Charlie XCX zapůsobila líbivou, ale prázdnou show

Britská zpěvačka a skladatelka Charlie XCX, vlastním jménem Charlotte Emma Aitchison, odzpívala ve čtvrtek v pražské ROXY svůj první samostatný koncert. Autorka hitů jako I Love It nebo Boys přijela se svým nejnovějším albem Charli, které vypustila do světa 13. září letošního roku. Ačkoliv se od její show očekávalo mnoho, svůj potenciál nenaplnila a místo koncertu šlo spíše o obyčejnou party, která sice budí dobrý dojem, ale dlouho ve vás nezůstane.

Poprvé se Charlie XCX představila v Praze jako předskokanka Katy Perry v roce 2015. V té době ještě s image popové rebelky s hity jako Break The Rules nebo průlomovou spoluprací s Icona Pop na singlu I Love It. Ty časy jsou pryč a novinka Charli už je důkazem o zpěvaččině hudebním přerodu od klasických popových hitů k moderní kombinaci elektronické hudby a popu. 

V podobném duchu tvoří i její předskokanka Dorian Electra. Oproti Charlie XCX má ale co dohánět. Svým stylem hudby sice zapadala do vkusu posluchačů, kteří se nechali strhnout jejím povzbuzováním, kvalita hudby byla ale zanedbatelná. Jestliže jste postávali v zadnějších řadách, kladli jste si otázku, zda opravdu zpívá ona. Ať už kvůli podivnému nazvučení či rozdílům mezi mluveným slovem a zpěvem. Tento dojem navíc podpořil fakt, že místy se během písničky mihl úplně jiný hlas, který byl ale nejistý a místy i falešný oproti „běžnému“. Přesto zaujala nevšedním projevem a image, která často ladila s návštěvníky koncertu.

Hlavní hvězda večera následně předvedla, jak se dělá opravdová show. Je s obdivem, co dokázala samotná zpěvačka bez podpory kapely nebo doprovodných tanečníků jen s jednoduchou, leč působivou scénou. Charlie XCX dobývá ve světě větší pódia, v Čechách jí ale musel stačit menší prostor v ROXY. Přizpůsobila tomu i své vystoupení, kdy omezila dekorace a vsadila především sama na sebe. Zazněly převážně skladby z jejího nejnovějšího alba. Jak bude večer vypadat, naznačila už otevírací novinka Next Level Charli. Její vystoupení bylo opravdu novým levelem, když se z koncertu stala spíše party. Kdo na to ale nebyl připravený, zažil spíše zklamání. 

Největším problémem celého večera byl špatně poskládaný setlist. Přestože volba písniček nebyla špatná, ba naopak, jejich pořadí bylo tak nevyvážené, že zatímco jste prožívali nejlepší večer vašeho života, za okamžik už jste jen sledovali čas a těšili se na konec. Místy navíc jednotlivé písně splývaly dohromady. Za pocit jednotvárnosti může trochu i styl zpěvu. Kdyby Charli XCX vsadila více na svůj vlastní hlas místo na autotune, nic by tím nezkazila. Jak umělost jejího hlasu nevadí při poslechu desky, na živo tím zbytečně ochuzuje fanoušky o zážitek.

Svůj autorský posun dala najevo i výběrem skladeb, kdy vynechala na úkor novinek hity Break The Rules nebo Boom Clap, což bylo velkým zklamáním. Nebylo proto s podivem, že nejlepší částí večera byl závěr koncertu, kdy odehrála alespoň I Love It a Boys. Nedá se ale říct, že starší písně zastínily ty novější. Skvělými okamžiky byly i Vroom Vroom, ve skromnějším provedení Blame It on Your Love nebo závěrečná vzpomínka na 90. léta 1999. 

Velkým plusem se musí ocenit její práce s publikem. Neustále jej povzbuzovala a neváhala i nabídnout pár návštěvníkům prostor při Shake It, při které postupně zvala na pódium české zástupce drag queen nebo jiné dobrovolníky. Jednomu páru věnovala písničku, obdivovala oblečení nebo se s lidmi jen bavila. Díky tomu se mezi ní a publikem nevytvořila žádná pomyslná bariéra a její energie se přenesla na všechny přítomné. Vizuálním požitkem byla i její stage s barvy měnící kostkou jako záchytným bodem. Obklopena z obou stran světly pak vytvořila působivou světelnou show. 

Výsledný dojem z pražské sólové premiéry Charlie XCX je rozpačitý. Nedá se jí upřít, že ví, jak udělat správnou show a předvedla, jak má vypadat současná pop scéna. Jenže celému večeru chybělo něco, co ve vás zanechá dojem a vytvoří nezapomenutelný zážitek. Odcházeli jste s neuspokojivým pocitem, že něco chybělo. Přesto byl ale koncert důstojnou ukázkou současné populární scény, na kterou bylo radost pohledět a strávili jste večer obklopení energickou hudbou, při které je těžké si nezatancovat.