Temná turistika: nejděsivější místa na světě

440

Temná turistika. Běžní lidé se strašidelným místům nebo místům se “špatnou energií” vyhýbají, jsou však tací, kteří je přímo vyhledávají. Právě tento jev se označuje jako temná turistika. Cílené cesty za místy, které jsou často spojené s nějakou tragédií či smutným osudem. Pokud i vy patříte mezi příznivce temné turistiky a nebo vás zajímá, o jaká místa se jedná, přinášíme seznam 20 nejděsivějších míst ve světě. Najdete tam i několik lokalit přímo v České republice. 

Japonský ostrov Hašima

Ještě v roce 1887 to bylo jedno z nejlidnatějších míst na světě. Důvodem byly uhelné doly, které dávaly lidem práci. Pro jejich uzavření se z místa stalo město duchů, podobně jako z legendární Pripjatě. Opuštěné domy a rozpadající se zdi navodí skličující pocit dokonale. 

Les sebevrahů, Japonsko

V Japonsku ještě chvíli zůstaneme. Les sebevrahů se stal opravdu legendou. Jeho oficiální název zní Aokigahara a najdete jej na ostrově Honšú. Už po desítky let si nese nálepku místa, které si často vybírají sebevrazi ke svému činu. Není to náhodou. Vše souvisí s japonskou mytologií. Začalo to v roce 1960, kdy spisovatel Seičó Macumoto napsal svůj román, kde tento les popisuje jako místo, kam odcházejí lidé zemřít. To zvedlo obrovskou vlnu sebevražd. Místo je natolik legendární, že se dostalo i do světa kultury. Stal se inspirací pro vznik několika filmů, včetně japonského dramatu Aokigahara (2012), amerického dramatu The Sea Of Tree a amerického hororu Les sebevrahů. 

Pripjať, Ukrajina

Ukrajinské město vzniklo nedaleko Černobylu. Žili tam mladí lidé plní elánu, kteří byli v jaderné elektrárně zaměstnaní. Věkový průměr obyvatel nedosahoval ani třiceti let a mladé rodiny přiváděly na svět ročně přes tisíc dětí. Vše se změnilo 26. dubna 1986 po výbuchu Černobylské jaderné elektrárny, od té doby nese Pripjať přízvisko „město duchů“. Stojí tady vybydlené zchátralé domy a vysoká radioaktivita ještě dlouho nikomu nedovolí, aby se sem podíval na více než několik málo hodin.

Ostrov panenek, Mexiko

Ostrov panenek se nachází v kanálu Xocimilca v Mexiku. Panenky najdete úplně všude – jsou pověšené na stromech i na okolních domech, sedí v trávě nebo gaučích rozmístěných všude možně. Kde se tam vzaly? Příběh hovoří o poustevníkovi, který žil na ostrově před asi 50 lety. Když se v kanále utopila malá holčička, začaly se ve vodě objevovat panenky. Viděl v tom dílo zlých duchů a tak začal na obranu vešet panenky po stromech. Jednou se nešťastnou okolností utopil v kanále. Ostrov teď obývají už jenom panenky. 

Kostel v Lukové

Prvním českým zástupce je kostel v Lukové. Již od 14. stoleti, kdy byl kostel založen, se na něj lepila smůla. Poslední tečku mu zasadil minulý režim. Do kostela zatéká, chybí mu témeř všechna okna, a vypadalo to, že brzy zchátrá. V roce 2012 zde ale uspořádal výstavu Jakub Hadrava. Do kostela instaloval sochy připomínající duchy. Právě tato výstava přilákala kvůli své tajuplné atmosféře velké množství lidí a na dobrovolném vstupném se vydělalo i na opravu střechy.

Katakomby, Paříž

Podzemní labyrint pod hlavním městem Francie je legendární rozlohou a vzájemným propojením chodeb. Málo se ale ví, že velká část podzemí slouží jako katakomby – podle odhadů by zde měly být uloženy ostatky až šesti miliónu lidí. To je děsivé samo o sobě. 

Křížová hora, Litva

Pokud budete cestovat do Litvy, neměli byste minout Křížovou horu. Její název je přiléhavý – jedná se o horu s přibližně 50 000 litevskými kříži a krucifixy. Nejde však o hřbitov, jakkoli tak vypadá. Původ křížů vysvětluje místní pověra, podle níž každého, kdo na horu přinese kříž, čeká dobrý osud. 

Přízračný tunel, Austrálie

Nyní se podíváme do Austrálie. Městečko Picton bývá označováno jako nejděsivější místo Austrálie. Středobodem strašení se tam stal starý železniční tunel, který sloužil svému účelu až do druhé světové války, načež se v něm nacházel sklad yperitu a následně pěstírna hub. Dokud místní ještě tunel využívali, byl svědkem řady úmrtí – pod koly vlaků končili sebevrazi i nešťastníci. Jejich duchové se však prý místa drží dodnes: Turisté tam pociťují prudké poklesy teploty a jednu výpravu dokonce vyděsil přízrak vlaku. Tím ovšem výčet nekončí – na městském hřbitově straší duše mrtvých dětí a pacientky v porodnici v noci údajně škrtí přízračné ruce.

Viktoriánský hřbitov Highgate, Velké Británie

Za dalším děsivým místem se vypravíme na sever Londýna. Hřbitov, jehož nejstarší část pochází z viktoriánské éry, vznikl v roce 1839 a v okamžiku, kdy na něj padne pověstná londýnská mlha, je jako vystřižený z hororu. Břečťanem obrostlé sochy, bizarní náhrobky, hustá zeleň, která toho dokáže spoustu ukrýt.  Najdete tady třeba hrob Karla Marxe. 

Trosky budoucnosti Sanzhi, Taiwan

Měl to být luxusní hotelový resort na Taiwanu. Středisko Sanzhi  se ale nikdy nedostavělo. Stavba začala v roce 1978, pozastavena a nakonec ukončena byla o dva roky později. Prý po sérii zvláštních nehod, při kterých zemřelo několik dělníků. Celý areál pak byl ponechaný napospas přírodě.

Krvavý vodopád, Antarktida

První pohled opravdu vyděsí. Nejedná se však o krev, ale o  přírodní zázrak. Tím je pokryto všech pět pater karmínového vodopádu. Krvavě rudou barvu zde zanechali mikrobi, kteří se nachází v jezeře, které zaplavilo místní ledovec před asi pěti miliony let. Voda pod ledem nemá dostatečný přísun kyslíku a světla, čímž se stále více koncentruje. Voda je zde navíc asi třikrát slanější než v oceánu, což zajišťuje ochranu před zmrznutím. Na několika místech pak prosakuje na povrch a tvoří právě tuto krvavou podívanou.

Podvodní socha Ježíše, Itálie

Sochy samy o sobě někdy nahánějí hrůzu. Ty nejklasičtěší, tedy sochy Ježíše Krista, dvojnásobně. Nejzvláštnější podobiznu najdete na dně Středozemního moře u břehů Itálie. Socha zde byla postavena na památku jednoho z utopených potápěčů. 

Hrad Houska 

Opět se podíváme do České republiky. Hrad Houska je téměř legendou mezi tajemnými místy opředenými pověstmi. Nejsou totiž známy okolnosti, za kterých byl postaven. Podle odborníků stojí na velmi nepraktickém místě a architektonicky je postaven tak, aby se dokázal ubránit proti nepříteli zevnitř. Střežilo se zde tedy něco, co se nesmělo dostat ven? Legenda praví, že hrad je zbudován na skále, ve které je díra až do samotného pekla. V podzemí se má také nacházet množství chodeb a prostor, kde jsou pohřbeny kostry bytostí, které nebyly ani lidmi ani zvířaty. 

Hřbitov bláznů, Bohnice 

Za dalším českým tipem se vypravíme do Prahy. Hřbitov nedaleko psychiatrické nemocnice bývá označován jako hřbitov bláznů. V jižní části jsou pochováni duševně nemocní násilníci a vrazi a jedná se o místo s velmi ponurou atmosférou. Údajně je zde pohřben vrah prostitutky Otýlie Vranské, jejíž tělo bylo v roce 1933 rozřezáno na kusy a posláno v kufrech poštou. Dále se zde má nacházet neoznačený hrob sarajevského atentátníka Gavrila Principa. 

Ostrov Poveglia, Benátky, Itálie

Tento překrásný ostrov sloužil nejen jako karanténa pro lidi, které napadl mor, ale také jako blázinec. Tamější doktor měl provádět na pacientech různé experimenty, následně prohlašoval, že byl posedlý duchy a kvůli tomu skočil z nemocniční věže. Hlasy, křik a tmavé stíny jsou dnes viděny a slyšeny po celém ostrově. Místní obyvatelé ostrov navštěvovat nechtějí, aby nebyli prokleti a rybáři odmítají lovit v této oblasti ze strachu, aby nevylovili lidské ostatky.

Overtounský most, Skotsko

V malebné skotské vesničce Milton se nachází tento most, přes nějž neradno chodit se psem. Každý z těchto věrných přátel člověka, který na něj vstoupí, má silné nutkání z mostu skočit. Od 60. let, kdy úřady tyto případy zaznamenávají, tu takto zahynulo celkem 600 psů. Vědci jednoznačnou příčinu neurčili, na vině ale může být proudění vzduchu přinášející odspodu pach hlodavců, jenž může psy přitahovat.

Jeskyně Actun Tunichil Muknal, Belize

Nachází se v národním parku Tapir Mountain, což je významné archeologické naleziště, které vydává důkazy o mayské civilizaci. V jedné části této jeskyně zvané „chrám“ Mayové skládali lidské obětiny, neboť věřili, že právě odsud lze vstoupit do nadpozemského života.

Svatyně Tophet, Tunisko

Nejsmutnější náboženskou praxí starého Kartága byl rituál dětských obětin, pro něž byly předurčeny právě ty nejmenší z dětí. Během obřadu bylo zakázáno plakat, neboť aktéři ceremonie věřili, že i jediná slza nebo náznak smutku by snížil hodnotu obětiny. Archeologové vroce 1921 našli několik řad uren obsahujících ohořelé ostatky zvířat i malých dětí.

Městečko mrtvých, Rusko

Dargavs v Severní Osetii vypadá se svými kamennými domky jako malebná víska, ve skutečnosti se však jedná o starobylou nekropoli. Ve zdejších četných kryptách jsou pohřbeny lidské ostatky společně s jejich oblečením i osobními věcmi.

Zavěšené rakve Sagada, Filipíny

Na filipínském ostrově Luzon leží víska Sagada. Ta je jedním znejstrašidelnějších míst v celé zemi. Na vině jsou četné doklady dávného a hrůzně působícího způsobu pohřbívání lidí v podobě rakví zavěšených na útesech. Podivná praxe vychází z přesvědčení domorodců, že čím výše jsou ostatky uložené, tím blíže je duch nebi.

Zdroj fotografií: www.depositphotos.com