Sto let republiky očima pěti generací ukazuje, jak prošly malé i velké dějiny Plzní. Skládá se ze tří částí, ve kterých autoři využili prvky dokumentu, dobové rekvizity z běžného života i poutavý příběh smyšlené rodiny Němcovy. Na expozici se podílela široká veřejnost i více než 20 umělců a odborníků včetně spisovatele Vratislava Maňáka nebo herce Václava Neužila. Její součástí je také vitrína s předměty od slavných Plzeňanů. Pro návštěvníky každého věku jsou 100PY otevřeny do 31. října 2018.

 

 

3 výstavy v jedné

100PY jsou vlastně tři výstavy v jedné. Jedna samostatná část výstavy přibližuje na historických faktech (prostřednictvím fotografií, textů a archivních videozáznamů) klíčové události posledních sta let Československa a jejich projekci do událostí v Plzni. Druhá část výstavy, zážitková, dodává historickým událostem osobní rozměr – na půdorysu pěti generací fiktivní rodiny Němcových bude mít návštěvník možnost sledovat v zážitkových expozicích osudy a dilemata, které tvořily „malé dějiny“ konkrétních lidí. Třetí část výstavy se odehrává na nádvoří DEPO2015. Jako velké lapidárium ve veřejném prostoru ukáže sochy a další artefakty, které obraz doby krášlily, nebo naopak strašily ulice a náměstí. Výstava se koná v rámci projektu Plzeň 2018 Kde domov můj a patří tak ke stěžejním akcím oslav 100. výročí založení Československa v Plzni.
 

Měli jsme to udělat?

Průvodcem výstavou je plzeňský rodák, herec Václav Neužil. Ve videospotech uvádí každou z pěti zážitkových částí výstavy a pomáhá návštěvníkům klást si otázky o zlomových obdobích českých dějin, ať už je prožili, či nikoliv. Návštěvníci se tak sami sebe zeptají: „Jak bych se zachoval/a já?“, „Co by bylo správné?“ a „Měli jste to udělat?“.

„Je důležité připomínat si klíčové události, které formovaly dějiny našeho státu, respektive našeho města. Sté výročí vzniku Československa k tomu vybízí, a proto je jednou ze stěžejních akcí projektu Plzeň 2018 výstava 100PY. Spojí historická fakta se zážitky fiktivní plzeňské rodiny a s některými artefakty té doby, ať už pozitivními nebo negativními, aby ukázala, jak jsme žili a mnohdy jak jsme museli žít. Věřím, že bude zajímavou a netradiční sondou do našich životů a přiláká návštěvníky i ze vzdálenějších míst naší republiky,“ říká Martin Baxa, první náměstek primátora.
 

 

Zapojila se veřejnost, umělci i odborníci

100PY navazují na unikátní výstavu Plzeňské rodinné fotoalbum, pro kterou se v roce 2015 podařilo získat 4500 fotografií a s jejich pomocí pak dokumentovat běžný život obyvatel i velké dějiny. Výstava 100PY tento koncept rozšiřuje a dobové rodinné fotografie doplňuje o předměty každodenní potřeby, nábytek, oblečení, hračky nebo auto. „Snažíme se, aby cesta blízkou historií byla pro návštěvníky plná zážitků i emocí, aby na ně působila atmosféra zlomových okamžiků tak, jak je v tomto městě prožívali blízcí dnešních obyvatel nebo dokonce oni sami. Právě proto velmi děkujeme všem, kteří zareagovali na naši výzvu a podělili se s námi o své fotografie, předměty i autentické příběhy,“ říká ředitel programu DEPO2015 a kurátor výstavy Jiří Sulženko.

Do výstavy 100PY přispěli také slavní a úspěšní Plzeňáci. Ve vitrínách tak lidé najdou pušku Kateřiny Emmons, rýsovací potřeby architekta Jana Soukupa, zlatou medaili z Nagana od Martina Straky nebo kopačky Pavla Horvátha. Unikátní je také kolekce několika originálů uměleckých děl a artefaktů doby. „Připomeneme klíčové osobnosti kulturní Plzně, jako byli a jsou Sutnar, Trnka, Skupa nebo například kardinála Josefa Berana,“ prozrazuje kurátorka výstavy Kristýna Jirátová.
 

 
Návštěvníci výstavy se mohou těšit, jak je v DEPO2015 zvykem, na interaktivní zážitkovou výstavu. Převést tak rozsáhlé téma jako století Československa do podoby živé expozice se podařilo jen díky jedinečnému složení týmu: příběh rodiny Němcových pro výstavu napsal mladý spisovatel Vratislav Maňák, autor románu Rubikova kostka, který se odehrává v Plzni. Vizuál výstavy a grafiku vytvořila Štěpánka Bláhovcová, na realizaci zvukového obsahu spolupracoval redaktor Českého rozhlasu Dominik Mačas. Faktografická část výstavy vznikla díky pomoci odborníků, zejména Tomáše Bernhardta ze Západočeského muzea v Plzni. Jednotlivé expozice ožijí zvukem i pohybem, průvodcem bude na každém zastavení herec a plzeňský rodák Václav Neužil. Videospoty na úvod jednotlivých kapitol s ním natočil režisér Radim Špaček podle scénáře Lukáše Jiřičky.
 

Vzdělávací program pro děti

Výstavu doplňují dva hravé exponáty určené dětem: dobrodružný Útěk přes hranice nebo velká digitální hra Propaganda. Samozřejmou součástí výstavy bude také vzdělávací program pro školy. Termíny je možné objednávat na adrese proskoly@depo2015.cz.

Výstava 100PY: Sto let republiky očima pěti generací je jednou ze stěžejních akcí projektu Plzeň 2018, který pod titulem Kde domov můj připomíná po celý rok 2018 sté výročí vzniku republiky. Své síly při jeho organizaci spojily město Plzeň a Plzeňský kraj. Výstava se koná také za podpory Ministerstva kultury České republiky.

 

VÝSTAVA: 100PY

KDY: 18. května–31. října 2018
KDE: DEPO2015, Plzeň
WWW: www.depo2015.cz