Pokud trochu sledujete, jaké komiksy v posledních letech Crew vydává, určitě jste zaznamenali pestrou nabídku mangy. Do mnohodílných sérií jako například Naruto se však nechce naskočit každému, a tak pro čtenáře, kteří mají raději kratší uzavřené celky, jsou tu díla s rozsahem jednoho až čtyř svazků.

Chcete ucelený příběh v jedné knize? Sáhněte po kyberpunkovém Ghost in the Shell, akčním sci-fi All You Need is Kill nebo hororových Rybách. Ve čtyřdílném rozsahu zatím vyšla série Gunsmith Cats a nyní se k ní přidá právě Bojový anděl Alita. Co můžete od této novinky čekat?
Úvodem si rovnou řekněme prostý fakt – tato přehlídka poutavých sekvencí panelů je ideální i pro ty, kteří mangu dosud neokusili a neví, z jakého konce japonské komiksy uchopit.
Nemá smysl chodit kolem horké kaše. Tohle je klasika nejen v Japonsku. Ještě více si Alitu zamilovali v USA, kde se dočkala vydání už v roce 1995 a právě v anglické mutaci se komiks z původního Gunm přejmenoval na Battle Angel Alita.

Komiksy se v zemi vycházejícího slunce dělí spíše než do žánrů do demografických kategorií a Alita je podle tohoto dělení pro adolescenty a dospělé čtenáře a spadá tedy mezi tzv. seinen mangu. V originálu byla zpracována v rámci devíti knih. U nás ji Crew vměstná do čtyř více než čtyřsetstránkových booků, které by měly vyjít každý půlrok.

Osobně se myšlenkově rád nořím do poměrně populární otázky o tom, kde se nachází a jak vypadá hranice mezi myslícím strojem a člověkem z masa a kostí. V poslední době je toho docela dost – pro špičkový seriál Westworld od Jonathana Nolana a (nejen) vizuálně geniální sci-fi flick Dennise Villeneuva Blade Runner 2049 je právě tohle téma stěžejní a nakonec, sakra, taky proč ne?
Vždyť je rok 2017 a v Saudské Arábii před několika dny dostal oficiálně státní občanství první robot. Je to „holka“ a jmenuje se Sophia. Pro někoho šílené, pro mne fascinující. Vás ale, doufám, zajímá příběh Ality.

Samozřejmě vám tu nebudeme prozrazovat konkrétní děj. Ale drobet snad nastínit mohu. Na začátku je Alita nalezena kyberdoktorem na vrakovišti, respektive nalezeno je to, co zbylo po mnoha letech mezi kovovým šrotem. Malé potrhané torzo s hlavou, v níž je však díky nějaké formě hibernace zachovalý mozek. Doktor Daisuke Ido sežene nové tělo, a tak se zrodí Alita. Nic ze své minulosti si nepamatuje. V této chvíli autor Jukito Kiširo rozjíždí dramatickou jízdu a dívka, která se na začátku potýká se ztrátou paměti, na konci knihy zjistí, že některé věci ze svého mladého a nového života už nezapomene nikdy, i když by to možná bylo lepší…

Mám rád přímočaré a akční, ale nikoli infantilní příběhy. Například filmy Takeshi Kitana, které dokonale mixují poetiku s bojovými násilnými scénami. Už tušíte? Ano, Bojový anděl Alita je přesně takový komiks. I přes hromadu ultimátních kyborgů, kteří se mezi sebou mydlí nebo – v případě hlavních postav Ality a kyberdoktora Daisuke Ida – loví zločince, tu naleznete i klidnější éteričtější pasáže, kdy se tempo narace zpomalí a vy můžete spolu s postavami přemýšlet.

U čtení prvních šesti kapitol jsem se pořád tak nějak rozkoukával a kvůli pár natahovaným pasážím jsem se už skoro začínal bát, ale pak se děj přehoupl a vida, ve druhé polovině knihy – konkrétně v osmé a podle mě asi nejlepší kapitole nazvané Chlapec, který hleděl na nebe – se Alita zamiluje a příběh tak nabírá zase jiné obrátky.

Ale nebojte, na pohled dost křehká mechadívka pořád ovládá tajuplné a ničivé bojové umění panzerkunst, a tak se nálož brutální akce nikam neztrácí a velmi sofistikovaně se střídá s panely, kde Alita třeba jen kouká někam do dáli a sní o lidském chlapci jménem Hugo, zatímco on se snaží dostat do „nebeského“ města Salem, kde nejsou žádné špinavé továrny a lidé tam žijí v blahobytu. Po přečtení pasáže, kde Hugo o Salemu vypráví Alitě, jsem se nemohl ubránit pocitu, že tvůrci filmu Elysium se museli inspirovat právě tímto komiksem.

Z některých nadšenců do mangy se možná stanou Alitiny hard fans a ti by měli vědět ještě jednu důležitou věc. V Hollywoodu totiž aktuálně vzniká filmová adaptace v režii Roberta Rodrigueze a produkci Jamese Camerona. Za 200 milionů dolarů by společně mohli vdechnout Alitě skutečný život – tedy alespoň na stříbrném plátně. Co říkáte?

Jisté je, že nudu a strnulost uvnitř tohoto mohutného svazku určitě nenajdete, takže za sebou zavřete dveře, udělejte si pohodlí a odleťte do Kiširova krásně nakresleného světa plného dobrodružství a zajímavých postav. Je docela možné, že si přivyknete a zanedlouho budete vyhlížet druhý díl.

 

Komiks: Bojový anděl Alita 1 – Zrezivělý anděl

Autor: Jukito Kiširo
Překlad: Anna Křivánková
Žánr: science-fiction
Nakladatelství: Crew s.r.o.
Datum vydání: 24. 10. 2017
Počet stran: 452
Formát: 130 x 180 mm / paperback
ISBN: 978-80-7449-495-6
Cena: 489 Kč
www.crew.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
9
Kresba
10
Zpracování
8
recenze-komiks-bojovy-andel-alita-1Dynamickou a překrásnou kresbu podtrhuje energický děj. Komiks by si zasloužil větší formát a některé scény jsou zbytečně zdlouhavé.