Jestli existuje někdo, do jehož hlavy by bylo zajímavé nahlédnout, je to Tim Burton. Rodák z kalifornského Burbanku a jeden z nejzajímavějších filmových tvůrců současnosti, zahájil v Praze svou výstavu nazvanou Tim Burton a jeho svět. Na tiskovou konferenci v Domě U Kamenného zvonu dorazil tradičně celý v černém a skryt za slunečními brýlemi. Vypadal jako jeho filmy, které za maskou ponurosti skrývají barvitý svět plný hravosti a humoru.
Podle slov samotného Burtona je Praha místem velmi uměleckým, se skvělou inspirativní energií. Expozice nemohla být zasazena do lepšího místa, než je Dům U Kamenného zvonu, který svou atmosférou a temným chladným sklepením (kde se nachází workshop výstavy) dává expozici výborné zázemí. Praha se tak zařadila mezi světové metropole jako New York, Melbourne, Los Angeles, Toronto a Paříž, které taktéž hostily Timovu výstavu. Na rozdíl od výše zmiňovaných měst má Praha výlučnou možnost prezentovat sto padesát dosud nevystavených umělcových děl a čtyři loutky, které chrání foukané skleněné bubliny. Z českých umělců Tim Burton zmínil Karla Zemana, jehož celoživotní dílo ho inspirovalo. „Když jsem žil ještě v Burbanku, viděl jsem v televizi dokument o Karlu Zemanovi a byl jsem jím fascinován.“ Burton oceňuje hlavně řemeslnou práci, kterou Zeman odváděl. Dalším Burtonovým vzorem je Jan Švankmajer, se kterým se v Praze plánuje setkat. Tima Burtona v jeho kresbách nejvíc inspirovaly hororové filmy. Svá monstra, která v sobě mají ale vždy něco půvabného, nechává Tim volně přicházet.
„Proč mám rád hororovou tvorbu? Podívejte se na mě (směje se), je to terapie, která mě drží naživu.“ Své hrdiny, nepochopené a osamělé, kreslí prakticky neustále – do svých skicářů nebo na hotelové lístky či papírové ubrousky v restauracích. Kresba samotná je dle jeho slov výbornou průpravou k tvorbě filmu. Burton nevyvázl z tiskovky bez dotazu na své alter ego, herce Johnnyho Deppa. „Johnny je výborný, protože mu nedělá problém vypadat směšně.“ Dalším jeho nerozlučným kumpánem je skladatel Danny Elfman. Ten skládá hudbu k Burtonovým filmům již pěknou řadu let. Na otázku, jak se s ním po tak dlouhé době spolupracuje, Tim žertoval: „Mám ho plný zuby!“ Potom už vážně dodal, že se s Dannym znají ještě ze studentských let. Burton ho chodil poslouchat v Los Angeles ještě v době, kdy netočil a Elfmanova hudba mu vždy přišla velice „filmová“.
Tim Burton považuje za čest, že může vystavovat svoje umění právě v Praze. Celou výstavu má na starost kurátorka Jenny He, která se podílela na Burtonově výstavě v Museum of Modern Art v New Yorku. Pod jejím vedením se tato výstava stala třetí nejnavštěvovanější v historii tohoto muzea. Pražskou expozici provází po celou dobu jejího trvání bohatý doprovodný program. V již zmiňovaných sklepeních můžete využít interaktivní tvořivou zónu nebo si vychutnat některou z projekcí Burtonových filmů. Víc vám prozrazovat nechci, abych vás nepřipravila o překvapení a zážitek.
Vidět Tima Burtona na vlastní oči byl splněný sen. Vyrostla jsem na jeho Batmanovi a Střihorukém Edwardovi. Už tenkrát mě fascinovaly pitoreskní postavičky, barevnost, ale i temnost jejich světů. To jsem ještě nevěděla, že Tim Burton existuje. avzdory faktu, že je duší samotář, že nemá rád davy a miluje londýnskou mlhu, působil velice sympaticky, skromně a během mluvení mu ruce divoce létaly na všechny strany, stejně jako jeho vlasy. Tim mi připomíná právě svého hrdinu – Střihorukého Edwarda, který má neustále kreativní nápady. Na rozdíl od Edwarda se ale naštěstí nemusí skrývat před světem ve věži. I když – kdo ví, jestli by mu tam nebylo lépe. Jedna novinářka se ho zeptala, jestli ví, kdo je to kostlivec ve skříni. Tim neznal správnou odpověď, že se jedná o loňského výherce hry na schovávanou, ale dodal, že on sám se ve skříni skrýval většinu dne. Vstupenky na výstavu pořídíte za 190 Kč v předprodeji na www.ticketpro.cz vždy na určitý den, jejich prodej je omezen na 400 kusů denně (platí pouze pro TicketPro). Vstupenky lze zakoupit také přímo na místě.