Sprostá slova. Přemýšleli jste někdy, jak vznikla? Proč právě sprostá slova jsou sprostá? A co vůbec znamená, že jsou sprostá? Na tyto a další otázky hledá odpovědi oblíbený herec Nicolas Cage v dokumentární minisérii od streamovací služby Netflix, která v době pandemie hojně zásobuje své odběratele novými pořady, především těmi z vlastní produkční dílny. A jak jsou na tom Dějiny nadávání?

Především je nutné podotknout, že pořad má primárně diváky pobavit. O naučnou složku zde ani tolik nejde. To ale každému dojde už jen po zhlédnutí jednoho z trailerů, nebo ze seznamu účinkujících. Drtivou většinu z nich tvoří stand-up komici nebo komediální herci. Erudované odborníky spočítáte na prstech jedné ruky a ještě vám dva prsty zbydou. Jedno se ale nikomu z účinkujících upřít nedá – se sprostými slovy mají bohaté zkušenosti ve svých oborech.

Zábavná jednohubka

Dějiny nadávání si na nic nehrají. Nechtějí být super seriózní dokumentární sérií, která změní pohledy lidí na své životy. Právě naopak. Každá z šesti epizod se zaměřuje na jedno vybrané sprosté anglické slovo. Postupně se dozvídáme něco o historii fuck, shit, bitch, dick, pussy a damn. Seriál je dobře stravitelný hlavně z důvodu, že jeden díl trvá pouze dvacet minut. I to svědčí o záměrech tvůrců, jak moc hluboko se chtějí šťourat v dějinách. Ale i historky a reakce účinkujících se vcelku příjemně poslouchají.

V každém dílu se dozvídáme, kdy asi dané slovo vzniklo a v jaké době se z něj stalo sprosté slovo, které společnost odmítá tolerovat. Tyto poznatky se dozvídají také komici, kteří na ně reagují a zároveň přidávají své pohledy a názory na jednotlivé nadávky. A to vše je ještě prokládáno různými statistikami, ukázkami z filmů či videoklipů, ve kterých byla slova užita, a v neposlední řadě výstupy samotného průvodce minisérií.

Trumf v podobě Nicolase Cage

Ač se může zdát, že dokumentární seriál o původu sprostých slov sám o sobě upoutá pozornost široké veřejnosti, případně tento zájem ještě podpoříte známými tvářemi, občas jsem měl pocit, že pořadu něco chybí. Něco, díky čemu byste si řekli, že se jedná o TOP záležitost. V určitých chvílích jsem považoval i dvacetiminutovou epizodu za dlouhou. Některé scény, jež měly být vtipné, byly spíše trapné. A v těchto situacích mají tvůrci hlavní trumf v Nicolasi Cageovi. Oblíbený charismatický herec si svůj part náramně užívá a nedělá mu problém si ze sebe udělat legraci. Vše přitom podává tak, že byste mu klidně i věřili, jak bojuje o to, aby se místo slova „Dick“ používalo „Nick“. 

Dějiny nadávání nám představují původ vybraných anglických sprostých slov. Informační hodnota pořadu není nijak velká, ovšem jde v něm především o zábavu, a to splňuje v přijatelné normě. Nejvíce potěší Nicolas Cage jako průvodce seriálem.

Netflix s Dějinami nadávání nešlápl vedle, ale ani neudeřil hřebík na hlavičku. Potěší diváky s trochu drsnějším slovníkem, fanoušky jednotlivých komiků či samotného Nicolase Cage. Sice se po pořadu nebudete cítit chytřejší, ale budete příjemně pobavení a rádi, že jste na chvíli mohli vypnout mozek.

DOKUMENTÁRNÍ SERIÁL: DĚJINY NADÁVÁNÍ

Režie: Christopher D’Elia
Účinkují: Nicolas Cage, Nikki Glaser, London Hughes, Sarah Silverman, Nick Offerman, Zainab Johnson, Jim Jefferies, Joel Kim Booster, DeRay Davis a další
www.netflix.com

PŘEHLED RECENZE
Vizuální zpracování
8
Informační hodnota
5
Hudba
8
recenze-serial-dejiny-sprostych-slovDějiny nadávání nám představují původ vybraných anglických sprostých slov. Informační hodnota pořadu není nijak velká, ovšem jde v něm především o zábavu, a to splňuje v přijatelné normě. Nejvíce potěší Nicolas Cage jako průvodce seriálem.