Ať už patříte mezi znalce vytříbených rumů, občasné konzumenty tohoto nápoje, nebo máte pocit, že jakousi tekutinu tohoto názvu lila vaše babička do cukroví, pak byl Rumfest 2017 určen právě vám. Akce se totiž zaměřuje na široké spektrum návštěvníků a každému chce něco nabídnout.

A tak před vámi ve frontě občas stojí lidé, kteří se bojí zeptat, aby nevypadali hloupě, a jindy se zase během čekání na drink stáváte svědky odborné debaty na téma jihoafrických rumů, která vyvrcholí vzájemnou výměnou vizitek. A jak se organizátorům z odborného časopisu Barlife vydařil čtvrtý ročník této akce?

Realitní makléři se řídí heslem: místo, místo, místo. Nebo aspoň to říkali kdysi v televizi. Každopádně výběr místa je první změna, které si mohli staří harcovníci, nebo účastníci alespoň jednoho z předchozích ročníků, všimnout. Rumuchtiví účastníci se museli dostavit do areálu Žlutých lázní. A tak namísto honosné historické budovy se tentokrát celá akce odehrála u vody. Dle mého názoru se výběr místa podařil. Někomu totiž mohou připadat prostory Novoměstské radnice poněkud stísněné. A ačkoliv sobota byla jedním z nejchladnějších dní toho týdne, přesto bylo venku příjemně i večer. Jen těžko říct, jaký vliv na to měl alkohol, který jsem průběžně koštoval.

Vím, co piju

Číslem letošního Rumfestu se stalo 158. Nikterak proto, že by proti opilým výtržníkům zasahovali policisté, ale přesně 158 různých druhů rumů (zdůrazňuji RUMŮ) jste mohli u stánků ochutnat. Takže předpokládám, a to nechci nikoho podceňovat, že důvodů k návštěvě příštího ročníku je už teď několik. Celkem se svými produkty pochlubilo 15 vystavovatelů, mezi nimi například známé společnosti jako Bartida, Premier Wines & Spirits či Rumako.

Tento typ akce ale není o tom projít co nejvíce stánků a vydržet pokud možno na nohou až do noci. Klíčovou součástí akce, alespoň pro mě, jsou odborné semináře. Ty odstartovala svojí sladkou přednáškou Marcela Krčálová. Tématem totiž byla: čokoláda, která, je-li kvalitní, se skvěle s rumy páruje. O agricole rumech se pak účastníci mohli dozvědět více z přednášky Václava Jahna. Ten rozhodně není žádným Neználkem a důkazem toho budiž jeho nedávné vítězství v soutěži Diplomático World Tournament. A tak už můžu jako laik machrovat, že vím, jaké jsou historické rozdíly v pojetí rumu u Španělů, Francouzů či Angličanů. A přišel i opravdový McCoy. Nikoliv však jeden z nejznámějších pašeráků rumů z dob prohibice, Bill McCoy, ale rum The Real McCoy. Ten představil Bailey Pryor, zakladatel firmy Real McCoy Spirits, který se z dráhy úspěšného filmaře vrhnul na výrobu rumu.

Soutěže pro barmany i laiky

Možná si říkáte, že na celé odpoledne jsou tři přednášky trošku málo. Nikoliv, pokud je prolínají zábavné bloky. V hlavním stanu totiž ještě proběhla soutěž o nejlepšího barmana, který měl za úkol vytvořit twist na klasický koktejl za použití rumu značky Mount Gay. V porotě zasedli Brand Manager Mount Gay pro ČR a SR Alice Vaňková, Miloš Danihelka z baru L’Fleur a zástupce šéfredaktorky časopisu Barlife Tomáš Mozr. Do finále protlačili facebookoví fanoušci jednu barmanku a tři barmany, konkrétně Lýdii Mittuchovou z baru Cloud 9 Sky Bar and Lounge, Petra Pierra Bachtíka z baru L’Fleur, Alana Brázdu, jehož drinky si lze vychutnat v Coco Tiki Baru a Daniela Jacha reprezentujícího Cubana Bar v Brně. Daniel se ale nakonec finále nezúčastnil.

A tak se k vítězství zkoušeli promíchat pouze tři soutěžící. Lýdia Mittuchová se nechala inspirovat příběhem původních obyvatel ostrova Barbados a představila drink Devil Connection. Druhý nastoupil na scénu Alan Brázda, který roztančil publikum na pampeliškovém poli s koktejlem Dandelion Fashioned 1703. Ostrov Barbados se stal inspirací i pro Petra Pierra Bachtíka, který díky koktejlu Mistake ukázal, jak nám dnes chutná chyba Kryštofa Kolumba. To nejlepší nakonec tentokrát platilo. Pierre si odnesl, dle mého laického názoru, zcela zasloužené vítězství. Konkrétní receptury můžete najít na facebookových stránkách Rumfest by Barlife.

Král, či královna Rumfestu

O barmanský kurz Barlife Akademie si mohli zasoutěžit také účastníci, kteří byli vybráni metodou nejrychleji vystřelené (myšleno přihlášené) ruky. Pravidla byla jednoduchá – kdo se nejrychleji přihlásil a zodpověděl správně položenou otázku, měl bod. Možností jej získat bylo celkem deset. Genderově vyrovnaný souboj (dvě holky vs. dva kluci) nakonec ovládly naše něžné polovičky. Tímto gratuluji Markétě – třeba si to přečte.

A ostatní se alespoň mohli naučit tančit jako královny či králové. Venku totiž souběžně s programem probíhal minikurz salsy s profesionální tanečnicí, který si nakonec nenechala ujít ani místní labuť.
Možná si říkáte, že bych se měl snažit být více kritický. Ale proč? Kdo přišel, strávil příjemné odpoledne. Kdo se chtěl něco dozvědět, mohl navštívit výše zmíněné semináře, kdo chtěl ochutnat rumy, mohl navštívit některého z vystavovatelů a chvíli si popovídat s jejich odborníky, kdo si chtěl zatancovat, měl možnost se dokonce i něco přiučit. Na akci se dívám jako laik a musím říct, že pro mě to bylo skvěle strávené odpoledne a akce tohoto typu mě baví. Jedinou nevýhodou je, že vám ten den rychle uteče.

 

RUMFEST 2017