Podle světového průzkumu se vyhodí nebo znehodnotí až třetina veškerého vyrobeného jídla. To znamená, že na průměrného Evropana připadne 96–115 kg vyhozených potravin ročně. Ve světě, kde každý devátý člověk trpí hladem a vyprahlá země nestíhá vyprodukovat dostatek potravy pro lidi ani pro zvířata, jsou to alarmující čísla.
Naštěstí se objevuje čím dál více projektů, které pomáhají plýtvání omezit a najít využití pro jídlo, kterému hrozí vyhození do popelnice. Patří k nim i česká mobilní aplikace Nesnězeno, která online vyhledává zbývající jídlo v restauracích a nabízí ho za zvýhodněné ceny.

Pod chytrým nápadem jsou podepsaní Jakub Henni a Michaela Gregorová, kteří Nesnězeno spustili na konci loňského roku nejprve jako stránku na Facebooku. Během pár měsíců vznikla mobilní aplikace pro Brno a nyní už se mohou zapojovat podniky z celé republiky. Za posledních pár týdnů se záchrana jídla po internetu z Brna rozšířila i do Prahy, Českých Budějovic, Olomouce a Ostravy a aplikaci používá celkem už 138 restaurací, kaváren a obchodů. Počet uživatelů–zákazníků překročil 17 000.

Jak to funguje?

Pokud v nějaké restauraci či kavárně zbývá pár porcí jídla, které by přišly vniveč, může se přes formulář na nesnezeno.cz přidat k zapojeným podnikům a zbylé jídlo nabídnout v aplikaci se slevou minimálně 30 %. Nabídka se zobrazí uživatelům z okolí, kteří si mohou jídlo zamluvit a hned jej zaplatit online kartou. Poté už stačí včas objednávku vyzvednout, prokázat se obsluze obdrženým kódem a užít si například skvělé večeře.

Jak aplikaci začít používat?

Aplikace Nesnězeno je dostupná zdarma pro Android a iOS, je možné ji stáhnout na Google Play nebo App Store. Po stažení a přihlášení do aplikace vás čeká příjemné a přehledné grafické prostředí a spolehlivost bez chyb či zasekávání.
Používání je opravdu jednoduché – dole na liště najdete čtyři symboly pro Jídlo, Podniky, Objednávky a Váš profil. Po rozkliknutí nabídky jídla si můžete vybrat z nabídky porcí ve zvoleném městě.

U každého jídla ze seznamu vidíte původní a novou cenu, fotku, počet porcí, adresu podniku a hodinu, do kdy má být vyzvednuto. Pokud si přejete něco objednat, rozkliknete položku „Jídlo“, vyberete počet porcí a zaplatíte online kartou. Poté se zobrazí kód, který přijde i e–mailem, a podle něj pak obsluha v podniku potvrdí vyzvednutí objednávky.
V záložce Podniky najdeme všechny zapojené restaurace v konkrétním městě včetně adres a popisu. V levém horním rohu se můžeme podívat na mapu. Za zmínku stojí, že si můžete nastavit upozornění pro vaše oblíbené podniky a budou vám chodit zprávy, kdykoliv zde zbyde nějaké jídlo navíc.

Gastrovýlet po Brně

Rozhodla jsem se Nesnězeno vyzkoušet osobně v jeho kolébce, totiž během výletu do Brna. Poprvé jsem otevřela aplikaci chvíli po poledni. Neobjevily se žádné nabídky. Zjistila jsem, že jich obecně nebývá moc, a navíc logicky přicházejí buď odpoledne, kdy je potřeba zbavit se obědových menu, nebo večer před zavíračkou. Sledovala jsem, které podniky aplikaci používají, a nakonec jsem se rozhodla navštívit havajskou restauraci Pokecz blízko hlavního nádraží. Dělají tam v podstatě pouze různé druhy poke bowls a osvěžujících drinků.

Pokecz

V restauraci byl klid, čisto, jídlo bylo čerstvé, lehké a moc dobré. Z jedné poke bowl jsme se s kamarádkou bohatě najedly ve dvou. Po jídle jsem majitelku restaurace vyzpovídala ohledně spokojenosti s používáním Nesnězena. Pochvalovala si, že lidé opravdu chodí zachraňovat před vyhozením spoustu potravin. V jejím bistru zbývají často spíš jednotlivé suroviny než celé porce, takže nabídne se slevou jednu z přísad a zákazníkovi sestaví poke bowl podle chuti. „Na Nesnězeno sem chodí specifická skupina lidí, kterým opravdu záleží na tom, aby se neplýtvalo. Já jsem spokojená, protože mi to vážně pomůže nevyhazovat,“ shrnuje.

poke bowl

Mezitím znovu kontroluji nabídku jídla k záchraně. Objevilo se tu několik jogurtů z bezobalového obchodu a cheesecake s ovocem z kavárny Dopoodpo. Hned si zamlouvám zákusek, objednávám výše popsaným způsobem a zamluvení jídla funguje rychle, pohodlně a bez jakýchkoli problémů. Na vyzvednutí je čas do 16:00.

Dopoodpo

Do kavárny dorazíme na čas, zdejší majitelka už má s uživateli aplikace zkušenosti, takže vyzvednutí potvrdí v mém mobilu. Je z Nesnězena nadšená. „Myslím si, že tohle je skvělá příležitost, jak zabránit plýtvání jídlem, protože je hrůza, kolik se toho dneska vyhodí v obchodech, v restauracích nebo i doma.

Zároveň je to super pro studenty nebo pro důchodce, kteří by jinak neměli peníze na chození do kaváren… přitáhne je to sem,“ pokračuje. Aplikaci využívá hodně, protože v kavárnách dorty často zbývají, a jí na životním prostředí záleží. Zákazníci údajně zachraňují dobroty v hojném počtu. V kavárně používá papírová brčka a je zapojena do sítě kaváren s vratnými kelímky.

Jím vanilkový cheesecake s lesním ovocem. Chutná výborně, je čerstvý a rozhodně mi nepřipadá jako zbytek, který by si zasloužil vyhodit. Přesto by ho to možná na konci dne čekalo, kdyby nedostal šanci v nové aplikaci. A tuhle šanci mají každý den desítky porcí skvělých pokrmů díky dvěma Brňákům s milionovým nápadem, který lidem dovolí zachránit jídlo, pochutnat si a zároveň ušetřit.


MOBILNÍ APLIKACE: NESNĚZENO

Autoři: Jakub Henni a Michaela Gregorová
Operační systémy: Android a IOS
Ke stažení: Google Play a AppStore
Cena: zdarma (platné v den vydání článku)
www.nesnezeno.cz

PŘEHLED RECENZE
Uživatelský zážitek
9
Spolehlivost
10
Value for money
10