Spisovatelka Sylva Lauerová má na kontě již osm úspěšných knih. Která je tou srdeční záležitostí, nebo co za novinku právě chystá, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

 

❖ JAK BYSTE SVOU TVORBU POPSALA JEDNOU VĚTOU NĚKOMU, KDO ŽÁDNOU Z VAŠICH KNIH DOSUD NEČETL?

Píši, na co mám chuť, tím pádem nikdy neuhodnete, jaká bude má příští kniha.

Kniha Sylvy Lauerové SEXY STRATEGIE se 23. 11. 2015 křtila v pražském Paláci knih Luxor (foto: Next Foto)

❖ KTERÁ Z VAŠICH KNIH JE PRO VÁS TOU NEJSRDEČNĚJŠÍ ZÁLEŽITOSTÍ?

Všechny své knihy mám ráda, a každou jinak. Tuším, že srdeční záležitostí bude ta nejnovější: komiksový román Tichošlap – krasavec se 165 stranami barevných kreseb a trochu tajemným i provokativním příběhem. Ale pozor! V podstatě o každé své nejnovější knize prohlašuji, že bude tou “srdeční”.

❖ MYSLÍTE SI, ŽE VAŠE MULTIKULTURNÍ MANŽELSTVÍ A POBYT MIMO ČESKOU REPUBLIKU NĚJAK OVLIVNIL VAŠI TVORBU?

Ovlivnily celý můj život, nejenom tvorbu. Přinesly mi nadhled, méně křečovitosti a předpojatosti, obnovily ve mně schopnost si hrát a naučily mě vděčnosti za to, co mám a kde žiji.

Sylva Lauerová s kmotry románu Tichošlap (foto: Klára Smílková)

❖ SAMA SEBE POPISUJETE VÝČTEM ZNAMENÍ V RŮZNÝCH TYPECH HOROSKOPŮ. JAKÝ VZTAH MÁTE K ASTROLOGII?

K astrologii mám vztah lehce ostražitý, řekla bych. Ale zatím musím přiznat, že se astrologové v mém případě ve svých výpočtech příliš nemýlili. Ostatně moje první astroložka mi už před dvaceti lety řekla, že budu úspěšnou spisovatelkou. V té době jsem intenzivně podnikala v realitách a na psaní románů jsem neměla nejmenší pomyšlení. Takže astrologům držím palce.

❖ ŘEKLA BYSTE O SOBĚ, ŽE JSTE SPÍŠ ČLOVĚK, KTERÝ LÉTÁ HLAVOU V OBLACÍCH, NEBO NĚKDO, KDO STOJÍ NOHAMA PEVNĚ NA ZEMI?

S hlavou vysoko v oblacích stojím nohama pevně na zemi. Někdy se mi podaří vznést se pár desítek centimetrů nad povrch, ale obvykle se najde někdo, kdo mě razantně vrátí zpátky. Třeba nesplněným slibem, nedodrženým termínem nebo nezaplacenou fakturou.

Sylva Lauerová s manželem v Qaqortoqu v Grónsku

❖ KDY JSTE POPRVÉ PŘIČICHLA K PSANÍ JAKO K NĚČEMU TVŮRČÍMU A ROZHODLA SE, ŽE PRÁVĚ TÍM SE CHCETE ŽIVIT?

Psaním se v podstatě nedá živit. Autorské honoráře nejsou příliš vysoké. Dobře, pokud jste autorkou bestsellerů, je to trochu něco jiného… Ale já jsem snad asi nikdy ani neuvažovala o tom, že bych se psaním chtěla živit. Říkám si, že k vydělávání peněz jsou zde pragmatičtější disciplíny než poetická tvůrčí činnost. Pozměním tedy odpověď na vaši otázku: K pořádnému psaní, mám na mysli romány, jsem přičichla v roce 2006 a ucítila jsem, že když píši, jsem šťastná. To byl rozhodující moment.

❖ VYSTUDOVALA JSTE PRÁVA, ALE NA NÁSLEDNOU PRAXI JIŽ NENASTOUPILA. OVLIVNILA VAŠE ALMA MATER VÁŠ ŽIVOT JEŠTĚ JINAK, NEŽ ŽE MÁTE HEZKÝ ŘÁDEK V ŽIVOTOPISU?

Ale ano. Vysokoškolské vzdělání zkrátka zůstane vysokoškolským vzděláním. Přidá trochu na disciplíně, rozšíří obzory a třeba také zkultivuje slovník. Nikdy jsem nic nedělala kvůli “hezkému řádku v životopise”. Nemusela jsem.

Sylva Lauerová (foto: KIVA)

❖ PRACUJETE TEĎ NA NĚJAKÉ DALŠÍ KNIZE? NA CO SE PŘÍPADNĚ MŮŽEME, ALESPOŇ TEMATICKY, TĚŠIT?

Během velmi krátké doby vyjde komiksové zpracování románu Tichošlap (knižní předloha vyšla v zimě roku 2012). Strašně se těším, viděla jsem zkušební nátisky a kniha vypadá vskutku nádherně a je sexy. Dva roky spolupráce s kreslířem Jiřím Cardou a finální dny a týdny trpělivosti při grafických i textových korekturách se, doufám, vyplatily a čtenáři se mohou těšit na parádních 165 barevných stran původního českého komiksu o jednom superhrdinovi, který rozhodně nevypadá jako ti Marvelovi fešáci.

Sylva Lauerová (foto: KIVA)

❖ VĚŘÍM, ŽE SPISOVATELSTVÍ SE STALO VAŠÍM KONÍČKEM. CO ALE MIMO TO RÁDA DĚLÁTE, KDYŽ SI CHCETE OD PSANÍ ODPOČINOUT?

Plavu, pozoruji přírodu, třeba zvířata, to mě baví. Poslouchám hudbu, ráda tančím, samozřejmě čtu, nejčastěji populárně naučnou literaturu, beletrii výjimečně. A taky se učím. Ráda se učím. Mám pocit, že si tím zachraňuji a konejším to dítě ve mně, aby mi nezestárlo.