Film Zprávy ze světa (2020): Tom Hanks hledá domov ztracené dívky

  588

  Když jsem zjistil, že se chystá western v hlavní roli s Tomem Hanksem, který má pod režijním dohledem Paul Greengrass, nemohl jsem se filmu dočkat. Film Zprávy ze světa bohužel úplně nenaplnil potenciál, který se v něm skrýval. I přesto ale stojí za zhlédnutí.

  Kapitán Jefferson Kyle Kidd strávil čtyři roky v občanské válce. Nyní putuje od města k městu a předčítá lidem zprávy z novin. Jednoho dne se mu do cesty připlete malá dívka Johanna, jejíž rodiče a sourozence kdysi zabili indiáni a ji unesli. Po šesti letech života mezi indiány byla zajata vojáky a rozhodlo se, že se vrátí ke svým biologickým příbuzným. Kapitán Kidd se tohoto úkolu nechce zhostit, ale nakonec je to on, kdo dívku doprovází. Nečeká je však jednoduchá cesta, protože na každém kroku je čekají těžké zkoušky. Ať už jde o vzájemnou důvěru, nebezpečné bandity nebo počasí.

  Akce Paula Greengrasse

  Britský režisér Paul Greengrass je známý svými inovativními akčními prvky, kterými se proslavil díky filmům o agentu Jasonu Bourneovi. Těšil jsem se tedy hlavně na jeho pojetí akčních scén ve westernovém provedení. Bohužel akce je ve snímku pomálu a většinou není nijak pamětihodná. Dalším solidním lákadlem byl australský scenárista Luke Davies, který má na svědomí brilantní vojenskou minisérii Hlava 22. Avšak i ve scénáři film selhává. Při nijak extra vysoké stoosmnáctiminutové stopáži se snímek velmi táhne. Veškeré dějové zvraty jsou neuvěřitelně průhledné a předvídatelné. Množství postav, které hlavní dvojice po cestě potkává, dostává tak malinký prostor, že jsou v podstatě okamžitě zapomenutelné.

  Proč stojí Zprávy ze světa za zhlédnutí?

  Třetí silná tvůrčí persona sedí na skladatelské židli a zde konečně hřebíček udeřil na hlavičku. Hudbu dostal na starosti James Newton Howard. Že vám toto jméno nic neříká? Jeho kariéra je velmi bohatá na známé a úspěšné tituly, jeho hudbu jste mohli slyšet například v Šestém smyslu či Fantastických zvířatech. Na svém kontě má i westernové snímky, tudíž pro něj nebyla práce na tomto filmu ničím neznámým. Greengrassovi jsem trochu vyčetl akci, ovšem co se týká emocionálních scén, jsou natočené velmi jemně a citlivě. Skvělá kamerová práce těží také z krás texaské přírody, které dostáváme ve velkých porcích. Přece jenom přírodní krásy bývají jedním z prvků road-trip filmů. Nakonec bych chtěl vyzdvihnout ústřední hereckou dvojici. Tom Hanks je po celou svou kariéru zárukou kvalitního hereckého výkonu. Těšil jsem se, že jeho part bude o něco akčnější, protože mám rád, když se herci skoro důchodového věku rozhodnou vstoupit do akčních vod. To se sice úplně nekonalo (i když se musí s puškou nebo koltem několikrát ohánět), ale o to víc jsem si užil vážnější sekvence, ve kterých Hanks prostě válí. Role dobrosrdečného, válkou a smrtí manželky ztrápeného muže je pro něj jako ušitá na míru. 

  Výbornou společnicí je mu teprve dvanáctiletá německá herečka Helena Zengel. Hanksovi zdatně sekunduje a vytvořili mezi sebou jedinečnou chemii. Za svůj výkon si dokonce vysloužila nominaci na Zlatý Glóbus za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli. A to se jedná o její hollywoodský debut. To není vůbec špatná vizitka. Jistě se také přiučila i něco od samotného Toma Hankse, o kterém mimochodem před začátkem natáčení nikdy neslyšela.

  FILM: ZPRÁVY ZE SVĚTA

  Režie: Paul Greengrass
  Scénář: Luke Davies
  Kamera: Dariusz Wolski
  Hudba: James Newton Howard
  Hrají: Tom Hanks, Helena Zengel, Neil Sandilands, Chukwudi Iwuji, Thomas Francis Murphy, Fred Hechinger, Michael Angelo Covino, Ray McKinnon, Mare Winningham, Elizabeth Marvel, Bill Camp
  Producenti: Gary Goetzman, Gregory Goodman, Tom Hanks
  Střih: William Goldenberg
  Scénografie: David Crank
  Masky: Jean Ann Black, Bonnie Masoner, Emerald Ortega
  Kostýmy: Mark Bridges
  www.netflix.com

  PŘEHLED RECENZE
  Příběh
  4
  Herecké výkony
  9
  Vizuální zpracování
  7
  Hudba
  8
  recenze-zpravy-ze-svetaZprávy ze světa nejsou nijak převratným westernem, ale jsou příjemně natočené s kvalitním hudebním doprovodem. Potěší výkony Toma Hankse a Heleny Zengel a záběry krásné krajiny, naopak slabý scénář sráží snímek směrem k šedému průměru filmové tvorby.