Starý rok je za námi a my se můžeme těšit, co nám přinese ten nový. Někdo má možná velké plány, někomu bude stačit, když se podívá na vydařené filmy, protože oči přilepené k monitoru či plátnu kin a parádní filmové zážitky jsou jeho nejzásadnějším novoročním předsevzetím. Nakonec, proč ne?
Kromě divácky vděčných filmů, kterými bezesporu budou Zoolander 2, Fantastická zvířata a kde je najít nebo Doctor Strange, upozorňujeme spíše na komornější snímky. Pokud nebudou mít premiéru v českých kinech, jistě se vyplatí sehnat si je nějak jinak a my víme, že to dokážete. 🙂

 

Osm hrozných /premiéra 7. 1./

Tarantino si po Nespoutaném Djangovi moc neodpočinul, navíc tu opět máme western. Osm hrozných vám zaručeně spraví depkoidní lednové rozpoložení. Partička lidí nevalného charakteru se schovává před sněhovou bouří pod jednou střechou. Kdo z nich ve finále zůstane naživu, je myslím naprosto relevantní otázka. Ve světě už snímek premiéru měl a fanoušci se shodují, že se zatím jedná o nejužvaněnější Tarantinův počin. Ale co, kultovním režisérům by se mělo odpouštět.

 

 

Dánská dívka /premiéra 4. 2./

Jestli si nějaký film nenechal Bruce Jenner, teď už tedy Caitlyn Jenner, ujít, byla to Dánská dívka. Příběh je založen na životě Einara Wegenera, který jako historicky první člověk chirurgicky změnil své pohlaví a začal si říkat Lili Elbe. To všechno teprve v roce 1930. V roli muže i ženy exceluje Eddie Redmayne, který může zase pošilhávat směrem k cenám Akademie.

 

Danish girl

 

Brooklyn /premiéra 25. 2./

Pro Iry znamenala svého času Amerika splněný sen (ostatně jako pro všechny ostatní imigranty). Brooklyn je lovestory jako kráva. Je ale i filmem o tom, že skutečný domov je tam, kde máte srdce. Fuj, jak patetické. Nicméně, trocha patosu neuškodí ani v roce 2016. Herecké obsazení je navíc velice sympatické. Kromě éterické Saoirse Ronan se můžete těšit na stále populárnějšího Domhnalla Gleesona či starou, ale spolehlivou páku Jima Broadbenta.

 

Brooklyn

 

Ave, Caesar! /premiéra 3. 3./

Bratry Coeny můžete buď milovat, nebo nenávidět. My je milujeme a těšíme se na jejich novinku Ave, Caesar! Film slibuje pěknou řádku výborných herců v čele s Joshem Brolinem, který v roli hollywoodského producenta musí vyřešit únos hlavní hvězdy filmového trháku. Soudě podle traileru bychom tentokrát mohli pochopit, co se nám Coenovic bratři snažili říct. O šílené zvraty a zvrhlosti jistě nebude nouze.

 

Ave, Caesar

 

Orel Eddie /premiéra 14. 4./

Představte si Kokosy na sněhu. S tím rozdílem, že tady si svůj sportovní sen chce splnit jednotlivec, který na rozdíl od Kokosů nemá špetku talentu. Příliš těžký pro skoky na lyžích? To pro Michaela Edwardse, známého jako Eddie the Eagle, není problém. Tenhle biják si rozhodně nenechte ujít, protože humor v něm je ryze britský a navíc se to celé doopravdy stalo! Orel Eddie byl prvním britským skokanem na lyžích, který se dostal na Olympiádu. Jak tam dopadl? Zkuste hádat.

 

 

I Saw the Light

Sweet home Alabama! Zatím není známo, kdy přesně se tento snímek objeví v českých kinech, ale pro všechny milovníky nejen country hudby je povinností vidět ho. Hank Williams, o jehož složitém životním období I Saw the Light vypráví, ovlivnil takové hudební ikony, jako je Bob Dylan, Neil Young nebo Johnny Cash. Williamse ztvárnil Tom Hiddleston, který rolí dokazuje, že když pánbu ve Velké Británii rozhazoval herecký talent lopatou, stál tam kromě Cumberbatche a Redmayna i on.

 

 

Life

Upřímně? Do našeho seznamu zařazuji tento snímek hlavně proto, že režisérem je geniální fotograf Anton Corbijn. A také proto, že mapuje práci fotografa Dennise Stocka, který nafotil ikonické snímky herce Jamese Deana. Obsazení vzbudilo bouřlivé reakce, jelikož do role Deana byl obsazen herec Dane DeHaan, který je všechno, jen ne sexy idol. Nechme se překvapit, jak si Corbijn, Pattinson a DeHaan se svými úděly poradí. Česká premiéra snímku zatím není známa.

 

 

Alenka v říši divů: Za zrcadlem /premiéra 26. 5./

Čistě ze zvědavosti a taky z toho důvodu, že Alenka v říši divů byla jednou z posledních věcí, která se Timu Burtonovi povedla, si nenechte ujít Alenku za zrcadlem. Tim se sice režie vzdal, ale styl zůstal zachován. Nejúchvatnější LSD pohádka všech dob je pro měsíc květen jako stvořená. Těšit se můžeme opět na Miu, Johnnyho a Helenu. Pokud jste na Tima nezanevřeli, v prosinci 2016 se těšte na jeho novinku – Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti.

 

 

The Light Between Oceans

Ještě jedna lovestory jak řemen nás letos čeká. A jelikož hlavního milovníka ztvární Michael Fassbender, můžeme čekat, že to nebude žádná slátanina, jelikož do takových filmů by Fassy nevlezl. Příběh vypráví o strážci majáku a jeho ženě, která by ho následovala až na konec světa. Dvojice nemůže mít děti, což se změní v momentě, kdy jedno naleznou. Takový ten film, kdy svýho chlapa necháte doma a vyrazíte s kámoškou poslintat si rolák.

 

Sufražetky

I feministky a milovníci Meryl Streep, která dovede být v mnoha ohledech dramatická, si letos přijdou na své. Snímek líčí osudy britských sufražetek na samém úsvitu hnutí. Ještě v době, kdy holky byly totální underground a bojovaly všemi prostředky za ženskou rovnoprávnost. Kdy se vrhaly pod kopyta koňů a musely snášet sexuální harasment na pracovišti. Kromě výborné Carey Mulligan se můžete těšit na Helenu Bonham Carter či fotříka Domhnalla Gleesona Brandona. Česká premiéra filmu zatím není známa.