Pochopitelně, klíč, žádný žíznivý cybergekon, jak jste si možná mysleli. A k čemu je nám dobrý klíč? Ano, tentokrát správně, k odemknutí zámku. A tím se dostávám ke komiksové sérii Zámek a klíč, kterou vydává nakladatelství Comics Centrum, sérii, která byla dosud českými čtenáři přehlížena. Shodou okolností právě v těchto dnech v edici Na přání bojuje o přízeň čtenářů čtvrtý book Zámek a klíč: Klíče království. A já říkám: do něj, objednat, koupit, přečíst! Jakto, že si dovoluji čtenářům rozkazovat? Jako vždy – myslím jen na vaše dobro, bobánkové.

Že nemluvím do větru, by mohla naznačit ocenění, která série Zámek a klíč získala. V roce 2011 Eisner Award a v letech 2009 a 2012 British Fantasy Award. Čím to asi bude? Dámy a panové, je to jednoduché, scénář napsal Joe Hill. To je bomba! Taky jste si z toho sedli na pozadí a nevěřícně koulíte očima? No jo, počítám, že většina z vás si nesedla na pozadí a nekoulí očima, ale budete.

Zamek a klic

Joe Hill (* 1972) se narodil v americkém Maine. A čím je stát Maine známý mezi českými čtenáři? Šíleným grafomanem, který, když začne psát, obvykle vyprodukuje nadprůměrný čtivo. Je jasné, že jde o Stephena Kinga. A teď pozor, pan Joe Hill se ve skutečnosti jmenuje Joseph Hillstrom King. To není náhoda, vážení. Joe Hill je synem slavného krále hororu. Pro svoji literární tvorbu zvolil pseudonym Joe Hill, aby se vyhnul srovnání s otcem a vyzkoušel si, zda bude úspěšný i bez brandu King. Joe má na kontě tři romány: Heart-Shaped Box (Černá krabice), Horns (Rohy) a NOS4A2.

Všechny jsou trefou do černého. A komiksovou sérii Zámek a klíč, která je zásahem do středu terče. Řekl bych, že mu papá občas nepatrně pomohl, ale z jeho práce je jasné, že übertalent prostě má.

Jak jsem prozradil v titulku, Zámek a klíč je horor. Jestli preferujete horory, kde je zlo neviděno a neslyšeno, pak budete nadšení. U mne funguje, že když zlo získá tvář a znám jeho motiv, tak přestává být zlem, ale problémem, který je možné vyřešit. A to už není ono, protože vlastní představivost je nejlepším tvůrcem strachu. A právě takovou hororovou atmosféru – za kterou by se nemusel stydět ani mistr Alfred Hitchcock – Joe Hill nenuceně vytváří.

Zamek a klic

Hlavní charaktery tvoří pětičlenná rodina Zámkových, kterým hned v prvním sešitě odprásknou otce dva výrostci. Mohu prozradit, že nezbedníci neprodleně dostanou přes hubu. Po pohřbu se rodina Zámků rozhodne přijmout nabídku bratra jejich už tuhého otce a odstěhují se ze západního pobřeží USA na východ do Lovecraftu (malá poklona dalšímu králi hororů, Howardu Phillipsovi Lovecraftovi), kde je rodné sídlo rodiny Zámků – Klíčov. A Klíčov není jen tak ledajaké místo – je plné klíčů, které umí nevídané a neslýchané věci. Ale pozor, u klíčů není manuál. Jediný z rodiny Zámkových, kdo klíče znal, je otec, který si své znalosti odnesl do hrobu.

Protivníkem Zámkových je Zlo. Zlo, které tahá za nitky v pozadí, Zlo, které chce našim hrdinům ublížit, smazat je z tváře tohoto světa, Zlo s velkým Z. Zlo, které ví, že Zámkovi vlastní čarovné klíče. Jak a proč klíče vznikly, se ani v třetím svazku nedozvíme. První díl si vystačil s pěti klíči, na konci třetího dílu už jich známe osm. Tušíme vazby mezi Zlem a rodinou Zámkových, ale proč Zlo po Zámkových tak urputně jde, nevíme. Možná je to zápas mezi dobrem a zlem, který začal osmý den po stvoření světa, možná taky ne.

Zamek a klic

Kresbu má na svědomí vystudovaný architekt z Chile Gabriel Rodriguez (* 1976). Pevná linka, gigantické oči, masivní brady. Lehce rozpoznatelná a velmi slušná kresba. Svoji profesi využil při návrhu sídla rodiny Zámků – Klíčova. Sami uvidíte na předsádkách. Spolupráce mezi Joe Hillem a Gabrielem Rodriguezem vyloženě klapala, protože po ukončení série Zámek a klíč Rodriguez ilustroval jeho zatím nejnovější román NOS4A2. Tradičně mám problém s colorignem, který je na můj vkus příliš barevný. Mnohem více by se mi komiks líbil pouze v 100% černé barvě.

Sérii Zámek a klíč (v originále Locke & Key) vydalo americké vydavatelství IDW Publishing a je ukončena 38. sešitem (2008-2014). Tím ukončena nemyslím to, že by nebyla úspěšná. Právě naopak. Mějte, prosím, na paměti, že náklad prvního sešitu se v USA prodal za jediný den a v červnu tohoto roku začalo IDW Publishing vydávat pro fanoušky Master Edition, která je v pevné vazbě, s nádhernými obálkami a obsahuje vždy dva už vydané booky! Joe Hill 38. sešitem jednoduše dovyprávěl příběh.

Z toho je jasné, že Zámek a klíč není žádnou ždímačkou peněz z nebohých čtenářů, kterým je podsouvaná nekonečná série. Zámek a klíč je od začátku plánován jako uzavřený příběh. A to je dobře, to mám rád. Těch 38 sešitů vyšlo souborně v šesti boocích a v češtině jsou venku první tři. A pro nenasyty vydal v roce 2012 Cryptozoic Entertaiment karetní hru pro 3-6 hráčů Locke & Key: The Game. Kartičky z této hry si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Zamek a klic

Zámek a klíč má u nás nelehkou pozici. První díl Vítejte v Lovecraftu vydalo Comics Centrum ve dvou variantách (tuhá a měkká vazba) už v roce 2011, a i když se nedá říci, že by šlo o neúspěšný titul, žádná hitparáda to taky nebyla. Na druhý díl Hlavohrátky jsme čekali dlouhé dva roky – opět vyšla ve dvou variantách, ale tentokrát v obou případech tuhá vazba a pro blázny limitovaná edice, která obsahuje certifikát, dvě záložky a dva klíče. Tu jsem si pochopitelně koupil já.

A zase nic, zájem čtenářů by se dal označit jako „vlažný“. Po dalších dvou letech (to už jsem v současnosti) v edici Na přání vyšel třetí díl Koruna stínů. A teď máme možnost zlomit prokletí dvouleté periodicity a mít čtvrtý díl už po půl roce! Takže se do toho dejme, ať je na konci roku 2016 celá série v češtině venku. Přeci na poslední 3 booky nebudeme čekat dalších šest let.

 

Komiks: Zámek a klíč

Scénář: Joe Hill
Kresba: Gabriel Rodriguez
Coloring: Jay Fotos
Překlad: Jan Kantůrek
Lettering: Václav Dort
Rozměry: šířka 160 mm, výška 240 mm, šířka hřbetu 16 mm
Počet stran: 160-168 barevných stran
Vazba: měkká (první díl Vítejte v Lovecraftu) a tuhá (první díl Vítejte v Lovecraftu, druhý díl Hlavohrátky a třetí díl Koruna Stínů)
Cena: 249 Kč / 599 Kč
www.comicscentrum.cz


PLUSY

Kvalitních hororů je v komiksovém světě jako šafránu a Zámek a klíč by bez problému patřil k těm nejlepším, i kdyby hororových komiksů vycházely tuny.

V každé knize předmluva, obálky jednotlivých sešitů a od druhého dílu seznam známých klíčů.

Knihy jsou po grafické a tiskařské stránce báječné, kam se na jejich mutace hrabe originální americké vydaní.

MÍNUSY

Coloring se mi prostě nelíbí, nemohu si pomoci.