U marvelovských filmů je v současné době těžké něčím novým překvapit či zaujmout, filmu Thor: Láska jako hrom se ale daří oboje. Taika Waititi přináší příběh, který opět kombinuje akci s komedií, tentokrát je ale, jak název napovídá, také silně zaměřený na city, a to nejen na ty romantické.

Gorr the God Butcher (Christian Bale) byl zklamán bohy, a proto usiluje o jejich zánik. Jeho dalším cílem není nikdo jiný než právě bůh hromu Thor (Chris Hemsworth). Ten se ho proto vydává porazit se svými přáteli Valkýrou (Tessa Thompson), Korgem (Taika Waititi) a svou ex-přítelkyní Jane Foster (Natalie Portman), kterou si nově vyvolilo jeho mocné kladivo Mjolnir.

Děj zpočátku probíhá v již zavedených superhrdinských kolejích a snaží se spíše postavit základy druhé polovině, která je kvalitnější částí snímku. Některé scény tak působí lehce uspěchaně (například scény se Strážci Galaxie) a kostrbatě. Waititi viditelně bojuje s tím, že musí navazovat na materiál, který není jeho vlastní. 

Jakmile je tato část za ním, rozjíždí se silně ztřeštěný, ale emocemi nabitý a místy i děsivý děj, který v mnohém překvapí, protože se režisér na rozdíl od svých superhrdinských předchůdců neobává i riskantnějších rozhodnutí. Waititi svou kreativností obohacuje i bojové scény, kde se kromě nečekaných bojovníků objeví i dosti neobvyklé zbraně.

Nepravidelní diváci superhrdinských filmů pak ocení rekapitulaci událostí z předchozích filmů, která je ale do snímku zasazena přirozeně a příliš nenarušuje jeho strukturu.

Láska všude kolem

Jak už název napovídá, velkou roli zde hraje láska. Nejedná se však zdaleka jen o tu romantickou, které je tu plno, ale i rodinnou.

Hlavní vztah mezi Jane a Thorem funguje lépe než v prvních dvou dílech série, i tak však mezi Portmanovou a Hemsworthem není dostatečné jiskření, aby působili jako neoddělitelný, sobě souzený pár. Působí tak spíše jako dva blízcí přátelé než milenci, jejichž city nikdy nevyhasly. Romantické vztahy vedlejších postav se tak jeví mnohem zajímavěji, přestože dostaly jen velmi malý, až epizodický prostor.

Trochu neobvyklý je vztah Thora k jeho zbraním, který je opravdu doveden, s velkou dávkou nadsázky a ironie, až na úroveň skutečné romance a po celý příběh nesmírně baví. Přestože se zpočátku jeví jako pouhý, přes celý film protažený, vtip, je pro děj nesmírně důležitý a několikrát přímo klíčový.

Z hereckých výkonů je nejvýraznější Tessa Thompson jako Valkýra. Vedle sarkastických komentářů a skvělých bojových sekvencí ji diváci mají šanci i hlouběji poznat. Je také vidět, jak moc si Tessa Thompson svou postavu užívá.

Většího prostoru se překvapivě dočkal i Korg, který doposud vždy sloužil jen jako komediální figurka. Waititi dal své postavě historii i romantický vztah, navíc v příběhu zaujímá roli vypravěče.

Christian Bale neměl jako Gorr lehkou úlohu, jeho postava je totiž stejně černobílá jako Stínový svět, ve kterém se skrývá. Bale si s Gorrem pohrává a velmi důvěryhodně ho ztvárňuje. Jeho balancování na pozici záporáka a anti-hrdiny patří k vrcholných hereckým výkonům snímku.

Jane Foster měla v předchozích dílech problém s tím, že její jediná role v ději měla být Thorova přítelkyně. To se zde změnilo a my tak máme konečně šanci Jane poznat jako výraznější postavu. Vzhledem k jejímu předchozímu vývoji (nebo spíše jeho absenci) je ale těžké s ní plně soucítit, protože ji stále příliš neznáme. Role superhrdinky jí ale sedí a na fandění jejímu vítězství její takové ztvárnění stačí.

Do role Thora už Chris Hemsworth nic moc nového nepřináší, je ale otázkou, zda je to po tolika filmech ještě vůbec možné. Roli si viditelně stále užívá – ale podobně jako v ostatních snímcích – je zastíněn mnohem zajímavějšími charaktery.

Jak už je u Marvelu zvykem, ve filmu se objevují nejrůznější camea. Jejich zakomponování do děje zde však není přímo do očí bijící a neodvádí pozornost od hlavní dějové linky.

Temnota v zářivých barvách

Vizuální zpracování filmu je v typické marvelovské kvalitě, v některých scénách jsou tedy fantastické světy do detailu propracované a v jiných se jedná o pravý opak. Nejlépe vypadá Stínový svět, který je převážně černobílý a odlesky barev zde pomáhají dokreslit situaci, ve které se hlavní hrdinové ocitli. Sekvence s drolící se planetou při souboji s Gorrem jsou vizuálně efektivní a překvapivě i více hororové než ty v temně laděném filmu Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022).

Snímek opět doprovází hity nabitý soundtrack. Zazní tu Guns N‘ Roses, ABBA i Enya. Na rozdíl od předchozího dílu zde však chybí propojení děje a unikátnosti.

Předvídatelnost i originálnost v jednom

Thor: Láska jako hrom v mnohém hraje na tradiční superhrdinská klišé, Waititi se je však snaží zbořit při každé příležitosti a vystavět si hrdinský svět po svém a poté, co se vymámí z návaznosti na filmy jiných autorů, se mu to i daří.

Čtvrtý Thor tak není nejoriginálnějším snímkem, jaký kdy uvidíte, v rámci velkých hollywoodských trháků ale patří v současnosti k tomu nejkvalitnějšímu. Waititi si zde drží svůj styl a s citlivostí sobě vlastní důkladně spojuje emoce se ztřeštěností.

FILM: THOR: LÁSKA JAKO HROM

Scénář: Taika Waititi, Jennifer Kaytin Robinson
Režie: Taika Waititi
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Chris Hemsworth, Tessa Thompson, Natalie Portman, Taika Waititi, Christian Bale, Chris Pratt, Karen Gillan, Jaimie Alexander, Sean Gunn, Matt Damon, Sam Neill, Melissa McCarthy, Luke Hemsworth, Russell Crowe, Simon Russell Beale
www.falcon.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
8
Herecké výkony
9
Vizuální zpracování
9
Hudba
9
thor-laska-jako-hromThor: Láska jako hrom patří mezi to nejlepší, co filmový Marvel v současnosti nabízí. Děj je sice zpočátku lehce kostrbatý, Taika Waititi zde viditelně lehce bojuje s nutností navazovat na další filmy v sérii. Jakmile ale už nemusí vycházet z materiálu ostatních, nasazuje naplno svůj originální styl a typický humor a emoce a film vygraduje do kvalitního konce. Snímek navíc nabízí i výrazné obsazení v čele s Tessou Thompson (Valkýrie) a Christianem Balem (Gorr).