Jaro pomalu, ale jistě vítězí nad chladnými spáry zimy. Otepluje se a v našem malebném kraji se postupně začínají konat první food festivaly. Skvělá možnost, jak zasytit prázdný žaludek, ochutnat všelijaké kulinářské tradiční, netradiční, české i zahraniční výrobky, jen tak poklábosit s přáteli nebo si udělat příjemný den s rodinou. Kam tedy za skvělými pokrmy a nápoji vyrazit?

 

❖ ČOKOLÁDOVÝ FESTIVAL

8.-10. března 2019
OC Olympia, Písecká 972/1, Plzeň
www.cokoladovy-festival.cz

Čoko fest s sebou letos přinese výstavu historie čokolády, vaření čokoládových dobrot, stánkový prodej, degustace, workshopy a různá vystoupení. Připraveny jsou i zábavní kvízy a soutěže pro rodiny s dětmi.

❖ DEPO STREET FOOD MARKET

16. března 2019
DEPO2018, Presslova 14, Plzeň

www.depo2015.cz

Třicet stánků vám nabídne k ochutnání pokrmy z celého světa. Chybět nebudou burgery, exotika, sladká jídla ani dobré pití.

❖ FESTIVAL POLÉVKY

12. května 2019
Areál Plzeňský Prazdroj, Plzeň

Zúčastněte se hlasování o nejlepší polévku na Festivalu polévek v Plzni. Výběr bude z rybích, mexických, orientálních, ale i klasických českých. Všechny polévky budou soutěžící vařit přímo před obecenstvem ve čtyřlitrových kotlích z Maďarska.

❖ BEKO FRESH FESTIVAL

18.-19. května 2019
Park za OC Plzeň Plaza
www.iprima.cz

Kromě gurmánských lahůdek a lahodného pití bude připraven program se Zdeňkem Pohlreichem. Kulinářské workshopy zapojí do programu i publikum a představí se nejlepší restaurace z regionu. Novinkou letošního roku bude vinařská zóna.

❖ SUPERFESTIVAL ZDRAVÍ

25. května 2019
Oblastní muzeum v Mostě, Československé armády 1360
www.superfestival.cz

Největší český veletrh zdravého životního stylu v severozápadních Čechách. Nejen, že ochutnáte řadu zdravých jídel, zároveň se i něco přiučíte. Na programu jsou přednášky a workshopy, představí se řada kaváren, farem, restaurací, výrobci zdravých potravin a také sportovní kluby.

❖ ČOKOLÁDOVÝ FESTIVAL

22.-24. březen
Dům kultury, Markova 311, Liberec
www.cokoladovy-festival.cz

Na letošním čokoládovém festivalu v Liberci se vám naskytne možnost ochutnat všechny druhy čokolády. Dozvíte něco z její historie a budete si ji moci sami vyrobit i okusit. Děti můžete vzít s sebou, nudit se tu určitě nebudou.

❖ BEKO FRESH FESTIVAL

24.-25. května 2019
Areál parku u bazénu, Liberec
www.iprima.cz

Tradiční oslavu dobrého jídla i pití zpestří stejně jako v Plzni program se známým šéfkuchařem Zdeňkem Pohlreichem. Letos se navíc můžete těšit na novou vinařskou zónu, kde vám budou představeny různé vzorky vynikajícího vína.

❖ GARDEN FOOD FESTIVAL

4.-6. dubna 2019
Karlín Invalidovna, Praha
www.gardenfoodfestival.cz

Garden Food Festival nabídne českou kuchyni ze všech krajů, exotické delikatesy, farmářské i lokální produkty včetně různých lihovin. Na tomto jarním festivalu si bezesporu každý přijde na své.

❖ FOR PLANET FEST

7. dubna 2019
Náplavka, Rašínovo nábřeží, Praha
www.facebook.com

Živé setkání lidí, kteří chtějí být ohleduplní ke zvířatům, vám zaručí For Planet Fest. Kromě jídla z rostlin tu také budou přednášky, workshopy a poradenství v oblastech ekovýroby, zero waste, stavitelství, chybět nebude ani obrovská vegan zóna.

❖ ČOKOLÁDOVÝ FESTIVAL

12.-14. dubna 2019
Kulturní dům Lorenc, U Lorce 57, Kutná Hora
www.cokoladovy-festival.cz

Na Čokoládovém festivalu se něco dozvíte, něco si uvaříte, něco sníte, a ještě se budete dobře bavit. Nejoblíbenější sladkost ochutnáte nejen během degustací ve stáncích, ale i při vaření během workshopů. O zábavu se postarají rodinné kvízy, soutěže a vystoupení.

❖ STREET FOOD FESTIVAL HOLEŠOVICE – JARO

14. dubna 2019
Cross club, Plynární 1096/23, Praha 7
www.facebook.com

Venkovní festival se v Praze objeví již pošesté. Budete mít možnost ochutnat různé dobroty, k dispozici bude kolem padesáti stánků s vynikajícími delikatesami.

❖ ASIA FEST

19.-20. dubna 2019
Hořejší nábřeží, Praha 5 – Smíchov
www.facebook.com

Pokud jste vyznavači asijské kuchyně, návštěvu Asia Festu byste neměli vynechat. Ochutnáte orientální kulturu a můžete se těšit také na zajímavý doprovodný program. Kromě kulinářských umění uvidíte bojové sporty, tanec, dračí a ohnivou show.

❖ VEGAN BURGER FESTIVAL

21. dubna 2019
Cross club, Plynární 1096/23, Praha 7
www.facebook.com

Vegan Burger Festival nabídne nepřeberné množství hamburgerů bez použití živočišných produktů a troufáme si tvrdit, že alespoň jeden z nich si i zatvrzelý milovník masa zamiluje. O zábavu se postará kulturní a sportovní doprovodný program.

❖ PROSECCO AND FOOD FESTIVAL

27. dubna 2019
Žluté lázně, Podolské nábřeží 3/1184, Praha 4
www.prosecco-food-fest.cz

Kromě oslavy dobrého jídla a pití festival také nabízí i odpočinek a zábavu. Ochutnáte oblíbené italské šumivé víno a mnoho gastronomických specialit z celého světa.

❖ VEGGIE NÁPLAVKA JOY

1. května 2019
Rašínovo nábřeží, Praha
www.veggienaplavka.cz

Největší česká veganská open air akce již po osmé míří do našeho hlavního města. Pražská náplavka se na prvního máje promění v obrovský veganský market. Kromě jídla se můžete těšit na hudbu i zajímavé hosty.

❖ PRAGUE FOOD FESTIVAL

24.-26. května 2019
Vyšehrad, Praha 2
www.praguefoodfestival.cz

Tři dny kulturního, a hlavně gastronomického zážitku nabízí Prague Food Festival. Prezentovat se bude nejen bohatá gastronomie od nejlepších kuchařů, ale i různé delikatesy a nápoje. Doprovodný program je samozřejmostí.

❖ PRAGUE ICE CREAM FESTIVAL

2. června 2019
Výstaviště Holešovice, Praha
www.pragueicecreamfestival.cz

Největší festival tohoto typu v celé střední Evropě, který by neměl vynechat žádný milovník zmrzliny. Ochutnáte různé tipy zmrlin, rozmanité druhy ovoce, alkoholické i nealkoholické nápoje, kávy a občerstvení.

Autorka fotografie: Natalie Máchová

❖ GASTROFEST

25.-28. dubna 2019
Výstaviště České Budějovice
www.gastrofest.cz

Festival je spojen s Travelfestem a při této příležitosti je k dispozici mnoho překvapení, soutěží, ochutnávek, různých vystoupení a program pro děti.

❖ FESTIVAL JÍDLA – BAREVNOST CHUTÍ

25. května 2019
EA business hotel, Havlíčkova 28, Jihlava
www.barevnostchuti.cz

Nabídka regionálních, typicky českých i zahraničních pokrmů. Najíst se můžete ráno, odpoledne i večer. Specialitou je neobvyklé snídaňové menu, které si můžete téměř okamžitě odnést domů. Festival kromě dobrého jídla nabízí i lepší životní styl a říká NE plastu! Můžete si vzít svou vlastní nádobu, nebo ji dostanete přímo na místě, ale na plastové kelímky a talířky zapomeňte.

❖ FRESH FESTIVAL

15.-16. června
Areál dostihového závodiště – Agrofert park, Pardubice
www.iprima.cz

K ohňostroji všech možných lahodných chutí jídel a nápojů přispěje kuchařská osobnost Zdeněk Pohlreich. Rady k vaření poskytnou kulinářské workshopy, které zapojí do programu i vás. Těšit se můžete na nejlepší restaurace z regionu a novou vinařskou zónu.

❖ CHUŤ JARA

28. dubna 2019
Náplavka a Smetanovo nábřeží, Hradec Králové
www.kultura-hradec.cz

V centru města Hradce Králové se koncem dubna uskuteční festival Chuť jara. Setkáte se s farmáři, kuchaři i profesionálními prodejci. Místní air open akce vám nabídne především sezónní potraviny, regionální pochoutky, ale i různé delikatesy ze světa. Nesmí chybět ani dobré pití, vybírat můžete z vína, piva, koktejlů či limonády a doprovázet vás bude program s loutkovým divadlem, cooking show, hudba a mnoho dalšího.

❖ JIČÍNSKÝ FOOD FESTIVAL

22. června 2019
Zámecký park, Jičín
www.facebook.com

Outdoorový festival v Jičíně si pro své návštěvníky 22. června připraví mnoho dobrot a laskomin. V letních parných dnech přijde vhod osvěžující drink a lehké finger food.

❖ OLOMOUCKÝ TVARŮŽKOVÝ FESTIVAL

27.-28. dubna
Horní náměstí, Dolní náměstí, Olomouc
www.tvaruzkovyfestival.olomouc.eu

Koncem dubna se na Horním a Dolním náměstí uskuteční přehlídka typické hanácké speciality – tvarůžků. Jednotlivé restaurace nabídnou tvarůžky ve studené i teplé variantě a z akce si odnesete i pár zajímavých receptů. Bude zahájena turistická sezona, která návštěvníky seznámí s novinkami z cestovního ruchu.

❖ JÍDLO NA ULICI

18. května 2019
ulice Farní, Zábřeh na Moravě
www.facebook.com

Oblíbená gastronomická akce se v Zábřehu na Moravě uskuteční již potřetí. Desítky stánků nabídnou nejrůznější delikatesy, chybět nebude ani hmyz.

❖ SLAVNOSTI MORAVSKÉHO UZENÉHO A VÍNA

2.-3. března 2019
Hrad Veveří, Brno
www.moravskeuzene.cz

Slavnosti moravského uzeného a vína se u nás pořádají už sedmým rokem. Soutěže, degustace, cimbálová hudba, a především hromady dobrého jídla a pití letos opět na tradičních slavnostech potěší nejen vaše chuťové buňky.

❖ SLAVNOSTI MANDLONÍ A VÍNA

27. března 2019
Hustopeče
www.slavnosti-mandloni.cz

Skvělé víno a mandlové produkty slibují Slavnosti mandloní a vína v Hustopečích. Zajímavostí v programu je vycházka k mandloňovým sadům, kde si zvolíte, jakou trasou se vydáte a cestou se zastavujete u soutěžních úkolů či občerstvení. Netradiční přírodní procházka vás odmění krásným pohledem na krajinu a třeba i kapkou dobrého vína.

❖ ČOKOLÁDOVÝ FESTIVAL

29.-31. března
Dům kultury, Horní valy 3747/6, Hodonín
Malínská 608/52, Brno
www.cokoladovy-festival.cz

Historie čokolády, vaření, stánkový prodej, degustace, workshopy – to vše s sebou přinese letošní Čokoládový festival. Pro rodiny s dětmi je připraven doprovodný program s kvízy a soutěžemi.

❖ OCHUTNEJ ČESKO

4. května 2019
Hrad Veveří, Brno

Festival nabízí ochutnávky jídla, expozici řemeslné výroby, koncerty, kuchařskou show a dětský program.

❖ MIKULOVSKÉ VINNÉ TRHY

18. května 2019
U hotelu Zámeček, Mikulov
www.zamecekmikulov.cz

Mikulov provoní nejen dobré víno, ale také krajové speciality a přesnídávkové polévky. Vinaři budou soutěžit o nejlepší vzorek vína a návštěvníci se mohou těšit na hudební skupiny a cimbálovou muziku.

❖ MIKULOV GOURMET FESTIVAL

31.-2. června 2019
Mikulov
www.mgfest.cz

Tradiční moravské pokrmy vám připraví členové Asociace kuchařů a cukrářů, jejichž menu vám zaručí nezapomenutelný zážitek.

❖ LUŽÁNECKÝ GULÁŠ FEST

1. června 2019
Lužánky, Brno
www.gulasfestbrno.cz

Buďte svědky soutěže o nejlepší guláš roku 2019! Ve více než dvaceti soutěžních týmech určitě najdete svého gulášového favorita. Mimo oblíbeného maďarského pokrmu ochutnáte i udírenské delikatesy, grilované speciality a další pochoutky. A protože jsme na Moravě, skvělá jídla zapijeme skvělými pivy, víny a slivovicí.

Autor fotografie: Jef Kratochvíl

❖ SLAVNOSTI BŘECLAVSKÉHO PIVA

8. června 2019
Zámecký areál Břeclav
www.slavnostibreclavskehopiva.cz

Slavnosti břeclavského piva nabízí jak degustaci jihomoravských chmelových nápojů, tak i bohatou gastronomii kvalitních podniků. Těšit se můžete na opravdové lahůdky, které pohladí vaše chuťové pohárky. Jako bonus vystoupí i několik hudebních kapel, vezměte si proto kvalitní střevíce, tančit se bude až do rána!

❖ ŽRANICA POD HRADEM FOOD FEST

11. května 2019
Zlín – Malenovice areál
www.facebook.com

První ročník festivalu nabízí areál rozdělený do několika zón: vyberou si milovníci hamburgerů, veganského jídla, zabijačkových specialit, sladkých pokrmů a exotické kuchyně. Nechybí ani rozmanitý výběr nápojů a bohatý doprovodný program.

❖ GARDEN FOOD FESTIVAL

25.-26. května 2019
Městský park, Rožnov pod Radhoštěm
www.gardenfoodfestival.cz

Jarní Garden Food Festival představí českou kuchyni, exotiku, produkty z farem, lokálních produktů, nápoje a lihoviny. To nejlepší z gastronomie vám uvaří nejlepší kuchaři, kteří pro vás připravili výjimečné menu. Kulturní zážitek obohatí muzika, která nastolí správnou atmosféru.

❖ FOOD MARKET

1.-3. března 2019
Food Atelier (Compress Hall), Dolní oblast Vítkovice
www.foodatelier.cz

Food Market aneb Ochutnávka ostravských podniků. To nejlepší z místních restaurací návštěvníkům nabídnou kuchaři jednotlivých restaurací, které se budou na festivalu prezentovat.

❖ GARDEN FOOD FESTIVAL

27.-28. dubna 2019
Slezskoostravský hrad, Ostrava
www.gardenfoodfestival.cz

Garden Food Festival se již pátým rokem objeví v České republice. Degustovat můžete různé recepty české kuchyně, exotické speciality ze všech koutů světa a farmářské i lokální produkty. Vše zapijete dobrými alkoholickými i nealkoholickými nápoji a připraven bude i doprovodný program.