V Divadle pod Palmovkou měla premiéru divadelní adaptace slavného filmu Johna Maddena z roku 1998 s Josephem Fiennesem a Gwyneth Paltrow v hlavních rolích. Ano, řeč je o Oscary ověnčeném Zamilovaném Shakespearovi, kterého si v novém pražském uvedení zahrál Tomáš Dianiška.

Pokud jste film viděli, nebude pro vás děj žádným překvapením. Mladý Will Shakespeare má napsat novou hru, ale inspirace nepřichází. S láskou, jíž zahoří k Viole de Lesseps, a k ní přináležejícími překážkami však nachází nové téma, jež vygraduje v jeho nejlepší a dodnes nejznámější tragédii Romeo a Julie.

Hra má samozřejmě úspěch, i když se původně měla jmenovat Romeo a Ethel, pirátova dcera a mělo jít o komedii, v níž vystoupí muž se psem.

Stejně jako film, který je označován za romanticko-komický, by se dala zařadit do tohoto žánru i divadelní adaptace. Ta pražská, v režii Michala Langa, srší humorem, vtipné momenty se střídají s ironizujícími hláškami a občas se zklidní v romantických vodách.

Ovšem balkónová scéna Willa a Violy, v Romeovi a Julii snad té nejromantičtější části hry, má díky našeptávání Christophera Marlowa a Willovým protestům spíše poťouchlý ráz. Ostatně kočkování těchto dvou kamarádů a přitom rivalů, jež v inscenaci ztvárnili Tomáš Dianiška a Jan Teplý, patří mezi nejlepší části hry. Ačkoli ani ty další za nimi nezaostávají a divák se během představení zasměje vskutku často.

Ústřední dvojici doplňuje Kamila Trnková coby Viola. Ta nás zaujala už v roli Maryši souboru Divadla Spektákl. Zdánlivě křehká dívka si dobře poradí s klackovitým vystupováním, s nímž napodobuje chůzi a mluvu mužů, aby mohla hrát ve svém milovaném divadle. S Dianiškou se dobře doplňují a tvoří harmonický duet.

Bylo by však mylné předpokládat, že se celá hra točí jen okolo nich. I přes velké množství postav v této inscenaci není žádná z nich zbytečná a každá má svou důležitou roli. Mezi všemi zmiňme Radka Valentu jako Neda Alleyna a jeho obdivuhodný monolog skládající se z úryvků několika Shakespearových včetně jednoho v originále.

Zvládl si udržet patřičnou grácii, i když kolem něj na jevišti i kolem diváků v hledišti zrovna probíhala divoká a groteskní honička.

MARYŠO! EVO! DOM! ANEB PRAVÁ LÁSKA JE ZAKÁZANÝM OVOCEM

Zaujal také Petr Uhlík v roli Johna Webstera, zvláště proto, že se teprve jako student Pražské konzervatoře dokázal prosadit v početné společnosti svých hereckých kolegů natolik, aby si jej divák zapamatoval.

Scéna Jana Duška byla velmi důmyslná. Divák se ocitl za oponou, před sebou měl její zadní část včetně rozhrnovacího mechanismu a sledoval zadní stranu kulis, jejichž prázdně bílý rub podepíraly dřevěné latě. V případě potřeby se dala opona otočit rudou lícní stranou k divákovi, herci tak náhle stáli na jevišti, kde hráli svou premiéru Romea a Julie.

Dalším otočením jsme se ocitli zpět v zákulisí, kde se řešilo, co si s Willovou hrou počít, jelikož se zpočátku nevyvíjela moc dobře. Skvělým řešením byla i vyklápěcí okénka, která kulisy rázem proměnila ve výdejní pulty baru. Kupodivu přehnaně nepůsobila na scéně ani pojízdná loďka či třínohý pes.

Pomyslnou třešinkou na této inscenaci jsou kostýmy Ivany Bradákové, jež si zaslouží pozastavení. Pozastavení se nad tím, jak je možné mít na jednom jevišti krinolíny a alžbětinské krajkové límce a kožené bundy, rasta čapky a emo styl zároveň.

A přitom se to netřískalo, nepůsobilo překombinovaně a fungovalo to spolu. Zkrátka, použijeme-li oblíbenou frázi Philipa Henslowa, je to záhada.

Zamilovaný Shakespeare Michala Langa je tedy rozhodně povedenou inscenací ve všech svých aspektech od režie přes výpravu po herecké výkony. Lze očekávat, že to bude kasovní trhák, který můžeme bez obav doporučit. Tříhodinovou délkou se rozhodně nenechte odradit.

 

Divadlo: Zamilovaný Shakespeare

Režie: Michal Lang
Překlad: Jitka Sloupová
Dramaturgie: Ladislav Stýblo
Scéna: Jan Dušek
Kostýmy: Ivana Bradáková
Hudba: Paddy Cuneen
Pohybová spolupráce: Jana Hanušová
Šerm: Karel Basák
Hrají: Tomáš Dianiška, Kamila Trnková, Jan Teplý, Zuzana Slavíková, Ivan Jiřík, Ondřej Volejník, Ondřej Veselý, Martin Hruška, Radek Valenta, Pavel Skřípal, Jana Seidlová, Jan Hušek, Petr Uhlík, Ondřej Sim, Jakub Albrecht, Jakub Chromeček, Martin Němec, Jan Spíšek, Matěj Urban, Miroslav Hora, Magdalena Wronková, Vendula Ježková, Aneta Lipská, Eliška Nováková
www.divadlopodpalmovkou.cz

 

PŘEHLED RECENZE
Režie/Dramaturgie
10
Zpracování
10
Výprava
10
Herecké výkony
10
recenze-divadlo-zamilovany-shakespeare-divadlo-pod-palmovkouZamilovaný Shakespeare Michala Langa je povedenou inscenací ve všech svých aspektech od režie přes výpravu po herecké výkony. Lze očekávat, že to bude kasovní trhák, který můžeme bez obav doporučit.