Svých pětadvacet let oslaví Skunk Anansie i koncertem v Praze

Skunk Anansie se rozhodli oslavit 25. výročí svého vzniku koncertním albem 25LIVE@25, na kterém zazní nejlepší skladby z šesti studiových alb, která dosud natočili a současně s výročním programem vyrazí na světová pódia. Jejich pražská zastávka bude 25. července ve Foru Karlín.

Skunk Anansie byli odjakživa radikální. Jsou takoví i dnes, spojují ve své hudbě konfrontaci a něhu, politiku a emoce, výbušnost a klid. Daří se jim úspěšně míchat vlivy různých kultur a osobností v kapele. 

Když se vynořili z londýnských zkušeben v roce 1994, nadchli každého, kdo měl možnost je slyšet a vidět naživo. Nezněli jako nikdo před nimi. 

“Byli jsme jako zemětřesení”, říká zpěvačka Skin, která založila kapelu s basákem Cassem a kytaristou Acem.

Málokterá kapela je na pódiu tak živelná jako Skunk Anansie. Jejich vystoupení jsou smrští energie, hluku a originality. Koncertní album bylo nahráno během jejich turné v roce 2016 nazvaného Anarchytecture. “Na koncertech ožíváme, tak ukazujeme naše tesáky,” říká basák Cass. Když Skunk Anansie v roce 1994 vznikli s původním bubeníkem Robbie Francem, kluby a bary rezonovaly britpopem. Dvacetiletí bílí kluci třískali do kytar jako jejich někdejší idoly: The Beatles, The Who, The Kinks.

Skunk Anansie byli téhle scéně na hony vzdáleni. Ve své DNA měli třaskavou směs rasy, pohlaví, sexuality, kulturních a hudebních vlivů. Působili jako outsideři, kteří chtěli ukázat, že je možné se lišit.

 Mezi lety 1995 a 1999 kapela vydala několik úspěšných singlů, které je zapsaly do dějin moderní hudby – Little Baby Swastikkka, Selling Jesus, Weak, Hedonism (Just Because You Feel Good), I Can Dream a Charlie Big Potato, a které se všechny objeví i na albu 25LIVE@25.

Tři kritikou nadšeně přijatá alba z té doby – Paranoid & Sunburnt (1995), Stoosh (1996) a Post-Orgasmic Chill (1999) – byla výpovědí kapely, pro kterou neexistovala škatulka. 

Předskakovali Therapy?, Bowiemu i U2, headlinovali na Glastonbury, vystoupili na třech koncertech v Jižní Africe, na pódiu se setkali s Lucianem Pavarottim na benefičním koncertu organizovaném dalajlámou.

Po několikaleté pauze a mateřství Skin se skupina opět sešla ve studiu a natočila další tři skvělá alba Wonderlustre (2010), Black Traffic (2012) a Anarchytecture (2015). 

“Rasismus pořád existuje, sexismus pořád existuje, homofobie pořád existuje a od chvíle, kdy se objevil Trump, probíhá válka,” říká Skin.

“Vývoj jde směrem dozadu a to my tolerovat nebudeme.”

 Dvacet pět let existence Skunk Anansie je událostí, které se věnují britská i mezinárodní média – Channel 4 News, Newsnight, The One Show, Radio 2 a časopisy Kerrang, NME, Classic Rock, Dazed & Confused, Phoenix Magazine, Diva Magazine, The Quietus a další.

Skin loni obdržela ocenění Inspirational Artist na 2018 Music Week Women In Music Awards.

 

KONCERT: SKUNK ANANSIE

KDY: 25. července 2019
KDE: Forum Karlín, Praha
VSTUPNÉ: od 790 Kč do 900 Kč
WWW: www.dsmacku.com