„Nespi a buď produktivní! Uč se! Využij ten čas, který teď máš, smysluplně.“ Podobné věty slýcháme už nějaký čas ze všech stran.


Pokud vám už lezou krkem a slovo „produktivita“ byste nejraději vyškrtli ze slovníku, klidně si prostě pusťte záznam divadelního představení, bezmyšlenkovitě brouzdejte po slavných galeriích nebo se začtěte do oblíbené knihy, případně si ji můžete i poslechnout. Jestli ale prožíváte mentální peklo, protože školy zavřely své brány, nebo se už dlouho toužíte trochu vzdělat a konečně máte čas, přinášíme pro vás pár tipů na to nejlepší, co on-line svět nabízí. 

A jestli můžeme doporučit jedinou věc, která nám změnila život, vyzkoušejte checklisty. Není nic horšího, než když na konci dne vidíte stále nezaškrtnuté položky. Vnitřně vás to štve a další den si možná naplánujete trochu lépe, abyste si mohli vychutnat ten pocit „odškrtnutí“.

Abyste ale svůj seznam nových poznatků měli čím naplnit, doporučujeme tyto platformy. Vybírali jsme zejména takzvané MOOC kurzy. Tato zkratka znamená massive open online course – tedy hromadný otevřený online kurz, povětšinou zdarma. 

Coursera

Chcete se zaměřit na umění, osobní rozvoj nebo vědu? Největší globální MOOC platforma Coursera vám ukáže všechno – a vy nebudete vědět, čemu se věnovat dřív.

EdX

Druhá největší americká MOOC platforma nabízí přes 2 500 online kurzů z více jak 140 institucí, například Harvardské univerzity. Jsou zdarma, jen kdybyste chtěli certifikát, budete si muset připlatit.

Stanford University

I Stanfordská univerzita nabízí své on-line kurzy.

Kadenze

Už dlouho jste si chtěli osvěžit hudební teorii nebo jiné umělecké obory? Teď přišel ten čas, Kadenze vám pomůže.

Khanova škola

Angličtina není vaše silná stránka? Nesmutněte, Khanova škola nabízí také on-line kurzy – sice anglicky, ale s českými titulky. A ruku na srdce – pamatujete si všechno z biologie člověka, dějin umění a víte, jaké počátky měla naše civilizace

Class Central

Nenašli jste to, co byste potřebovali? Pak rychle sem, na největší vyhledávač všech MOOC kurzů, tady to stoprocentně najdete. 

ČT edu

Mimochodem, Česká televize kromě projektu UčíTelka shromáždila všechny své učební materiály na jedno místo. Na ČT edu. Najdete tu přes 3 000 vzdělávacích videí z pořadů České televize. Videa jsou přehledně podle stupňů i témat.

Studenti sobě

Studenti spolu zdarma sdílí výukové materiály na přijímačky i maturitu. Sem tam se tu taky objeví tipy na samostudium a duševní pohodu nejen pro studenty.

Umíme česky a Umíme matematiku

Český jazyk může být někdy zákeřný. Stejně tak matematika. Pokud jste už nějaký pátek ze školy a leccos jste pozapomněli, či pokud stále studujete a potřebujete procvičovat, šup sem.

Virtuálně a NovinaDřina

Média mají v těchto dnech žně, o to důležitější je o nich a o jejich roli přemýšlet. Přibližuje je série Virtuálně. Odstartuje také série NovinaDřina, která bude každý všední den přinášet kreativní úkoly. Jak se píšou reportáže a připravují rozhovory? Zkuste si to. 

Věda na doma

Akademie věd přináší všem fanouškům vědy poctivou nálož vědění i na doma. Za nás doporučujeme sérii NEZkreslená věda, kterou najdete na YouTube. 

Czechitas

Už dlouho se chcete naučit trochu programovat? I na to existují on-line kurzy. 

Duolingo

I když momentálně nemůžeme cestovat, znalost cizího jazyka se vždycky hodí. Vyzkoušejte například oblíbenou jazykovou aplikaci Duolingo. 

engVid

Potřebujete se zlepšit v angličtině? Vyberte si krátkou on-line lekci se zaměřením na vaše slabiny, oblíbeného učitele a pusťte se do toho.