Vyrazit do Švédska a navštívit Stockholm byl nápad, který přišel jako blesk z čistého nebe, nicméně mu nešlo odolat. Jelikož nás ale myšlenka, že letíme do tak obrovské a rozmanité země, a přitom uvidíme pouze její hlavní město, úplně neuspokojovala, pojali jsme celý výlet mnohem dobrodružněji. Vydali jsme se na čtyřdenní jízdu, kde se stal spánek sprostým slovem a scenerie, které nám švédská příroda i města poskytovala, naším pohonem.
Do Stockholmu, rozkládajícím se na čtrnácti ostrovech, jsme dorazili v pátek večer, a i přes veškerá varování a příběhy o podnapilých Švédech o víkendu jsme vyrazili na průzkum metra. Umění totiž ne vždy najdeme nutně jenom v galeriích či muzeích a stockholmská tunnelbana je tomu dechberoucím důkazem. K volnému pohybu po stanicích jsme zvolili SL kartu, kterou jsme si předplatili na 72 hodin. Zaplatili jsme 280 švédských korun (cca 670 Kč) a na tři hodiny zmizeli v podzemí. Stanice jako T-Centralen, Rådhuset, či Solna nás naprosto okouzlily a jelikož už byla noc, minimum lidí dodalo celému zážitku jiný rozměr.
Následující brzké ráno se neslo v duchu cestování. Vlakem ze Stockholmu do Uppsaly, kam jezdí vlak každých dvacet minut, v Uppsale rychlý přestup a po dvou hodinách jsme se ocitli v městečku Morgongåva, které však naší cílovou destinací nebylo. Mířili jsme ještě o sedm kilometrů dál, na farmu Gårdsjö älgpark. Tam už jsme se však museli dostat po svých. Ačkoliv se jde téměř celou dobu po hlavní silnici, cesta je nezpevněná, míjíte pouze pár červených baráčků a všude kolem se rozprostírá nedotčená příroda.
Jedná se o losí farmu a vidět tahle zvířata ve svém přirozeném prostředí je zážitek, bez kterého by neměl nikdo jezdit domů. Jenom samotný vstup stál 280 švédských korun (cca 670 Kč) a počáteční obava, že se jedná o turistickou atrakci, kde na zvířata není brán ohled, rychle opadla. Do areálu je přístup umožněn pouze jednou denně na speciálním traktoru, který řídí sám majitel Leffe. Následuje asi hodina strávená v přítomnosti losů, kdy se ocitnete v jejich bezprostřední blízkosti, můžete si na ně sáhnout, Leffe vám povypráví svůj příběh, zajímavosti a velmi rád odpoví na veškeré dotazy. Navíc úcta a pokora, s jakou se majitel ke zvířatům chová, je cítit z každého jeho slova a pohybu.
Po cestě zpět jsme si udělali mezizastávku v Uppsale, kde jsme si vychutnali fiku – tradiční švédskou pauzu na kávu a kanelbulle, tedy skořicový suk. To však ani zdaleka nebyl jediný gastronomický zážitek. Švédsko je vyhlášené pro své masové kuličky a já v jeho hlavním městě můžu vřele doporučit restauraci Meatballs for the People. Pokud zde zvolíte klasiku, tedy masové kuličky s bramborovým pyré, brusinkami a okurkou, připravte si 179 švédských korun (cca 430 Kč). Zatoužíte-li však po něčem méně lokálním, neměl by vám uniknout podnik Meno Male s pravou italskou pizzou a pivem, kde na vás jižanský temperament dýchne okamžitě po otevření dveří.
„Jak jste si mohli v průběhu článku spočítat, Stockholm není levná záležitost, nicméně vás přivítá tak vřele, že neodoláte a vychutnáte si ho se vším všudy…“
Procházka Stockholmem se místy může proměnit ve výstup na Mount Everest, jelikož většinou všude jdete do kopce a výjimkou není ani vyhlídka Monteliusvägen, kam nás naše kroky zavedly se západem slunce. Jedná se o místo, jež vám odkryje jeden z nejhezčích pohledů na ikonickou červenou radnici, jezero Mälaren a ostrov Riddarholmen, jehož neodmyslitelnou dominantou je Riddarholmský kostel, kde se po tři staletí pohřbívali švédští panovníci. Ve Švédsku se navíc nemusíte obávat, že by se západem končil den, světlo je zde téměř nepřetržitě.
Ospalé nedělní ráno s sebou přineslo liduprázdné ulice a my si tak naplno mohli vychutnat malebné uličky starého města Gamla Stan, jež jsou tvořeny především restauracemi a obchůdky se suvenýry. Ty nás zavedly na nejstarší stockholmské náměstí Stortorget a ke královskému paláci Kungliga slottet. Odtud jsme se vydali na procházku přístavem, kde jsme nasedly na loď a zamířili na ostrůvek Sandhamn k Baltskému moři, který je součástí Stockholmského souostroví. Lodní dopravu na některé ostrůvky zajišťuje společnost Stromma a pokud nevlastníte loď svou, je to také jediná možnost, jak se tam dostat.
Zpáteční lístek na Sandhamn vyjde na 370 švédských korun (cca 890 Kč) a plavba trvá něco málo přes dvě hodiny. Ostrůvek nabízí spoustu rozličných zákoutí, kdy v jeden moment obdivujete domy natřené falunskou červení, ve druhý si na pláži vychutnáváte výhled na širé moře a vzápětí se procházíte lesem s typickou švédskou flórou. Na velké množství míst se zároveň ale nedostanete, jelikož jsou soukromé a vstup je zde zakázán.
Ve Stockholmu byste neměli vynechat ani muzea, z jejichž široké plejády si vybere každý. Námořní Vasamuseet ve svých útrobách skrývá stejnojmennou loď, jež se v roce 1628 potopila a vyzvednuta byla o 333 let později. Hudební zážitek slibuje interaktivní ABBA The Museum a pokud byste chtěli proniknout do severského životního stylu, nemělo by vám uniknout ani Nordiska museet. Umění Pabla Picassa či Salvadora Dalího můžete obdivovat v Moderna Museet a současnou fotografii v galerii Fotografiska. A jestli vás expozice omrzí, nedaleko se nachází zábavní park Gröna Lund, jehož horské dráhy a atrakce zaujmou každého nehledě na věk.
Jak jste si mohli v průběhu článku spočítat, Stockholm není levná záležitost, nicméně vás přivítá tak vřele, že neodoláte a vychutnáte si ho se vším všudy. Pomalý životní styl se vám okamžitě vryje pod kůži, půvab města vás okouzlí a pokud zavítáte i na švédský venkov, jen tak na to nezapomenete. Ačkoliv tahle skandinávská země není od České republiky natolik vzdálená, připadáte si zde vskutku jako v jiném světě. Nám k naprosté spokojenosti chybělo už jenom vidět polární zář, ale o tom zase někdy příště…