Prostory brněnského výstaviště se o víkendu zaplnily nejrůznějšími hrdiny, padouchy a chlupatými potvorami. Tři dny plné promítání, přednášek, soutěží a hlavně všudypřítomného cosplaye, to byl letošní Animefest. Proč tahle akce není jen pro fanoušky manga a anime a proč byste si ji neměli nechat ujít?

Brány výstaviště se návštěvníkům otevřely už ve čtyři hodiny a pohltily dlouhé fronty natěšených lidí. K vidění byli návštěvníci v kostýmech i bez nich. Cosplaye nebyly jen z prostředí anime, právě naopak! Potkali jsme Zaklínače, hrdiny Overwatch, assassíny, princezny od Disneyho i drsňáky z Borderlands. Každý si našel svého filmového nebo herního oblíbence, se kterým se mohl vyfotit. Jen někteří kostýmovaní se rozhodli účastnit soutěže o nejlepší Cosplay – zvítězila roztomilá Rapunzel z filmu Na vlásku. Zaslouženě, protože do teď nerozumíme tomu, jak se jí povedlo s tak těžkou parukou tančit a poskakovat po pódiu, aniž by její cop odletěl na míle daleko. Zábavná byla i taneční soutěž FestDance, které se účastnili jak amatéři, tak profesionální tanečníci a bylo se nač dívat.

Pro ty, kdo hořeli touhou po nových znalostech, byla připravena spousta přednášek. O japonské historii, herním průmyslu, jak na cosplay či o maskulinitě anime postav. Skvělá byla přednáška s názvem Malé japonské zvláštnosti s YouTuberkou z kanálu Japondělí. Slečna dokáže informace podat zábavnou formou a její příprava je poctivá, zaslouží si rozhodně klik na subscribe. Odbornější, ale o nic méně poutavé byly i Dějiny Japonska: Období Muromači. Náš fotograf pak ještě hodinu nadšeně rozprávěl, co všechno se na ní dozvěděl. Pro příští ročníky si zapište jméno Ondřej “Alexej” Kolařík, donutí vás zapomenout na nudné hodiny dějepisu. Kromě přednášek a soutěží byla přichystána spousta doprovodného programu. Herní koutek se starými hrami i oculus riftem, workshop kaligrafie, japonské divadlo a přehlídka lolita módy. Promítaly se filmy i seriály a dvěma filmům dokonce poskytlo své prostory kino Scala.

Velká část pavilonu byla zabraná nejrůznějšími stánky, kde se dalo koupit plno marchendisových předmětů v podobě triček, hrnečků a placek. Taky ale obchůdek s krásnými parukami, steampunkovými doplňky nebo komiksový koutek nakladatelství Crew. V rámci občerstvení se nabízela spousta japonských laskomin, jako jsou malé sladké pudingy, instantní ramen nebo nejlepší melounové pití na světě. Pro větší hladovce tu bylo kimchi a sushi připravované přímo před nimi.

Celý víkend měl výbornou přátelskou atmosféru. Na srazu se setkávali mladí (i staří) z celé republiky, seznamovali se a bavili. Tolik barev a dobré nálady se dnes na jednom místě jen tak nevidí. Klobouk dolů organizátorům za dobré zvládnutí davů lidí a za propracovaná videa k letošnímu ročníku. Příští rok rozhodně neodoláme.

 

ANIMEFEST 2017